TASARIM VADİSİ EYLEM PLANINDA

Sanayicilerin ve KOBİ’lerin tasarımla ilgili her tür bilgi ve danışmanlık ihtiyaçlarını karşılayacak “Tasarım Vadisi” kurulacak. Burada tasarım stüdyoları, Ulusal Tasarım Araştırma Merkezi, Tasarım Kütüphanesi gibi yapılar bulunacak.

TASARIM VADİSİ EYLEM PLANINDA

Sanayicilerin ve KOBİ’lerin tasarımla ilgili her tür bilgi ve danışmanlık ihtiyaçlarını karşılayacak “Tasarım Vadisi” kurulacak. Burada tasarım stüdyoları, Ulusal Tasarım Araştırma Merkezi, Tasarım Kütüphanesi gibi yapılar bulunacak.

13 Temmuz 2018 Cuma 13:04
TASARIM VADİSİ EYLEM PLANINDA

Bundan birkaç ay önce de gündeme gelen Tasarım Vadisi Projesi’nin hayata geçmesine bir adım daha yaklaşıldı. Türkiye'nin sanayideki rekabet gücünü doğrudan etkileyen tasarımda küresel bir marka haline gelmesini sağlamak amacıyla, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan “Tasarım Stratejisi ve Eylem Planı (2028-2020)”nda, “Tasarım Vadisi”ne de yer verildi. Kamu ve özel sektörün tasarım, yönetim, üretim ve kullanım kapasitesinin geliştirilmesini hedefleyen rapor, Tasarım Vadisi kurulmasını öngörüyor. Buna göre, işletmelerin tasarımla ilgili her türlü bilgi, veri, araştırma ve danışmanlık ihtiyaçlarını karşılayacak yapı ve merkezlerinin yer alacağı Tasarım Vadisi, 2020 yılı sonuna kadar kurulacak. Vadide tasarım stüdyoları, Ulusal Tasarım Araştırma Merkezi, Tasarım Kütüphanesi gibi yapılar oluşturularak, tasarımcıların ve sanayicilerin etkileşim içinde faaliyet göstermesi sağlanacak.

YER TESPİT EDİLECEK

Ürünlere katma değer sağlayarak pazardaki satış değerlerini artıran ve firmaların kârlılık oranları üzerindeki önemli etkisi bulunan tasarımın, sanayinin hizmetine daha çok sunulması için hazırlanan plana göre; Tasarım Vadisi kurulmadan önce dünyadaki örnek tasarım kümelenme modelleri incelenecek. Türkiye'de tasarım faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgeler dikkate alınarak yer tespit edilecek ve fizibilite raporu hazırlanacak. Fizibilite raporu doğrultusunda Tasarım Vadisi Projesi çalışmaları tamamlanacak. Ayrıca, çeşitli bakanlıkların verdiği tasarım desteklerinin etkinliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Ar-Ge ile ürün geliştirme ve ticarileştirme desteklerine değerlendirme kriteri olarak endüstriyel tasarım da eklenecek.

TASARIMCI SAYISI ARTACAK

Planda, Türk tasarımının küresel bir marka haline getirilmesi için uygulanacak stratejiler, beş temel hedef altında toplandı. Buna göre, beş hedef kapsamında 20 eylem planlandı. Eylemlerde amaç, “tasarım sektörünün nitelik ve nicelik olarak büyümesi için firma kapasitelerinin geliştirilmesi ihtiyacını karşılamak, mevcut desteklerin etkinliğini artırmak, kamunun tasarımı kullanmasını desteklemek, tasarım eğitiminde dönüşüm sağlamak ve Tasarım Konseyini daha etkin hale getirmek olarak” sıralandı. Hedeflenin eylemlerin tamamlanmasıyla, kamu ve özel sektörde tasarım kullanımı ve tasarımcı sayısı artacak. Türk Dünyası Tasarım Şurası düzenlenerek, tasarım farkındalığı artacak.

ONLINE ARŞİV KURULACAK

Tasarıma ilişkin mevcut desteklerin iyileştirilmesiyle tasarımcılar daha fazla ve daha geniş kapsamda desteklerden faydalanacak. Ayrıca, tasarım desteklerinin bilinirliğini artırıcı kamuoyunda düzenlenecek faaliyetler yoğunlaştırılacak. Türk kültürü ögeleri ve yerel bilgilerin bir arada bulunabileceği online arşiv oluşturulacak. Eylem planında belirlenen hedef ve faaliyetlerin uygulanması sürecinde, her bir hedeften Türk Tasarım Danışma Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren komiteler sorumlu olacak. Bu komitelerin üzerinde Uygulama İzleme ve Değerlendirme Komitesi olarak faaliyet gösterecek “Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planı Komitesi” yer alacak. Strateji Belgesi'nin uygulanması sürecinde Türk Tasarım Danışma Konseyi, “Yönlendirme Kurulu” görevini üstlenecek. Konsey yılda iki kere toplanacak ve kaydedilen ilerlemeleri değerlendirecek.

EĞİTİMİN NİTELİĞİ YÜKSELECEK

“Tasarım alanında insan kaynağı kapasitesi ve niteliği artırılacaktır” hedefi doğrultusunda, özgün ve yaratıcı düşünmeyi destekleyici, buna yönelik olarak tasarım ve ürün geliştirmenin farklı boyutlarını ele alan eğitim sisteminin geliştirilmesi sağlanacak. Bunun için eğitim ve öğretimin tüm aşamalarında verilmekte olan tasarım eğitimlerinin gözden geçirilmesi ve niteliklerinin artırılmasına ilişkin tedbirler alınacak. Bunun yanı sıra, üniversite lisans ve lisansüstü bölümlerde isim birliği sağlanacak. Lisans ve lisansüstü düzeyde tasarım eğitiminin kalitesinin artırılmasına ilişkin tedbirler alınacak.

VERİ TABANI OLUŞTURULACAK

“Tasarıma ilişkin bilgi ve veri kapasitesi geliştirilerek karar alma süreçleri desteklenecek ve yönlendirilecektir” başlıklı hedef çerçevesinde ise tasarıma ilişkin veri setleri belirlenecek ve tasarım envanteri veri tabanı oluşturulacak. Bu görevden TOBB sorumlu olacak. Türkiye'nin tasarım kültürü ögeleri ve yerel bilgi birikimi kayıt altına alınacak. Türkiye’deki tasarım faaliyetlerinin sektörel analizi yapılacak. Türk Patent ve Marka Kurumunun sorumlu kuruluş olduğu bu eylem kapsamında, ülke sanayisinin farklı sektörlerinde tasarımın etkisi ve önemi, tasarım faaliyetlerinin yoğunluğu, ilgili sektörlerin tasarım açısından güçlü ve zayıf yanları gibi hususlar analiz edilerek rapor hazırlanacak. Ar- Ge ile ürün geliştirme ve ticarileştirme desteklerine değerlendirme kriteri olarak endüstriyel tasarım dahil edilecek. Türk tasarımının uluslararası tanıtımının sağlanmasına yönelik iletişim stratejisi belirlenecek. Turkey Discover The Potential çatısı altında tasarım vurgusu artırılacak. Türk Dünyası Tasarım Şurası düzenlenecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.