SMART FUTURE, SEKTÖRE YÖN VERDİ

Milyarlarca cihazın birbirine bağlanacağı yeni üretim çağının çıktılarının konuşulduğu Smart Future World Expo 2019’da, insanların yakın gelecekte giysilerinde bile sensör taşıyacağı, akıllı geleceğin merkezine KOBİ’lerin oturacağı ve robotların sıfır kaza ile çalışacağı vurgulandı.

SMART FUTURE, SEKTÖRE YÖN VERDİ

Milyarlarca cihazın birbirine bağlanacağı yeni üretim çağının çıktılarının konuşulduğu Smart Future World Expo 2019’da, insanların yakın gelecekte giysilerinde bile sensör taşıyacağı, akıllı geleceğin merkezine KOBİ’lerin oturacağı ve robotların sıfır kaza ile çalışacağı vurgulandı.

14 Kasım 2019 Perşembe 10:54
SMART FUTURE, SEKTÖRE YÖN VERDİ

TÜM PAZAR ZİRVEDEYDİ

Yazılımdan artırılmış gerçekliğe, bulut bilişimden robotların yönettiği fabrikalara kadar birçok marka Smart Future World Expo 2019’da arz-ı endam etti. İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen zirve ve fuarda Endüstri 4.0 teknolojileri beğeniye sunuldu. Reel sektör firmaları, kamu kurumları ve teknoparklar başta olmak üzere dijital dönüşüm alanında ürün ve hizmet geliştiren çok sayıda şirketin stantlarıyla yer aldığı zirvede yeni nesil teknolojiler potansiyel alıcılarıyla buluştu. 'Dijital KOBİ Hareketi' sloganıyla başlayan Akıllı Teknolojiler Zirvesi ve Sergisi Smart Future World Expo’da, teknoloji geliştirme ve dijital dönüşüm uygulamaları alanında lider markalar bir araya geldi. Yaklaşık 20 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapan zirvede birçok keynote konuşmacılar teknoloji alanında ilgi çekici oturumlar düzenledi. Sanayi Gazetesinin ana basın sponsoru olduğu zirvede yeni üretim dönemiyle ilgili düşüncelerini dile getiren Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, "Nesnelerin internetinin, gelecek seneki dünya pazarı 250 milyar dolar olacak ve 2025 yılında 55 milyar adet akıllı cihaz birbirine bağlanacak. Nesnelerin interneti geleceğin sektörü diyebiliriz” dedi.

DERİNLEMESİNE DÖNÜŞÜM

Smart Future Forum Başkanı Murat Karataş yaptığı açılış konuşmasında, “Özellikle yeni ekonomik modellere geçiş yapmak zorunda olan iş dünyası için dijital dönüşümünün kaçınılmaz olduğunu vurguluyoruz. Bu yıl ‘Dijital Dönüşüm Hareketi’ ana temasının altında ‘’akıllı geleceği, dijital dönüşümü başarıyla uygulayabilenler geleceğini inşa edebilir” diye konuştu. Teknolojinin geleceğini ve dijital dönüşümü her yönü ile 2 gün süreyle derin bir şekilde analiz etme hedefi güttüklerini söyleyen Karataş, “Çıktılarını takip edip paylaşacağımız, 2020’yi şimdiden hazırlamaya başlayacağımız bir verinin üzerine inşa edeceğimizden eminim” şeklinde konuştu.

“AMACIMIZ TEŞVİK”

Etkinliğin açılışına video konferans ile bağlanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bilginin akılla buluştuğu ve teknolojiye dönüştüğü bir dönemde, inovasyonla birlikte artık zaman ve mekânların fiziken kırıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Artık daha güçlünün ya da daha çok üretenin değil daha smart olanın ayakta kalacağı bir dünya düzenine doğru ilerliyoruz” dedi. Dönmez, sanayinin, üretimin ve AR-GE'nin omurgasını oluşturan KOBİ'lerin ise inovasyonun yani bir başka değişle 'akıllı ve teknolojik geleceğin' tam merkezine yerleştiğini söyleyerek, "Enerji teknolojilerinde yerli üretim şartı arayarak, üretimi desteklemek, KOBİ'lerimize yeni AR-GE ve üretim alanları açmak, üniversite-sanayi iş birliğini teşvik etmek istiyoruz” diye konuştu.

YIKICI OLABİLİR

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekip Avdagiç de, “Teknolojik anlamda bizi hem geliştirici hem de çok yıkıcı etkileri var. Eğer bu konuda kendimizi, şirketimizi, ülkemizi doğru konumlandıramazsak biz bu büyük değişimin bir parçası değil takip edeni olursak bu konuda maalesef ülke olarak da ülkenin şirketleri olarak da ve bireyler olarak da çok geride kalmış oluruz. Biz bu konuda mutlaka teknoloji üreten, teknolojiyi buluşturan buradaki paydaşlardan olan şirketler, bireyler, ülkeler olmak durumundayız. Bu anlamda bu konudaki etkinlerin bilinci artırılması gerekiyor” dedi.

İNSANLAR SENSÖR TAŞIYACAK

Alibaba.com Türkiye Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat da zirvede yerini alan isimlerden oldu. Erpolat, "Teknoloji ile yapmadığınız hiç bir iş karlı değildir. En konvansiyonel işe bile teknoloji mutlaka girer. Yakında giydiğimiz elbiseler bile üzerinde sensörler taşımaya başlayacak" dedi. Dünyada dijitalleşmenin iş yapma biçimlerini değiştirdiğini söyleyen Erpolat, “Bilgi ve veri temelli hayata doğru kaymaya başladık. İş yapış biçimlerimiz bile bundan inanılmaz derecede etkilemeye başladı. Alınan bilgilerin tamamı şirketler için veri anlamına geliyor. Veri bizim velinimetimiz, kılavuz gibi düşünülebilir. İyi işlerseniz yol gösterir, işleyemezseniz sorun çıkar. Veri tabanlı çalışmayı öğrenmek gerekir" diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR PAROLA
Şirket olarak karbon izlerinin pozitif hale gelmesi için yoğun çalıştıklarını vurgulayan H&M Türkiye Ülke Müdürü Müge Arpacıoğlu, "2040 yılı itibari ile karbon izimizin pozitif olmasını planlıyoruz. Büyük şirketlerin özellikle sürdürülebilir olması yönünde ciddi sorumlulukları var ve bizim bu konuda büyük adımlar atmamız lazım. Bu zamana kadar iş modelimiz dâhilinde de sürdürülebilirlik adına çok şey yapıldı ama bir taahhüttün konulması lazım. Bu taahhüttün büyük bir taahhüt olması gerekiyor. 2040 yılı itibari ile kullandığımız bütün ürünlerin bu sadece kıyafet anlamında değil mağazalarımızda kullandığımız mobilyadan tutun aklınıza gelebilecek her türlü ürünün sürdürülebilir materyallerden olması hedefini de koyduk” açıklamasında bulundu.


“OSB’SİZ KURULAMAZ”
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, Smart Future World Expo’ya katılarak bugünün ve geleceğin OSB’lerini anlattı. Future Factories (Geleceğin Fabrikaları) kapsamında açılış konuşması yapan Ardıç, yeni nesil OSB ve dijitalleşme vurgusu yaptı. Ardıç, Türkiye’de şu anda 332 OSB olduğunu ve bu OSB’lerin ülkenin üreten gücü haline geldiğini vurgulayarak, “Sanayide dijitalleşmenin omurgası KOBİ’ler ve bunların kuluçka merkezleri olan OSB’lerdir. Bu nedenle ‘sanayide dijitalleşme’ denklemi OSB’ler olmadan kurulamaz” dedi. Etkinliğin bu yılki ana temasını oluşturan “Dijital KOBİ Hareketi”nin oldukça kritik role sahip olduğunu söyleyen Ardıç, “OSB’lerimizi teknolojiyle donatarak, dijitalleşme süreçlerini adım adım hayata geçirerek daha üretken, daha verimli hale getirebilirsek, Türkiye gelecek 50 yılın fırsatını yakalayabilir” ifadelerine yer verdi. OSBÜK ayrıca Smart Future World Expo’da stant açarak OSB’ler ve yatırım imkânlarıyla ilgili de ziyaretçilere bilgi verdi.

Son Güncelleme: 14.11.2019 10:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.