banner110

ŞİRKETLERE 4.0 AŞISI

İşbirliğine yeni paydaşlar sağlayan açık inovasyon ve girişimcilik projeleriyle öne çıkan İzmir’in teknoloji merkezi Teknopark İzmir, Endüstri 4.0’a giden yolda Ar-Ge firmalarına da cesaret aşılıyor.

ŞİRKETLERE 4.0 AŞISI

İşbirliğine yeni paydaşlar sağlayan açık inovasyon ve girişimcilik projeleriyle öne çıkan İzmir’in teknoloji merkezi Teknopark İzmir, Endüstri 4.0’a giden yolda Ar-Ge firmalarına da cesaret aşılıyor.

10 Haziran 2017 Cumartesi 11:40
ŞİRKETLERE 4.0 AŞISI


 PROJE YILI "2017"
15 yıl önce bölgenin katma değer bayrağını dalgalandırma amacıyla kurulan 2016 yılının en başarılı bilim üslerinden Teknopark İzmir; yazılımdan bilişime, savunmadan gıdaya kadar bölgesindeki birçok sektöre Ar-Ge cesareti aşılıyor, işbirliğine giden yolu inovasyonla ‘açıyor’. Bölgenin en büyük kuluçka merkezini örnek bir modelle aktif hale getirmeyi hedeflediklerini belirten Teknopark İzmir Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Erten ise, firmaların Endüstri 4.0 farkındalığını yükselttiklerini dile getiriyor: “Girişimcilerimizi ve Ar-Ge firmalarımızı projelerine uygun endüstriyel partnerlerle eşleştirerek, Endüstri 4.0’a giden yolda cesaretlendiriyoruz.” 

CLASSBOOM'U AKTİFLEŞTİRECEK 
2016’da “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi” sıralamasında Türkiye’nin en başarılı ilk 4 teknoparkından olduklarını belirten Murat Erten; “Yönetim Kurulumuzun, Ar-Ge firmalarımızın, akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin desteğiyle 2017 de başarı yılımız olacak. Çalışmalarımızın temeli girişimcilik ve yenilikçilik. Hedefimiz ekonomiye katkı sunmaktır” dedi. 2017’de “Enerjide Kümelenme” projesini hayata geçireceklerini anlatan Erten; “Güneş ve rüzgâr enerjisine yönelik Ar-Ge firmalarımızı destekleyip, yeni işbirliklerine kapı açacağız” dedi. Bölgenin en büyük kuluçka merkezi ClassBoom’u örnek bir işletme modeliyle aktifleştireceklerini söyleyen Erten; “Açık ofis, mentörlük ve danışmalık desteği verdiğimiz girişimcilere ek olarak, 50 tekno-girişimciyi daha, yapacağımız yeni planlamalarla destekleyeceğiz” diye konuştu.

SINIRSIZ ENTEGRASYON: AÇIK İNOVASYON
“Bilim, teknoloji, Ar-Ge ve yenilik işbirliğine gitmeden sürdürülemez. Üretimde ve inovasyonda süreklilik için tüm paydaşlar değer yaratmalıdır. Bilgi kaynaklarına hakimiyetle yeni bağlantılar keşfetmek “açık inovasyon”la mümkün. Açık inovasyonla iş birlikleri gelişecek, büyük ve küçük yapılanmalar arasında Ar-Ge faaliyetlerinden doğan fikir ve ürünlerin entegrasyonuna olanak sağlanacaktır. Bu da maliyet ve zamandan kazanmayı ve hızlıca yol almayı sağlayacaktır. Teknoparklar içinse bu yeni ortam gelecekteki rollerini kurgulamaları için önemli ipuçları verip, ulusal ve uluslararası iş birliğinin altını çizecektir.

İNOVASYONU 'AÇAN' İŞBİRLİĞİ
Doç. Dr. Murat Erten:
Kurulduğumuzdan beri ekosistemdeki paydaş TGB’lerle Türkiye’nin yenilikçilik ekosistemine katkı sunuyoruz. TGB’lerin ve bizim çalışma kurgumuzdaki aktörler; Ar-Ge firmaları, girişimciler, akademisyenler, öğrenciler, bilim insanları ve girişimci adaylarıdır. Bu aktörler ise sinerjiyle beslenir. Birlikteliği sinerjiyle harmanlayacak araçlarımızın en büyüğü açık inovasyondur. Bugüne kadar TGB’lerle iş birliğini en iyi şekilde kurguladık, katma değeri yüksek çıktılar aldık. Stratejik planlarımızı kurgularken “açık inovasyon” modelinden hareketle özellikle yazılım alanında etkinlikleri teşvik ediyoruz. 2016’daki Hack’n Break etkinliğimizi bu yıl daha güçlü bir organizasyonla düzenleme hedefindeyiz. İZKA gibi kuruluşlarla birlikte önceliğimizin yenilenebilir enerji olduğu belli sektörlere yönelik hackatonlar düzenlemeyi hedefliyoruz. Firmalarla akademisyenleri bir araya getirerek fikirlerini ve ürünlerini paylaşmalarını, iş birlikleri yapmalarını cesaretlendiriyoruz.”

4.0'LA AR-GE CESARETİ
“Günümüzün teknolojik eğilimleri nesnelerin interneti, bulut bilişim vb. söylemlerdir. Bunun için ise bilişim ve endüstrinin birlikteliği şarttır. Bu da sanayi, bilgisayar, mekatronik ve elektronik mühendisliğinin işbirliğini gerektirir. Hareket noktamız iş birliklerini geliştirerek uygun ekosistemle yenilerine kapı aralamaktır. Girişimcilerimizi ve Ar-Ge firmalarımızı projelerine uygun endüstriyel partnerlerle-kamuyla buluşturuyor ve ‘Endüstri 4.0 yolunda ilerlemelerini destekliyoruz. Bu alanda çalışan firmalarımızın ve diğerlerinin tanıtımı için çalışıyoruz. Bölgemizde ve üniversitemizde bu konudaki tüm etkinliklere sponsor olmaya, mentörlük yapmaya, başarılı fikirlere kuluçka merkezimizde yer vermeye gayret gösteriyoruz. Önümüzdeki dönemde bu alanda çağrılara çıkıp bölgemizdeki girişimcilerin fikirlerini yarıştırmalarını, öne çıkan fikirlerin de desteklenmesini sağlayacağız. Üniversitelerle de iş birliği çabalarımızı sürdürüyoruz.”


Son Güncelleme: 10.06.2017 11:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.