SİNERJİ “SAHA”SI

Yüksek teknolojik ürün geliştirmek için bölge firmaları arasında iş birliği yaratan SAHA İstanbul, dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla kurumları, sanayicileri milli üretim ve yazılıma yönlendiriyor.

SİNERJİ “SAHA”SI

Yüksek teknolojik ürün geliştirmek için bölge firmaları arasında iş birliği yaratan SAHA İstanbul, dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla kurumları, sanayicileri milli üretim ve yazılıma yönlendiriyor.

08 Şubat 2018 Perşembe 08:38
SİNERJİ “SAHA”SI

Haber: Helin Aygün

GELİŞMİŞLİK KRİTERİ

İçerisinde yüksek, hava, deniz, kara platform, silah ve sistem teknolojileri barındıran spesifik bir alan olan savunma sanayi, ülkelerin gelişmişliklerinde lokomotif rol oynuyor. Gelişmiş ülkelerin neredeyse tamamının, aynı zamanda kendi savunma sistemlerini de üretebilen ülkeler olduğu gözlenirken; Saha İstanbul, Türkiye’yi bir adım daha öne çıkarmak için var gücüyle çalışıyor. Savunma, havacılık ve uzay sektöründe cihaz/malzeme ve teknolojileri üreticilerine destek olan SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği’nin Genel Sekreteri İlhami Keleş, Sanayi Gazetesi’ne sanayi kümeleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

HAYATİ MESELE

Keleş, güçlü teknolojik altyapının önemine dikkat çekerek, “Güçlü teknolojik altyapı, bu sayede gelişmiş güçlü bir ekonomi ve kendi teknolojisini kullanan, sırtını ülkesinin güçlü ekonomisine yaslamış güçlü bir silahlı kuvvetler. İşte caydırıcılığın üç saç ayağı. Böyle bir caydırıcılık, başka bir bedel ödemeye gerek kalmadan ülkenin emniyette olmasını sağlayabilir. Petrol paraları ile başka ülkelerden gelişmiş silah sistemleri alarak bu caydırıcılığı sağlamak mümkün değil. Astronomik harcamalar yaparak lütfedilen teknolojinin, lütfedildiği kadar yeteneği, izin verilen ülkelere ya da paramiliter guruplara karşı ve yine onların da çıkarlarına hizmet edecek şekilde kullanılabilir. Bu nedenle konu ülkenin varlık yokluk sebebi olacak kadar hayatidir” değerlendirmesini yaptı.

ORTAK KAZANMA MODELİ

Bu konuda yol alınabilmesi ve mevcut durumdan daha ileriye gidebilmemiz için insan kaynağının geliştirilmesinin yanı sıra mevcut yeteneklerin koordinasyonu, doğru ve efektif yönlendirilmesinin de çok önemli olduğunu belirten Keleş, “Sanayi kümelerinin organizasyon yetenekleri bu konuda bütün dünyada etkin olarak kullanılmaktadır. Kümelenme mantık olarak; güç birliğinin ortaya çıkardığı sinerjiyi daha büyük ekonomik değerlere dönüştürmeyi hedefleyen, firmalar ve kurumlar arasında, etkileşim, iş birlikleri, çözüm ortaklıkları kuran, coğrafi yoğunlaşma stratejisine dayalı, ortaklaşa iş yapma ve geliştirme yolu ile rekabet etme ve ortak kazanma modelidir” dedi.

ORKESTRA ŞEFİ

Genel Sekreter Keleş, “Kümelerin sektör STK’larından en önemli farkı; bir sistemin ya da alt sistemin değişik sektörlerden oluşan bütün bileşenleri bünyesinde bulundurma ve değişik üretim alanlarının, sektörlerin ilişki ve uyumunu yöneten organizasyonlar olmalarıdır. Bu yapıları ile orkestra şefi rolündedirler. Yüksek teknoloji gerektiren, farklı disiplinlerden çok sayıda alt sistem kullanan ve parça gerektiren sistemlerin küme firmalarının müşterek organizasyonu ile üretilme şansları çok daha yüksektir” diye konuştu Bu nedenle savunma ve havacılık kümelerinin, farklı odaklı kümelere nazaran daha sonuç alıcı ve katma değeri yüksek hizmet üretme şansına sahip olduklarını kaydeden Keleş, bu uygulamanın küme olarak ilk defa SAHA İstanbul tarafından denendiğini söyledi. Keleş, “SAHA İstanbul olarak bu konuda gerek ROKETSAN, gerekse TAI nezdinde yaptığımız örnek çalışmalar mevcuttur” bilgisini verdi.

PAZAR BULMA FIRSATI

Kümelerle koordineli çalışmanın ana yüklenici yerli ve yabancı firmalar açısından da büyük avantaj olduğuna dikkat çeken Keleş, ana yüklenicilerin böylece aramadan, incelemeden, hiçbir özel gayrete girmeden işlerini dağıtabileceğini; ön denetimden geçmiş, teknolojik ve kalifikasyon düzeyi olarak yukarıya taşınma konusunda kendisine destek verilen firmaları bulma fırsatı yakaladıklarını ifade etti. Keleş, “Küme bünyesinde geliştirilen proje, sistem ya da alt sistem özelinde oluşturulan üretim paketlerini küme marifeti ile blok olarak yurt dışı pazarlarda talep üretme şansı vardır. Küme olarak başvurulabilen uluslararası rekabeti geliştirme projeleri ile küme firmaları gruplar halinde dış pazarlarda yüzde 75 devlet hibe destekleri ile kendilerini tanıtma ve pazar bulma fırsatını yakalayabilmekte, bu konuda devletin diplomatik yapılanması da kümelere destek sağlamaktadır” dedi.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ

Keleş, kümelerin önemli yeteneklerinden birisinin de üniversiteler ile sanayi arasında köprü kurmak olduğuna değindi. Savunma, havacılık ve uzay kümelenmesi olan SAHA İstanbul bünyesinde 12 üniversite bulunduğunu anlatan Keleş, “Bunlardan İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Gebze Teknik üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Okan Üniversitesi ile kapsamlı bir iş birliği protokolleri imzalandı. Bu protokol kapsamında SAHA firmalarının problemlerinin üniversite bünyesinde projelendirilmesi ve üniversitenin akademik altyapısının, öğretim üyelerinin birikimlerinin ve master, doktora öğrencilerinin beyin gücünün firmalarının ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılması mümkün oluyor. Bunun yanı sıra bu üniversitelerin laboratuvar altyapılarının SAHA firmaları tarafından uygun koşullarda kullanılması imkânı sağlanıyor” diye konuştu.

“GÜCÜMÜZE GÜÇ KATIN”

SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Genel Sekreteri İlhami Keleş, şöyle devam etti:

“SAHA İstanbul, Türkiye’nin en büyük Savunma Havacılık ve Uzay kümesi olarak, milli sanayicimizin desteği ile ülkemizin tam bağımsızlığının ilk şartı olan Silahlı Kuvvetlerimizin silah sistem ihtiyaçlarının milli olarak karşılanması ve dışa bağımlılığımızın ortadan kaldırılması, kendi uçaklarımızı, helikopterlerimizi, insansız hava araçlarımızı üretecek altyapıya kavuşmamızı sağlamak konusunda yoğun bir gayret harcamaktadır. Henüz katılmamış sanayicilerimizin, hedefe emin adımlarlar ilerleyen SAHA İstanbul ailesine katılmaya ve gücümüze güç katmaya davet ediyoruz.” 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.