SİGORTA DÜZENLEMESİ MERHEM OLACAK

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, orta büyüklükteki işletmelerin de devlet destekli ticari alacak sigortası kapsamına alındığını söyledi.

SİGORTA DÜZENLEMESİ MERHEM OLACAK

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, orta büyüklükteki işletmelerin de devlet destekli ticari alacak sigortası kapsamına alındığını söyledi.

06 Nisan 2020 Pazartesi 13:28
SİGORTA DÜZENLEMESİ MERHEM OLACAK

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, yaşanan COVID-19 salgınının başta KOBİ'ler olmak üzere tüm reel sektörü olumsuz tesir ettiğini belirterek, hem 25 Mart 2020 tarihli Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’in hem de 30 Mart 2020 tarihli Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemine Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Reasürans Desteğine Dair Cumhurbaşkanı Kararı'nın KOBİ'lerin salgın nedeniyle oluşabilecek muhtemel olumsuzluklarına merhem olacağını söyledi.

KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemi’nin, Bakanlar Kurulu’nun “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Ticari Alacak Sigortası Sunulmasını İçeren Devlet Destekli Sistemin İşleyişine Dair Kararı” ile oluşturulduğunu ve 1 Ocak 2019 tarihinde hayata geçirildiğini dile getiren Benli, sistemin geliştirilmesi için hazırlanan yol haritası kapsamında 1 Nisan 2020 itibarıyla KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nda yeni bir aşamaya geçildiğini kaydetti.

Benli, “Bu doğrultuda, ilk olarak 25 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, ardından 30 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete'de Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemine Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Reasürans Desteğine Dair Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Mart ayında yayımlanan söz konusu iki düzenleme ile sistem daha geniş kitlelere hitap ederek, dünyadaki uygulamalarla uyumlu bir yapıya kavuştu” dedi.

KOBİLERİN HAYAT SİGORTASI

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, şirketlerin bilançolarının yaklaşık yüzde 40’ını alacaklarının oluşturduğu düşünüldüğünde alacak yönetiminin her geçen gün çok daha önemli hale geldiğini belirterek, "Şirketlerin hayat sigortası olarak adlandırabileceğimiz Alacak Sigortası'nın önemi Covid-19 salgının olduğu bugünlerde daha da artıyor"dedi.

Orta büyüklükteki işletmelerin de devlet destekli ticari alacak sigortası kapsamına alındığını anlatan Benli, Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile mevcutta yıllık net satış hasılatı 25 milyon TL’nin altında olan mikro ve küçük işletmeleri kapsayan sistemin, yıllık net satış hasılatının 125 milyon TL’ye artırılması ile orta büyüklükteki işletmeleri de kapsayacak şekilde genişletildiğine değindi. Benli, alacak sigortası talebinde bulunan işletmelerin vadeli satışlardan elde ettiği cirosuna göre alıcı başına 750 bin liraya kadar teminat limitine sahip olabileceğini belirtti.

Anahtar Kelimeler:
KobiSigortaAtilla Benli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.