SASAD sektörün referans adresi

Savunma sanayinde sektördeki firmaların yüzde 90’ının üye olduğu Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği üyelerine sağladığı prestijle birlikte iş sahalarını da sonuna kadar açıyor. Pek çok ülkeden ithalatçı firma, tedarikçisi için güven referansını SASAD’dan alıyor.

SASAD sektörün referans adresi

Savunma sanayinde sektördeki firmaların yüzde 90’ının üye olduğu Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği üyelerine sağladığı prestijle birlikte iş sahalarını da sonuna kadar açıyor. Pek çok ülkeden ithalatçı firma, tedarikçisi için güven referansını SASAD’dan alıyor.

09 Ekim 2013 Çarşamba 09:36
SASAD sektörün referans adresi


    Örgütlü yaşam hayatın her alanı için bir gereklilik. Gerek kişilerin gerekse kurum ve kuruluşların ferdi çabalar ile yapamadığı birçok şeyi böylesi bir yapılanma ve güç hayata geçiriyor. Bu anlamda, Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinde büyük önemi ve ayrı bir yeri olan savunma sanayi de hedefine örgütlü bir yapıyla ulaşacak. Sektörde örgütlü yapı denilince akla ise şüphe yok ki önce kısa adı SASAD olan Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği geliyor. Sektörün tamamına yakınında örgütlü olan derneğin genel sekreteri Hüseyin Baysak ile derneği ve sektörü görüştük. Baysak, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı:

-           Derneğinize hangi sektörlerden üye olabiliyor. Mevcut üye durumunuz, ülkemizde savunma sanayiyle ilgili üretim yapan firmaların yüzdelik dilimde ne kadarında örgütlü olduğunuzu belirtir misiniz?  SaSaD üyesi olmak sektörünüzdeki firmalara ne gibi avantajlar sağlıyor?
Derneğimize üretim, mühendislik ve lojistik destek alanlarında faaliyet gösteren ve havacılık (sivil dahil), güvenlik ve savunma sektöründe yer alan firmalar üye olabilmektedir. Derneğimize temsilcilik firmalarının üyeliği kabul edilmemektedir. Bugün toplam 158 üyemiz bulunmaktadır Ancak bu üyelerimiz arasında OSSA, Eskişehir Havacılık, İzmir Havacılık ve Uzay, Teknokent Savunma Sanayi Kümelenmesi gibi kümeler yer almaktadır ve bu kümeler altında 300 civarında firma bulunmaktadır. Derneğimiz özellikle ana yüklenici statüsündeki sektör firmalarının tamamını sektördeki tüm oyuncuların yüzde 90 civarındaki bir sayısını üye olarak kaydetmiş bulunmaktadır.
Derneğimizin üyesi olmak firmalara bir prestij kazandırmaktadır. Pek çok ülke, tedarikçisi üyelerimizin güvenilir olduğu yönünde bir değerlendirme yapmakta ve bunu zaman zaman sorgulamaktadır. Milli Savunma Bakanlığımızda dernek üyelerini daha seçkin olarak değerlendirmekte ve üye olmaları yönünde cesaretlendirmektedir. Diğer taraftan derneğimiz sektörümüzle temas etmek isteyen yerli ve yabancıların tek adresidir. Her türlü ihale, ziyaret, konferans/kongre, fuar duyuruları derneğimiz üzerinden üyelerimize ulaştırılmaktadır. Derneğimiz sektörümüze etkisi olan yasal ve ekonomik düzenlemeleri izleyerek sektör görüşünü / duruşunu tespit edip bu uygulamaların sektör çıkarlarına uygun gelişmesi için lobi faaliyetinde bulunmaktadır.
Sektörümüz ile ilgili çeşitli raporları  hazırlayarak sektör oyuncularının faydasına sunmaktadır. Sonuç olarak derneğimiz sektör oyuncularının işlerini daha kolay yapacakları bir ortam elde etmeleri için çaba harcamaktadır.
-          Türk savunma sanayinin dünyadaki yeri nedir? Ülkemizde istenilen konuma gelebilmiş midir? Yeterli destek görmekte midir?
Ülkemiz 2012 verilerine göre 18 Milyar doları aşan savunma harcamaları ile dünya savunma harcamaları listesinde 15’nci sırada yer almaktadır. Bu harcama tutarının personel giderleri alt yapı harcamaları ile silah ve mühimmat araç, gereç, bakım onarım giderlerinin tamamının oluşturduğu bir tutar olduğunu vurgulamalıyız. Bu harcamaların içerisinde silah, mühimmat, platform harcamaları tutarının 6 milyar doların altında olduğunu ve bu harcamanın yüzde 55’lik kısmının yurt içi savunma ve havacılık sanayii tarafından karşılandığını belirtmek isterim. Sektörümüz özgün ürün geliştirme konusunda 2000’li yılların başından itibaren bir taraftan Milli Savunma Bakanlığı’nın projeleri ile diğer taraftan TUBİTAK tarafından  1007 kapsamında getirilen kaynaklar  ile önemli bir  teknoloji ve ürün geliştirme desteğini almıştır ve almaya devam etmektedir.

-        Savunma sanayinde yerli üretim ekonomik özelliklerden ziyade milli özellikler yönüyle de önem taşımaktadır diye düşünüyoruz. Bu özelliği ve  önemini açıklar mısınız ?
Ülke savunmasının dışa bağımlılığı, ihtiyacın en kritik olduğu zamanda, elinizdeki de dahil, koruma enstrümanlarını özgürce kullanamama anlamını taşımaktadır. Bu ise ülke savunmasında çok ciddi bir boşluk yaratmakta, uluslararası arenada haklarınızı savunmada,  sesinizin yüksek çıkmasını engelleyen bir unsur olarak yer almaktadır. Bunun dışında özgün ürünlerinizdeki dışa bağımlılık bu ürününüzü pazarlamada hep bir sorun kaynağı olarak ortaya gelmektedir Bu nedenle tüm ülkeler bu bağımlılığı ortadan kaldıracak veya minimize edecek önlemleri alma gayreti içerisindedir.

-        Savunma Sanayii Müsteşarı Sayın Murat Bayar’ın bir süre önceki, dünyadaki markalarla rekabet edebilecek Türk tabancası üretmesi yönündeki istemine yaklaşımınız nedir? Bu nasıl sağlanabilir?
Ülkemizde tabanca tasarımı ve üretimi konusunda önemli bir alt yapı bulunmaktadır. Çeşitli firmalarımız tarafından oluşturulan tabanca üretim kapasitesi  yurt içi ihtiyacın üzerinde olup önemli bir ihraç kalemimiz olarak görülmektedir. Ülkemizde üretilen tabancalar silahlı kuvvetlerimiz ile güvenlik güçleri tarafından kullanıldığı gibi pek çok ülke güvenlik teşkilatının kullanımına da girmiştir.  Gerek güvenlik kuvvetleri personelinin zati tabanca ihtiyaçlarını karşılamada gerekse piyasada kişisel beğenilerin tatmin edilmesinde zaman zaman bazı markaların öne çıktığı ve tercihlerin bu yöne yönlendiği de görülmektedir. Tabanca üretim kapasitesinin bu denli yüksek olduğu bir ülkede bu tercihler için önemli sayılabilecek bir kaynak yurt dışına gitmektedir. Bu tespiti yapan Sayın Müsteşarımız ülkemizin tabanca tasarım yeteneğini de bildiği için bu taleplerin karşılanabileceği prestij özelliklere sahip bir Türk tabancasının tasarlanıp geliştirilmesini proje haline getirmiş ve sektör oyuncularının çalışmalarına açmıştır. Bu girişim hem yurt içi özel tercihlere cevap olacak hem de sektörün rekabetçilik şansını arttıracaktır.

 

Son Güncelleme: 09.10.2013 09:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.