banner89

SANAYİDE YENİ STRATEJİ: TEMİZ ÜRETİM

Çoğumuzun aklına sanayi denilince çevresel kirliliğin egemen olduğu bir uğraşı alanı olarak görülmektedir. Şüphesiz bunda da bir gerçeklik vardır.

SANAYİDE YENİ STRATEJİ: TEMİZ ÜRETİM

Çoğumuzun aklına sanayi denilince çevresel kirliliğin egemen olduğu bir uğraşı alanı olarak görülmektedir. Şüphesiz bunda da bir gerçeklik vardır.

14 Temmuz 2017 Cuma 11:40
SANAYİDE YENİ STRATEJİ: TEMİZ ÜRETİM

Özellikle metale dayalı imalat sanayinde bu bazı durumlarda kaçınılmaz konuma gelebilmektedir. Hatta döküm vb. imalat alanlarında çevresel kirliliğin sadece işletme alanlarında değil aynı zamanda çevrede de etkilerinin görüldüğü bir kirlenmeden söz edilebilmektedir. Yine bazı kimyasal sanayi üretim alanlarında buna benzer uygulamalar artık sadece çevreden etkilenen değil aynı zamanda çalışanlar tarafından sorgulanmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği konularının ciddi boyutlarda ele alınması temiz üretim yolunda işletmelerin belli kurallar içinde hareket etmesini de gündeme getirmiştir.

Eko verimlilik de olarak adlandırılan Temiz Üretim; bir ürünün üretiminde kullanılan hammaddelerin elde edilmesinden başlayarak üretim, dağıtım, tüketici tarafından kullanım ve kullanım sonrası ortaya çıkan atıkların bertarafını kapsayan ürün yaşam döngüsünün tüm aşamalarında ortaya çıkan çevresel etkileri ve insan sağlığına yönelik riskleri azaltmak amacıyla uygulanan bir üretim stratejisidir. Bu konu üzerinde sanayinin son zamanlarda ciddi projelerin uygulandığı görülmektedir. Amaç doğayı korurken doğanın temel taşı olan insanı da yaşanabilir bir üretim alanında faaliyetlerini sürdürmesi istenmektedir.

Böylece ülke genelinde temiz üretim ile örtüşen ve sürdürülebilir kalkınma, ekonomik gelişim ve çevresel performansı birlikte ele alarak, iş mükemmelliği ile çevresel mükemmelliğe bir arada odaklanması strateji olarak ele alınıştır. Yine kaynakların verimli kullanılması ve çevreyle uyumlu üretim prensiplerinin benimsenmesi doğrultusunda, kaliteli ürün ve hizmet üretilmesi yoluyla işletmelerin rekabet edebilme yeteneklerini artırılmasının ülkemiz yararına olacağı ortaya konulmuştur.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ele alınan bu temiz enerji stratejisi katma değeri yüksek, insan ve çevre sağlığına duyarlı ürünlerin üretim ve ihracatını geliştirecek politikalar oluşturulmasını bir taraftan sağlarken diğer taraftan en iyi teknikler ile sanayi sektöründe emisyon azaltımı / sınırlandırılması ile iklim dostu teknolojilerin geliştirilmesini de sağlayacağı görülmektedir. Bu konudaki adımlar devam etmektedir.

Son Güncelleme: 14.07.2017 14:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.