banner250

SANAYİDE VERİMLİLİK VİZYONU

Sanayideki gri algısı, artık yeşile dönüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sanayi motorlarının verimlileştirilmesi için yüzde 75’e kadar destek sunarken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da çatı-cephe, doğal gaz ve VAP hamleleriyle endüstrideki dönüşüme destek sunuyor.

SANAYİDE VERİMLİLİK VİZYONU

Sanayideki gri algısı, artık yeşile dönüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sanayi motorlarının verimlileştirilmesi için yüzde 75’e kadar destek sunarken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da çatı-cephe, doğal gaz ve VAP hamleleriyle endüstrideki dönüşüme destek sunuyor.

15 Ocak 2020 Çarşamba 08:40
SANAYİDE VERİMLİLİK VİZYONU

Haber: Ümit Uçar - F. Tuğçe Sağdıç
 

Türkiye’de doğu yakasından batı ucuna kadar kurulu olan OSB’lerin yoğun katılımlarıyla düzenlenen OSBÜK 7. OSB Enerji Zirvesi’nde “yeşil sanayiye” dönük umut dolu mesajlar verildi. Zirvenin iki bakanı olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sanayideki verimliliğin enerjideki verimlilik ile sağlanabileceğini ifade etti. Bakan Mustafa Varank, “Bakanlık olarak; OSB’lerimiz, OSBÜK ve KOSGEB’in katkılarıyla 7 ildeki 7 OSB’de pilot projemizi başlatıyoruz” dedi. “Türkiye, endüstriyel çıktı başına malzeme, enerji ve kirlilik yoğunluklarını azaltmak için önemli bir potansiyele sahip. Bu konudaki çalışmaları ‘Yeşil OSB' vizyonumuzla sürdürüyoruz. OSB'leri, çıktıların girdiye dönüştüğü, enerjisini kendi karşılayan, kaynak verimliliği yüksek, eko-endüstriyel parklara dönüştürmek istiyoruz” diyen Varank, verimsiz elektrik motorlarının dönüşümü için reel hamle yapacaklarının sinyalini verdi. Bakan Fatih Dönmez ise, “OSB'lerimizi büyük tüketiciler olmaları hasebiyle tüketici portföyümüzde ayrıcalıklı bir yere oturttuk. OSB'lerimize istediği tedarik şirketinde ve anlaştığı koşullarda elektrik almalarının önünü açtık. OSB'lerimiz kendi anlaşmasını, kendi şartlarına göre hayata geçirebilir” diye konuştu.

BİLİM MAVİSİ, ÇEVRE YEŞİLİ
“Bugüne kadar tüzel kişilik kazandırdığımız 315 OSB'de, yaklaşık 2 milyon kişi istihdam ediliyor. Sanayi büyüyüp geliştikçe, enerjiye olan talep de artıyor. Tabi enerjiyi ne denli verimli kullanıyorsanız, bu talep artışını da o derece efektif karşılayabiliyorsunuz. Türk sanayisinin enerji talebi 2 kattan fazla arttı. Bu artış gelecekte de hızlı bir şekilde devam edecek” diyen Varank, ekolojik dengenin korunduğu, planlı, verimli ve sürdürülebilir bir sanayinin teşvik edilmesini desteklediklerini belirtti. Enerjinin yoğun olarak kullanıldığı sanayi kollarında iyileştirmeler yapmanın önemini vurgulayan Varank, “Sanayinin daha düşük karbon oranlarında ve kaynakları daha verimli kullanacak şekilde büyümesini sağlayacak stratejik adımlar atıyoruz” dedi. OSB’leri yalnızca teknolojik değil, çevresel yönden de dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyen Bakan Varank, “OSB'leri, çıktıların girdiye dönüştüğü, enerjisini kendi karşılayan, kaynak verimliliği yüksek, eko-endüstriyel parklara dönüştürmek istiyoruz. Bu proje kapsamında Dünya Bankasıyla beraber çalışıyoruz. İlk aşamada; Adana, Ankara, Bursa ve İzmir'den birer OSB ile başladık. Kaynak verimliliği, endüstriyel simbiyoz ve yeşil altyapı konularında analiz çalışmaları gerçekleştirdik. Temel eksiklikleri belirleyip, her bir OSB için Eylem Planları hazırladık. Ayrıca tüm Türkiye geneli için de bir Yeşil OSB Çerçevesi oluşturduk. Şu an projenin ikinci aşaması, yani uygulama safhasını yürütüyoruz” diye konuştu.

100 BİNİN 60’I CEPTE
Varank, “Ülkemizde net elektrik tüketiminin yüzde 47'si sanayi sektörüne ait. Buna karşın sanayide kullanılan elektrik motorlarının yüzde 90'ı maalesef verimsiz. Dolayısıyla bu motorların, daha yüksek teknolojili ve daha verimli olan yeni motorlarla değiştirilmesi gerekiyor. Eğer bu dönüşümü gerçekleştirebilirsek, imalat sanayi elektrik tüketiminde kayda değer bir düşüş yakalayacağız. 7 ildeki 7 OSB'de pilot projemizi başlatıyoruz. Türkiye'de KOBİ'lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi (TEVMOT) Projesi; Gebze, İzmir Kemalpaşa, Antalya, Uşak, Adana Hacı Sabancı, Bursa ve ASO 1. OSB'yi kapsayacak. Biz burada KOSGEB'in İşletme Geliştirme Desteği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu şemsiyesinde bir finansman mekanizması da geliştirdik. Bu sayede sanayiciler, doğrudan finansal ve teknik desteğe erişebilecekler. 2 senede 1 buçuk milyon dolarlık bir kaynak bu iş için kullanılacak” müjdesini verdi. Varank, OSB firmalarına uzmanların enerji etüdü yapacağını, verimsizliğin tespiti durumda elektrik motorlarının dönüşümünü teklif edeceğini ifade ederek, “Diyelim ki motorların maliyeti100 bin lira. Bu 100 bin liranın yüzde 60'ını, yani 60 bin lirayı biz sanayicimize hibe olarak vereceğiz. Eğer alacağınız enerji verimli motorlar, Yerli Malı Belgesi’ne sahipse, 100 bin liranın yüzde 75'ini hibe olarak vereceğiz” dedi. RES düzenlemelerinin de yolda olduğunu söyleyen Bakan, “Sanayicilerimiz kendi ihtiyaçları için RES'ten faydalanabilecekler. En kısa zamanda yönetmeliğimizi yayımlayacağız” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önemli açıklamalarda bulundu. 

GAZİANTEP KADAR İSTİHDAM
Enerji Bakanı Fatih Dönmez ise verdiği rakamla, OSB’lerdeki istihdamın bir Gaziantep nüfusu kadar olduğunu gözler önüne serdi. “80 şehrimizdeki OSB'lerde 50 bine yakın fabrikada 2 milyon vatandaşımız istihdam ediliyor” diyen Enerji Bakanı, Organize Toptan Doğal Gaz Piyasamızla doğal gazda, diğer taraftan çatı-cephe uygulamalarımızın önünü açarak elektrikte rekabeti ve kaliteyi artırdıklarını ifade etti. “OSB'lerimizdeki tüm sanayi kuruluşlarımızın çatı-cephe uygulamalarından sonuna kadar yararlanmalarını istiyoruz” diyen Dönmez, “OSB'lerimizdeki GES kapasitemiz 250 MW'ye ulaştı. Ancak yetmez. Daha fazla üretim için daha fazla enerji gerekiyor. Bizler ‘daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir' diyoruz” şeklinde konuştu.

“VANALAR KAPANMAZ”
Dönmez, üretimin sorunsuz süreceğini; artık vanaların kapanarak sanayinin dişlilerinin durdurulmayacağını ifade etti. OSB’lere enerji arzında ciddi aşama kat ettiklerini söyleyen Dönmez, “163 OSB'miz doğal gaz kullanıyor. Sanayide kullanılan yıllık 12 milyar metreküp doğal gazın 5,2 milyar metreküpü yani yüzde 43'ü OSB'lerimizde üretime dönüşüyor. Ülkemizde sanayinin tükettiği 140 milyar kilovat/saat elektriğin, 42 milyar kWh'i yani yüzde 30'u OSB'lerimizde emekle birleşti ve katma değere dönüştü. Bu sayıların da gösterdiği gibi OSB'lerimizi büyük tüketiciler olmaları hasebiyle tüketici portföyümüzde ayrıcalıklı bir yere oturttuk. OSB'lerimize istediği tedarik şirketinde ve anlaştığı koşullarda elektrik almalarının önünü açtık. OSB'lerimiz kendi anlaşmasını, kendi şartlarına göre hayata geçirebilir” açıklamalarını yaptı. Dönmez, Verimlilik Artırıcı Projeleri (VAP)’ni desteklediklerini belirterek, “Yıllık toplam enerji tüketimleri 500 TEP (ton eşdeğeri petrol) ve üzeri olan endüstriyel işletmeler VAP desteklerinden yararlanabilirler. VAP destekleri, KDV hariç toplam bedeli en fazla beş milyon TL olan projeleri kapsıyor. Destek ödemesi olarak proje bedelinin yüzde 30'u hibe şeklinde veriliyor. VAP ile 2009'dan günümüze kadar toplam 229 projeye 25 milyon TL destek ödemesi yaptık. Desteklenen projelerin toplam yatırım tutarı 103,5 milyon TL olarak gerçekleşti. Toplamda yıllık 89 milyon TL tasarruf sağladık” ifadelerini kullandı.

 

Son Güncelleme: 15.01.2020 09:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.