banner110

Sanayiciyi rekabetçiliğe hazırlıyoruz

Çukurova Kalkınma Ajansı Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, “Rekabet 21. yüzyılın değişmeyen duygusudur. Bu bağlamda da Çukurova sanayicisini ve işadamlarını rekabetçilik çağına hazırlıyoruz” dedi.

Sanayiciyi rekabetçiliğe hazırlıyoruz

Çukurova Kalkınma Ajansı Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, “Rekabet 21. yüzyılın değişmeyen duygusudur. Bu bağlamda da Çukurova sanayicisini ve işadamlarını rekabetçilik çağına hazırlıyoruz” dedi.

03 Ağustos 2011 Çarşamba 09:35
Sanayiciyi rekabetçiliğe hazırlıyoruz
Çukurova Kalkınma Ajansı 2010 yılı Mali Destek Programları değerlendirme sonuçları, Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nde (AKİB) düzenlenen toplantıyla açıklandı.
Toplantıda kalkınmanın önemine değinen Çukurova Kalkınma Ajansı Başkanı Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, kalkınmaya toplum ve işletmeler bazında bakıldığında en küçük kobilerden en büyük kuruluşlara kadar herkes için geçerli ve güncel olması gerektiğini söyledi.
 
KALKINMA TEK YÖNLÜ OLMAMALI
 
Kalkınma kavramının tek yönlü ve tek bakışlı olmaması gerektiğinin altını çizen Güzeloğlu, “Kalkınma tarımdan sanayiye, turizmden gıdaya, kültür ve sanata kadar bütünlükte olduğu zaman anlamlıdır. Kalkınmaya dönük olmak üzere ülkemizde çok eski olmayan, ama bölgenin kalkınmasında ve gelişmesinde büyük rol oynayan kurumların başında Kalkınma Ajansları gelmektedir. Burada da Çukurova Kalkınma Ajansı çok büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.
 
KALKINMA AJANSLARI ÖNEMLİ BİR SÜRECİ BAŞLATTI
 
Kalkınma Ajanslarının kurulmasındaki en önemli araçlardan bir tanesinin, kamu, sivil, özel kesimlerin hep birlikte ve iş birliği içerisinde kalkınma amacının etrafında birleşmesini sağlamak olduğunu belirten Güzeloğlu şunları söyledi;
“Kalkınma Ajansları, doğru uygulama örneklerini ve dünya çapındaki başarı modellerini, o bölge ölçeğinde değerlendirmeyi ve gerçekleştirmeyi de amaçlamaktadır. Bu bakımdan Kalkınma Ajansları ülkemizde çok önemli bir süreci başlatmıştır. Çukurova Kalkınma Ajansı olarak bu süreci başlatan kurumların başında gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgesel ölçekte Çukurova, Türkiye'nin kalkınmasında çok büyük önem sağlamaktadır. Türkiye'nin yatay kalkınma modellemesinde zorunlu olarak geliştirilmesi ve genişletilmesi sürecinde Çukurova, dünyada değişen ekonominin de gözbebeği konumundadır.”
 
REKABET 21.YÜZYILIN DEĞİŞMEYEN DUYGUSUDUR
 
Türkiye'nin dünya ekonomisi sıralamasında 16. Avrupa bazında da 6. büyük ülke olduğunu hatırlatan Vali Güzeloğlu, “Bugün açıklanan verilerde tarımdaki istihdamın artışından, işsizlik oranlarının düşmesine ihracat ölçeğindeki artış hızından sanayideki kapasite kadar olan süreci göz önünde bulundurup, 'Ne yaparsak daha iyi sonuçlar alırız?' şeklinde değerlendirme yapmalıyız. İşte bu konuda Çukurova Kalkınma Ajansı eleştiren ve eğiten bir kurum olmalıdır" ifadelerini kullandı. Ülkelerin olduğu kadar kentlerin ve bölgelerinde birbirleriyle yarışması gerektiğine işaret eden Güzeloğlu, rekabetle birlikte ülke ekonomisine katkı ve artı değer sağlanabileceğini belirterek, “Rekabet 21. yüzyılın değişmeyen duygusudur. Bu bağlamda da Çukurova sanayicisini ve işadamlarını rekabetçilik çağına hazırlıyoruz.

Programa ayrılan bütçe 32,1 milyon TL
 
2010 yılı Mali Destek Programları kapsamında İktisadi Kalkınma, Sosyal Kalkınma ve Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programlarının düzenlendiğini dile getiren Güzeloğlu şunları kaydetti; “Bu kapsamda İktisadi Kalkınma Programı için ayrılan bütçe 17,5 milyon TL, eş finansman tutarı ise 28,2 milyon TL'dir. Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı'nda ise, 5,2 Milyon TL bütçe ayrılırken, bu programın eş finansman tutarı 1,2 milyon TL'dir. Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programı için ayrılan bütçe 8,4 milyon TL iken, bu programın eş finansman tutarı da 7,6 milyon TL'dir. Programların geneline bakıldığında toplam bütçe 32,1 milyon TL, toplam eş finansman tutarıysa 37 milyon TL olarak ön plana çıkmaktadır. Burada desteklenen projelerle ortaya çıkan ve eş finansmanla birlikte toplam 69,1 milyon TL'lik katkının, başta projeler kapsamında istihdam imkanı bulacak vatandaşlarımız, proje yardımcılarımız, illerimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim.”
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.