SANAYİCİYE İLAVE ALAN KOLAYLIĞI

OSB’lerin yer seçimiyle ilgili yapılan yönetmelik değişikliğine göre, yer seçimi talebinde öneri alan bulunması durumunda artık valilikten uygun görüş alınmayacak. İlave alan talebi için de yüzde 90 üretim şartı istenmeyecek.

SANAYİCİYE İLAVE ALAN KOLAYLIĞI

OSB’lerin yer seçimiyle ilgili yapılan yönetmelik değişikliğine göre, yer seçimi talebinde öneri alan bulunması durumunda artık valilikten uygun görüş alınmayacak. İlave alan talebi için de yüzde 90 üretim şartı istenmeyecek.

29 Aralık 2017 Cuma 11:05
SANAYİCİYE İLAVE ALAN KOLAYLIĞI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. Buna göre, OSB kurmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, OSB yer seçimi için yatırımcı ön talep formu hazırlanacak. İlave yer seçimi talebinde bulunmak isteyen OSB yönetimlerine, yüzde 90 üretim veya inşaata başlanmış olma şartı getirilmeyecek.

ÖN TALEP FORMU ŞARTI

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında, “Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlandı. Yeni düzenlemelere göre, OSB kurmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerce yatırımcı ön talep formlarını da içeren OSB Bilgilendirme Raporu'nun hazırlanarak, valilik uygun görüşüyle birlikte yer seçimi talebinin Bakanlığa intikalinin ardından, Bakanlık tarafından ön değerlendirme yapılacak.

VALİLİKTEN GÖRÜŞ ALINMAYACAK

Yer seçimi talebinde öneri alan bulunması durumunda artık valilikten uygun görüş alınmayacak. Yeni düzenlemeye göre, il özel idaresi veya belediyelerin olumlu görüşü alınacak. Ayrıca sayısal koordinatların bilinmesi halinde havadan görüntü de alınacak.

YÜZDE 90 ŞARTI KALKTI

Yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, ilave OSB yer seçimi talebinde bulunmak için, artık bu talepte bulunan OSB’nin toplam sanayi parsellerinin yüzde 90’ında üretim veya inşaata başlanmış olma şartı aranmayacak. Yeni bir OSB ya da ilave alan yer seçimi talebinin değerlendirmeye alınabilmesi için il genelindeki ihtisas OSB’ler hariç diğer OSB’lerde bulunan toplam sanayi parsellerinin en az yüzde 75’inde üretim veya inşaata başlanmış olması gerekecek. Aynı sektör grubunu içeren ihtisas OSB’ler için de bu şartlar aranacak. Yatırımcı ön talep formlarının değerlendirilmesi sonucunda, yatırımcı potansiyeli dikkate alınarak Bakanlıkça uygun görülen OSB’ler ile özel OSB taleplerinde, yüzde 75’lik doluluk oranı aranmayacak.

NİHAİ KARAR BAKANLIKTA

Yeni düzenleme ile yer seçiminde komisyonda oy birliği sağlanamazsa, nihai kararı Bakanlık verecek. Buna göre, oy birliğinin sağlanamaması durumunda, meri mevzuat kapsamında verilmiş olumsuz görüşler hariç olmak üzere, mülkiyet dokusu, plan kararları ve valilikçe ya da OSB kurmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerce hazırlanmış olan OSB Bilgilendirme Raporunda yer alan gerekçeler de dikkate alınarak yer seçimine ilişkin nihai karar Bakanlıkça verilecek. Komisyon çalışmalarında oy birliği sağlanamayan ve Bakanlıkça da uygun görülmeyen alanlar valiliğe bildirilecek.

KOMİSYONA YENİ ÜYELER

OSB’lerin yer seçim komisyonuna yeni üyeler eklendi. Daha önce 9 kurum tarafından komisyona üye gönderilirken, bu sayı 11’e yükseldi. Yer seçimi komisyonuna üye gönderecek kurumlar listesine, Kalkınma Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı da eklendi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.