SANAYİCİLERE, “ARABULUCULUK” ANLATILDI

Adana Hacı Sabancı OSB’de (AOSB), Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı destekleri ile "İş Uyuşmazlıklarında ve Ticari Uyuşmazlıklarda Dava Şartı Arabuluculuk" konulu seminer düzenlendi.

SANAYİCİLERE, “ARABULUCULUK” ANLATILDI

Adana Hacı Sabancı OSB’de (AOSB), Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı destekleri ile "İş Uyuşmazlıklarında ve Ticari Uyuşmazlıklarda Dava Şartı Arabuluculuk" konulu seminer düzenlendi.

11 Ekim 2019 Cuma 09:29
SANAYİCİLERE, “ARABULUCULUK” ANLATILDI

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Müdürlüğünce, AOSB Akademi kapsamında, alanında en etkin kişilerin katılımı ile ticari anlaşmazlıklarda önemli bir çözüm merci olan “Arabuluculuk” uygulaması tüm yönleriyle anlatıldı.

İŞ YÜKÜNÜ HAFİFLETTİ

AOSB Başkanı Bekir Sütcü, Seyhan Salonu’nda düzenlenen seminerin açılışındaki konuşmasında, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanlığı destekleri ile gerçekleştiren "İş Uyuşmazlıklarında ve Ticari Uyuşmazlıklarda Dava Şartı Arabuluculuk" konulu seminerde verecekleri değerli bilgilerden dolayı Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanı Umut İlhan Durmuşoğlu ve diğer konukları ile seminerin katılımcılarına teşekkür etti.

Arabuluculuk sisteminin sanayicilere, özellikle yurt dışına ihracat yapan firmalara çok katkı sağladığını ve yaptıkları ticaretin daha güvenilir olmakla birlikte iş yükünü hafiflettiğini belirten Başkan Bekir Sütcü, “Bu anlamda bugünkü eğitimin çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

20 BİN UYUŞMAZLIK ÇÖZÜLDÜ

Seminere, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanı Umut İlhan Durmuşoğlu, Av. Arabulucu Eğitmen Yurdagül Gündogan, Av. Arabulucu Yusuf Burak Aslanpınar ve Avukat Arabulucu Umut Metin konuşmacı olarak katıldı.

Arabuluculuk Dairesi Başkanı Umut İlhan Durmuşoğlu, Arabuluculuk Kanun ve Yönetmeliği yürürlüğe girdiğinde Türkiye’de resmi anlamda arabulucu olmadığını anımsatarak, “Başlangıçta sadece 4 yıl içinde 20 bin uyuşmazlık arabuluculuk yolu ile çözümlendi. Diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda az bir miktar değildir. Bugün arabuluculukta başarı oranımız yüzde 70 seviyesi ile oldukça yüksek bir düzeydedir. 2018 Ocak itibari ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı arabuluculuk uygulaması başlamış oldu. Hak haktır, işçinin hakkı da haktır, işverenin hakkı da haktır. Tabi ki kimsenin hakkı kimsede kalmamalı” dedi.

“BİZZAT KATILIN” ÖNERİSİ

Avukat - Arabulucu Eğitmen Yurdagül Gündoğan ise, “Arabuluculuk süreçlerine mümkün olduğunca bizzat siz katılın. Çünkü sizi temsil eden kişi orada gelişen sürpriz durumlara belki gerekli tepkiyi veremez. Siz farklı durumlarda daha farklı bir çözüm önerisi geliştirebilirsiniz. Belki de o anda temsilcinize verdiğiniz sınırın daha altında bir miktarı kabul etme takdirini kullanabilirsiniz” önerisinde bulundu.

Seminerde ticari arabuluculuk konusunda sunum yapan Avukat - Arabulucu Umut Metin, “İyi şirket davası az olan şirkettir. Hukuk departmanlarını yalnızca dava takip eden, alacak tahsili hizmeti veren değil, koruyucu hukuki hizmet sunan etkin birimler halinde yapılandırınız. Yabancılarla olan ticari ilişkilerinizde arabuluculuk yönteminden faydalanabileceğinizi dikkatinize çekerim” dedi.

Seminerde iş-işveren arasındaki arabuluculuk konusunda sunum yapan Avukat - Arabulucu Burak Aslanpınar, “Arabuluculuk, noterdeki sözleşmelerden de hukuken daha güvenli ve maliyet avantajı nedeniyle de daha çok tercih edilmelidir” dedi.

Arabuluculuk süreçleri ile işçi-işveren ilişkileri yanında, şirketler arası arabuluculuk ve iş insanının arabuluculuktan en isabetli şekilde faydalanabilmesi konularında detaylı bilgi aktarılan seminerde; konuşmacılar, katılımcılardan gelen soruları da yanıtladılar.

Seminere, AOSB Başkan Vekili Ömer Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Selahattin Onatça ve Yusuf Kara, Denetim Kurulu Üyesi Hilal Aksöz, AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar sanayiciler ve çalışanları katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.