SANAYİCİLERDEN ORTAK MESAJ

Yatırım kararları için seçimlerin tamamlanmasını bekleyen sanayiciler, seçimden sonra ortaya çıkan tabloyu memnuniyetle karşıladı. Üretim ve yatırıma devam edileceğini belirten sanayi camiası, uzlaşma ve reform çağrısında bulundu.

SANAYİCİLERDEN ORTAK MESAJ

Yatırım kararları için seçimlerin tamamlanmasını bekleyen sanayiciler, seçimden sonra ortaya çıkan tabloyu memnuniyetle karşıladı. Üretim ve yatırıma devam edileceğini belirten sanayi camiası, uzlaşma ve reform çağrısında bulundu.

06 Temmuz 2018 Cuma 08:22
SANAYİCİLERDEN ORTAK MESAJ

Haber: Fatih Ağarman

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin ardından sanayi ve iş dünyası, “yönünü üretime ve reformlara çevirmiş Türkiye” temennisini dile getirdi. Seçim sürecinin geride bırakılmasıyla, vaat edilen yapısal reformların hayata geçmesini isteyen sanayi camiası, “İstikrarın sağlanması adına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Ülkemize güvenmeye, yatırım yaratmaya devam edeceğiz” mesajını verdiler. Yeni kabine hazırlıkları devam ederken, sanayiciler yeni dönem için ne mesajlar verdi?

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU:

Artık ekonomiye, reformlara odaklanarak geleceğin büyük Türkiye'sini inşa zamanıdır. Türkiye'nin güçlü ve sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğu bir defa daha ortaya koyulmuştur. Yeni yönetim sistemi, ülkemizde istikrar ve güvenin daha da güçlenmesi açısından büyük bir fırsattır. Türkiye'nin son yıllarda elde ettiği tüm kazanımların temelinde güven ve istikrar yatıyor. Dolayısıyla önümüzdeki yeni dönemde bu güven ve istikrarla yeni bir sıçrama gerçekleştirmek mümkündür. Ülkemizde son 3 yılda 4 farklı seçim süreci yaşadık. Artık ekonomiye, reformlara odaklanarak geleceğin büyük Türkiye'sini inşa zamanıdır.

        

TÜSİAD:

Seçimlerin ardından, 21’inci yüzyılda Türkiye'ye yakışan güçlü bir demokrasi sınavımız devam ediyor. İlk uygulamanın sonraki dönemler için emsal olacağı bilinciyle, yeni meclisimizin katılımcı kanun yapma, etkin denetim ve partiler arası uzlaşmaya dayalı yeni bir çalışma geleneği oluşturmayı başarmasını temenni ediyoruz. Türk iş dünyasının ulusal ve uluslararası düzeyde en önde gelen sivil toplum kuruluşu olan TÜSİAD olarak ülkemizin 21’inci yüzyılda güçlü bir demokrasi, güçlü bir ekonomi ve refah seviyesi yüksek bir toplum olması için her zaman olduğu gibi azim ve kararlılık içinde seferber olacağız.

TİM ESKİ BAŞKANI MEHMET BÜYÜKEKŞİ:
Erken seçim kararının, mevcut belirsizliğin ve yeni yönetim sistemimizin tam anlamıyla uygulanması için gerekliliğine dikkat çektiğimiz gibi bürokrasinin azaltılması başta olmak üzere yeni sistemin vaat ettiği yeniliklerin de takipçisi olmayı sürdüreceğiz. Başarılı geçen seçim döneminin ardından ihracat ailesi olarak beklentimiz her zamanki gibi istikrarlı bir 5 yıllık dönem ve hızlı karar alınmasını sağlayacak yeni sistemin bileşenlerinin tam anlamıyla uygulanması olacaktır. Bizler de ekonominin en önemli aktörlerinden biri olarak yeni yönetimle yapıcı ve uyumlu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Seçim sonuçlarının Türkiye için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK:

Bu seçimin kazananı, ülkemizi gelecek hedeflerine ulaştırmak için büyük bir irade sergileyen Türk milleti olmuştur. DEİK olarak, bu yeni dönemde de, her zamanki gibi, Türkiye'nin ekonomik gücünü tüm dünyada başarıyla temsil etmeye devam edeceğiz. Türk iş dünyasının tamamını buluşturan bir platform olarak, gerek yabancı yatırımların gerekse ülkemiz dış ticaretinin artması için yürüttüğümüz ticari diplomasi faaliyetlerini, daha da yüksek bir motivasyonla sürdüreceğiz. Daha da güçlü bir ekonomi, daha da ileri bir demokrasi ve çok daha büyük bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz. Seçim sonuçlarının hepimize hayırlı olmasını diliyorum.

İSO BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN:

Yeni yönetim modeli Cumhurbaşkanlığı Sisteminin ilk seçimine halkımızın yüksek katılım sağlaması dünyaya örnek olacak bir davranıştır. Halkımız sorunlarına ve beklentilerine yönelik çözümü her zaman olduğu gibi seçimlerde ve sandıkta görüyor. Demokrasi adına bu önemli ve kıymetli bir toplumsal özelliğimizdir. Oluşan neticelerin hayırlı olmasını diliyoruz. Yeni dönemde istikrarın her açıdan korunmasına önem verilerek ekonominin ana gündem maddesi olmasını bekliyoruz.

KSO BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU:

Bundan sonra asıl gündem olacak ekonomiye ve yapısal reformlara odaklanılması gerekiyor. Artık önümüzde ülkemiz ve milletimiz için belirsizliklerin ortadan kalktığı bir dönem var. Yabancı sermayenin de katkısıyla birlikte üretimden ihracata, sanayiden istihdama her alanda daha güçlü bir Türkiye için seferber olmamız gerekiyor. Yeni dönemde ihracatta ve eğitimde seferberlik yapmalıyız. Üretim ve ihracata ağırlık vermek için ilk olarak yabancı sermaye girişinin önündeki engelleri kaldırmalıyız. Ülkemiz için önemli bir çıpa olan AB sürecinin yeniden canlandırılmasına yönelik gerekli adımları atmalıyız ve Gümrük Birliği modernizasyon sürecine ağırlık vermeliyiz. 2004 yılında tam üyelik müzakereleri ile yaptığımız hamlenin tekrarlanması ile yabancı yatırımın hızlanacağına inanıyoruz.

ASO BAŞKANI NURETTİN ÖZDEBİR:
Bu seçimle ilk defa uygulanacak Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi ile Türkiye yeni bir hikaye yazacaktır. Yeni sistemle Türkiye prangalarından kurtularak, erkler birbirinden ayrılacak, işler daha hızlı yürüyecek, bürokratik imparatorluklar yıkılacak. Seçimler geride kaldı, belirsizlik sona erdi. Artık tüm gücümüzle işimize dönelim, üretime, ihracata ve bu ülkeye katkı vermeye devam edelim. Bundan sonra Türkiye'yi hedeflerine ulaştıracak reformlara ve özellikle ekonomiye odaklanmamız gerekir. Yatırım ve üretim ortamını iyileştirecek yapısal reformların yapılması ve özellikle mesleki eğitim reformunun hızla gerçekleştirilmesi için çaba göstermeliyiz.

GSO BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:

Bundan sonrası için yeni bir istikrar ve güven süreci ile birlikte hedeflerimize odaklanarak yeni başarı hikayelerinin yazılacağına inancım tamdır. Önümüzdeki süreçte üretim, istihdam ve ihracatın artarak devam etmesi için bizler de elimizden geleni yapacağız ve yapmaya da hazırız. Seçimler tamamlanır tamamlanmaz piyasalarda pozitif bir hava oluştu. İş dünyası olarak kur ve faiz oranlarındaki iyileşmelerle birlikte yatırımların artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Devletimizden de yatırımların önünü açacak reform ve teşviklerin devam etmesini bekliyoruz. Biz sanayiciler olarak hedeflerimizden hiç vazgeçmedik, bundan sonra da daha fazla çalışarak ülkemizin ve kentimizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için çalışmaya devam edeceğiz.

DSO BAŞKANI MÜJDAT KEÇECİ:

Temenni ederim ki gerçekten önemli karar ve tasarrufların yapılacağı bu dönemde gerek Başkanlık gerekse Parlamento uyumlu çalışarak gerekli ve yeterli yasaları ve uygulamaları çıkararak ülke yönetiminde başarılı olurlar. Şimdi toplumsal uzlaşma içinde reform zamanı. Yeni meclisimiz katılımcı kanun yapma, etkin denetim ve partiler arası uzlaşmaya dayalı yeni bir çalışma geleneği oluşturmayı başarırsa, kısa zamanda ülkemizin çok hızlı yol alacağını düşünüyorum.

EBSO BAŞKANI ENDER YORGANCILAR:

Yeni yönetim sisteminin, ülkemizin kazanımlarını koruyarak, potansiyelini açığa çıkararak, çok daha güçlü, güven veren, umut vaat eden, doğrudan yatırımlar için cazibe merkezine dönüşen, üreten, takip eden değil takip edilen bir konuma yükseltilmesini canı gönülden diliyorum. Zaman artık çalışma zamanı. Projeleri hayata geçirme ve yüksek katma değerli üretme zamanı. Türkiye, son yıllarda üst üste seçimlerle, içerde ve dışarıda gördüğü hainlikler karşısında verdiği mücadele ile gücünü açıkça ortaya koymuştur. Şimdi seçim sonrası, sen-ben değil, biz olma zamanı ve yeniden 2002-2007 dönemindeki reformist adımları atma zamanı. Kırılganlıklarımız var. Eksiklerimiz var. İyileştirmemiz gereken alanlarımız var.  Jeopolitik risklerimiz var ve küresel ekonomide ticaret savaşları, uluslararası ilişkilerde güç gösterileri var.  İşte şimdi, bu kararlılıkla bunları yapmanın tam zamanıdır.

KAYSO BAŞKANI MEHMET BÜYÜKSİMİTCİ:

Yeni hükümet sistemi ile birlikte Türkiye’miz her alanda daha hızlı ve daha kararlı adımlar atacaktır. Siyasi istikrarın güçlenmesi daha güçlü bir ekonominin de önünü açacak, ülkemiz istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edecektir. Bizde sanayiciler olarak güçlü Türkiye yolunda atılacak tüm adımlarda Cumhurbaşkanımızın yanında olacağız. Bu seçimle birlikte belirsizlikler ortadan kalkmıştır, yeni dönemde vakit kaybetmeden yapısal reformlar bir bir hayata geçirilmeli ve ekonomi ana gündem maddesi olmalıdır.

MERSİN TARSUS OSB BAŞKANI SABRİ TEKLİ:

Türkiye kararını vermiştir. Bundan sonra hızlı bir şekilde seçim atmosferinden çıkarak üretim odaklı bir gündeme dönmemiz gerekiyor. Türkiye ekonomisinin yükselmesinin yegane yolu üretim ekonomisidir. Ülkemiz bunun farkındadır. Devletimizin sanayicilerimize verdiği teşvik ve destekler bunun açık göstergesidir. Biz Mersin Tarsus OSB Yönetim Kurulu olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz; üzerimize düşen en büyük görev kentimize yeni sanayi yatırımları kazandırmaktır. Bizler ülkemize güvenmeye, yatırım yaratmaya devam edeceğiz.

KAYSERİ OSB BAŞKANI TAHİR NURSAÇAN:

Seçimde Türkiye’miz tam bir demokrasi şöleni yaşamıştır. 24 Haziran seçim sonuçları yani milli iradenin tercihi, ülkemizde barış, huzur, istikrar, güven, birlik ve beraberlik ortamının sağlanması bakımından ayrı bir öneme haizdir. Seçim sonuçlarının, birliğin, dirliğin, kardeşliğin, kalkınma ve refahın önünü açacağına olan inancımız tamdır. 24 Haziran seçimlerinin kazananı, Türkiye’mizi gelecek hedeflerine ulaştırmak için büyük bir irade sergileyen Türk milleti olmuştur. İş dünyası olarak, sürdürülebilir büyümeye ağırlık verilmesi, güven ve istikrarın sağlanması adına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

İTO BAŞKANI ŞEKİB AVDAGİÇ:

Seçim sonuçları bize Türkiye’nin ilk gündem maddesinin üretim, yatırım, büyüme olduğunu söylüyor. İş dünyamızı yeni atılım döneminde; yeni atılımlara, yeni yatırımlara çağırıyorum.

Cumhurbaşkanlığı sistemiyle daha hızlı ve güçlü bir yönetim dönemine girdik. Seçim sonrası planlarımızda ileri teknolojiye dayalı bir ufuk planlıyoruz. Dijital kalkınma ile Türkiye’yi çok daha ileri taşıyacak bir yol haritasının oluşturulmasından yanayız. Seçimler artık geride kaldı. Elimizde elbette bir yapılacaklar listemiz var. Piyasa tarafında da reel sektörde de oyun değiştirici politikalar ve aksiyon gerekiyor. Elbette temel öncelik yapısal reformların hızlandırılmasıdır. Hükümet seçim öncesinde bunun sinyalini verdi. Seçim sonrasında da harekete geçilmesini bekliyoruz.

BURSA TSO BAŞKANI İBRAHİM BURKAY:

Yeni hükümet sistemi ile üretimden istihdama, yatırımdan ihracata kadar her alanda hızlı kararlar alabilecek yapıya kavuşan ülkemiz yeni süreçte hedeflerine daha hızlı koşacaktır. Artık önümüzde ülkemiz ve milletimiz için belirsizliklerin ortadan kalktığı bir dönem var. Yeni yatırımlarla birlikte üretimden ihracata, sanayiden istihdama kadar her alanda güçlü bir Türkiye için yeni bir sürece başlamış oluyor. Yeni hükümetin göreve başlamasıyla birlikte en kısa sürede üretime, ihracata, yeni yatırımlara odaklanmamız çok önemli. İş dünyamızda heyecan oluşturan yeni reformların ve teşvik paketlerinin önümüzdeki dönemde de hayata geçirileceğine inanıyor, ülkemizin sürdürülebilir büyüme yolculuğunun daha sağlam adımlarla devam edeceği bu dönemin kentimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

YASED BAŞKANI AHMET ERDEM:

Türkiye, global ekonomiye entegrasyonunu artırarak kalkınma sürecini devam ettirmeli ve yatırım ortamını iyileştirecek ekonomik ve yasal makro reformları hızla hayata geçirmelidir.  Bugünden itibaren, uzun ve meşakkatli çabalarla oluşturulan sürdürülebilir yatırım akışının ve her alanda küresel qgücümüzün artırılması için, yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle ülkemizin ihracat hacminin arttırılmasında, bölgesel bir yatırım merkezi olarak konumlandırılmasında ve sürdürülebilir ekonomik büyümesinde çok önemli bir katkıya sahip olan uluslararası doğrudan yatırımları artıracak politikaların en önemli öncelik olması, ülkemiz için bugün her zamankinden çok daha önemlidir.

ORSİAD BAŞKANI NEDRET YENER:

Seçimlerin ilk turda tamamlanması iş dünyasında memnuniyetle karşılanmıştır. Seçimleri aziz milletimiz kazanmıştır, demokrasimiz kazanmıştır. Türkiye'nin her alanda lider ülke olmasının önünde engel kalmamıştır. Şimdi kenetlenip, çok çalışma zamanı. Alınan sonuçla beraber üretim ve yatırımın önündeki engellerin kalkacağına, ekonomik kararların daha hızlı alınıp, hızlıca uygulamaya konulacağına inanıyor, iş dünyasına dönük yeni desteklerin sağlanmasını bekliyoruz. Yeni dönemin, reformların hızlıca gerçekleştiği, kamunun verimliliğinin en üst düzeye çıktığı, bürokrasi kıskacının ortadan kalktığı, bölgesinde ve uluslararası alanda Türkiye'nin elinin güçlendiği bir dönem olmasını temenni ediyoruz.

TÜSİAV BAŞKANI VELİ SARITOPRAK:

Süratle yatırımları canlandırmamız, katma değerli ileri teknoloji üretmemiz şarttır. Artık Ar-Ge’ye , inovasyona, Endüstri 4.0’a, marka ve patente , akıllı şehirler ve şebekelere ve dijital kalkınmaya odaklanmamız şarttır. Bırakalım patates ve soğan fiyatlarını. 200’den fazla üniversiteden mezun olmuş ve olacak gençlere iş yaratma zamanı. İş dünyası da üzerine düşeni yapmalı ve fedakarlık etmelidir. Yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmeliyiz. Ertelediğimiz yatırımları süratle gerçekleştirmeliyiz. Öncelikle dijital kalkınma konusuna özel önem verilmesini arzu ediyoruz.

Son Güncelleme: 06.07.2018 08:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.