Sanayiciden eğitime tam destek

Sanayici ve iş adamları tarafından yaptırılan iki okulun açılışını ve iki eğitim kurumunun temelini Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün attı.

Sanayiciden eğitime tam destek

Sanayici ve iş adamları tarafından yaptırılan iki okulun açılışını ve iki eğitim kurumunun temelini Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün attı.

16 Mayıs 2011 Pazartesi 12:29
Sanayiciden eğitime tam destek


Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ‘Eğitime Yüzde 100 Destek’ kampanyası kapsamında Özay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Akın Özay’ın ba­bası Öğretmen Şevket Özay adına yaptırdığı oku­lunun açılışına katıldı. Ardından hayırsever Türkan Göktürk’ün yaptırdığı İlköğretim Okulu’nun açılışını yaptık­tan sonra okul bahçesine yapılacak olan Cavit Göktürk Spor Salonunun temel atma törenini gerçekleştirdi. Yücel Boru ta­rafından 24 derslikli Gebze’de ilk kez yapılacak olan Yücel Boru Fen Lisesi’nin temel atma törenine katıldı.
 
HAYIRSEVERLEREKSİKLERİGİDERİYOR
 
Bakan Ergün, ilk açılış törenini Şevket Özay İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirdi. Okula adı verilen Şevket Özay’ın torunu Hakan Özay konuştu. Hakan Özay dedesi Şevket Özay’ın köylü çocuğu olmasına karşın yıllarca azimle müca­dele ettiğini, hayatı boyunca vatan millet sevgisini taşıyan bir insan olduğunu söyledi. Vali Ercan Topaca, giderek gelişen Çayırova’nın eksiklerinin gerek devlet, gerek hayırseverler kanalıyla giderildiğini dile getirdi.
 
İSİMLERİHAYIRLAANILACAK
 
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 1952 yılında hayatını kaybeden Şevket Özay’ın isminin okulla birlikte hep hayırla anılacağını belirtip okulu yaptıran aile bireylerine teşekkür etti. Çayırova’da eğitimin yanı sıra sağlık, güvenlik konula­rında da önemli çalışmalarda bulunduklarını belirten Ergün konuşmasının ardından okulun kurdelesini kesti.
 
TOPLUMUNKALBİNE TAHT KURDU
 
Bakan Ergün’ün ikinci durağı ise Türkan Göktürk İlköğre­tim Okulu oldu. Bakan Ergün, okulun açılış töreninde yap­tığı konuşmasında, hayırsever Türkan Göktürk'ün, yokluklar ve zorluklar içinde edindiği birikimiyle okul yaptırarak top­lumun gönlüne taht kurduğunu söyledi.
 
BEDEİTİRSEK RUHUMUZU DAEĞİTİRİZ
 
Temeli atılan spor salonunun da büyük önem taşıdığına işaret eden Ergün, “Keşke hepimiz bedenimizi eğite bilsek. Onu eğite bilsek zaten problem kalmayacak. Bedenimizi eğitebi­lirsek ruhumuzu da eğitebiliriz. Onun için beden eğitimi bir iki hareketten ibaret bir iş değil. Beden eğitimi dersinin ma­tematik, Türkçe, fizik ve kimya dersleri kadar önem verilme­si gerekir” dedi. Konuşmaların ardından 26 derslikli Türkan Göktürk İlköğretim Okulu ile 250 kişilik Cavit Göktürk Spor Salonunun temelini attı.
 
“Konut heryere yapılır ama sanayi yapılamaz ”
 
Yücel Boru Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Türkaslan, Yücel ailesinin sosyal sorumluluk proje­lerinden bir tanesi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarken ailesinin sosyal sorumluluk projesi çerçe­vesinde eğitim alanında 5. okulu eğitim camiamıza kazandırdıklarını kaydederek şöyle devam etti; “Yücel Boru Fen Lisesi temel atma törenine hoş geldiniz. 6 bin 400 metrekare kapalı alanda 24 derslikten oluşur­ken laboratuar, kütüphane ve donanımlarıyla birlikte yaklaşık 5 milyon Türk lirasına mal olacak. Bir engel çıkmadığı taktirde Allah’ın izniyle bir yıl içinde tamamlanmış olacak.
Aslan Kayserili olan Yücel ailesi 1950’li yıllarda Karabük’te küçük bir hattane ile başlayan sanayi girişimi bugün İstanbul Sanayi Odası’nın en büyük 500 firma sıralamasının ilk 10’unda yer alan grubu­muzun başlangıcını oluşturmuştur. Gebze, Karabük ve İskenderun’da bulunan tesisleriyle yılda bir buçuk milyar doları bulan ihracatı, ödediği vergiler, 2 bin 500 kişiye direk 10 bin kişiye dolaylı istihdam sağlayarak ülke ekonomisine büyük katkıda bulunduğumuza inanıyoruz.Kütük demiri üretmek için 200 milyar dolar harcaya­rak yaptırdığımız ikinci çelik hanemizi maalesef elekt­rik alamadığımız için çalıştıramıyor, ithal ediyoruz. Boru fabrikalarımızın ihtiyacı olan yassı çeliğin büyük bir bölümünü de ithal ederek karşılıyoruz. Gerek boru fabrikalarımızın gerekse makine sanayinin ihtiyacı olan yassı çeliği üretmek için planladığımız yassı çelik tesisimizi Dilovası’nın üzerinde bedelin mukabili alınmış 450 bin metrekare arsaya yapmayı düşünüyo­ruz. Ancak bölge idaresinin karar vermekte tereddüt yaşadığını görüyoruz. Hâlbuki modern teknolojilerde yapılan çelikhaneler bugün en gelişmiş ülkelerde dahi çevre sorunu yaratmadan çalışabilmektedir. Kurucu firmalar bunu garanti etmelidir. Eğer izinler alındığı taktir de tesis 500 milyar dolara mal olacak gerek ve dolaylı 15 bin kişiye iş ve aş sağlayacak, 1 buçuk milyon tok ek madde ithalat yerine dahilden karşılan­mış olacaktır. Yer temini halinde enerji yatırımımız ta­mamlanmış durumdadır. Sayın bakanım, OSB’ler ik­tidarınız döneminde yasal mevzuatına kavuş olmasına rağmen maalesef yatırım yapacak firmalar engellerle karşılaşmaktadır. Uluslararası rekabette emek avantajı kaybedildiği için birçok girişimci yatırımlarını aldık­ları desteklerle dış ülkelere yapmayı tercih etmektedir­ler. Bir kısmı aşamadıkları çevre sorunları dolayısıyla tesislerini kapatıp üretmek yerine ithal etmektedirler. Sanırım ekonominin büyümesine rağmen işsizliğin aynı oranda düşmemesi ve dış ticaret açığının artarak devam etmesinin nedenlerinden birisi bu olsa gerek. Muhakkak ki sağlık için çevre çok önemlidir. İşi aşı olmayan insanın ne kadar sağlıklı olduğu düşünülebi­lir. Çevre sanayiye, sanayi çevreye feda edilmemelidir. İnsanlara balık vermek yerine balık tutmak öğretilme­lidir. Sanayilerin çevresinde konutlaşmayı önleyecek düzenlenmeler yapılmalı.Sanayi demir , deniz, kara ve hava ulaşımına yakın olmalıdır” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.