SANAYİCİ RAHAT NEFES ALACAK

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı kanunun mükelleflere sağladığı avantajları anlatan Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, bundan yararlanmak isteyen sanayicilerin 31 Temmuz’a kadar başvuru yapmaları gerektiğini hatırlattı.

SANAYİCİ RAHAT NEFES ALACAK

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı kanunun mükelleflere sağladığı avantajları anlatan Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, bundan yararlanmak isteyen sanayicilerin 31 Temmuz’a kadar başvuru yapmaları gerektiğini hatırlattı.

13 Temmuz 2018 Cuma 09:39
SANAYİCİ RAHAT NEFES ALACAK

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, 31 Mayıs 2018 ve öncesine ait gecikmiş beyana dayalı vergi borcu bulunan mükelleflere, “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 Sayılı Kanun”un avantajlarını hatırlattı. Söz konusu kanun ile hem gerçek hem de tüzel kişilerin rahatlayacağı bir uygulamanın başlatıldığını belirten Bahar, “Kanun ile kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, ihtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, inceleme ve tarhiyat safhasındaki borçların yapılandırılması, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar getirildi” dedi.

SON GÜN 31 TEMMUZ

Bunlara ek olarak işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkânı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılması ve ayrıca 6552, 6736 ve 7020 Sayılı Kanunlar kapsamında ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödeme indirimi hükümlerinden yararlanma gibi çok önemli imkanlar da sunulduğunu anlatan Bahar, “7143 sayılı kanunun ilgili maddelerindeki başvuru ve ödeme süresine ilişkin hükümler saklı kaymak kaydıyla bu kanuna ilişkin avantajlardan yararlanmak isteyen mükelleflerin, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ilgili vergi dairelerine başvurmaları gerekmektedir” hatırlatmasını yaptı.

EK KOLAYLIK

Başkan Bahar, kanunun ithalat ve ihracat yapan firmalara sağladığı avantajlar hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Hem gerçek hem de tüzel kişi mükelleflere, vergi borçları ile ilgili daha önce yürürlüğe konulan bazı alacakların yapılandırılmasına dair kanunlara ek olarak bir kolaylık daha sağlandığını dile getiren Bahar, “Özellikle de ihracat ve ithalat faaliyetlerinde bulunan sanayicilerimiz 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ilgili gümrük müdürlüğüne başvurarak, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tahakkuk edilen gümrük vergileri, idari para cezaları, faizler, gecikme faizleri, gecikme zammı alacaklarının da yeniden yapılandırılmasına ilişkin hükümlerden yararlanabilir” diye konuştu.

İMAR BARIŞI

Bahar, bu kanunla getirilen bir diğer önemli düzenlemenin de “imar barışı” olduğuna dikkat çekti. İmar mevzuatına aykırı olup 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıları bulunan sanayi tesislerinin yapı kayıt belgesi alarak mevzuata uygun hale getirilebileceğini aktaran Bahar, “3194 sayılı İmar Kanununa eklenen geçici madde ile ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapıların, imar mevzuatına uygun hale getirilmesine ilişkin bedel 31 Aralık 2018’e kadar ödemek suretiyle, 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapı kayıt belgesi başvurusunda bulunulabilir. İlgili tebliğin OSB’lerde uygulanması kısmında, OSBÜK nezdinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 13.07.2018 10:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.