SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞININ YENİ TEŞKİLATI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yardımcılarının belli olmasının ardından teşkilat yapısında tam anlamıyla şekillendi. Bakan Varank ve Bakanlık ekibinin yoğun çalışmaları sonucunda ortaya çıkan yeni teşkilat yapısı birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞININ YENİ TEŞKİLATI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yardımcılarının belli olmasının ardından teşkilat yapısında tam anlamıyla şekillendi. Bakan Varank ve Bakanlık ekibinin yoğun çalışmaları sonucunda ortaya çıkan yeni teşkilat yapısı birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

01 Ağustos 2018 Çarşamba 13:38
SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞININ YENİ TEŞKİLATI

Haber: Fatih AĞARMAN

Yeni sistemle beraber Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı genel müdürlüklerde değişikler yaşanmış ve yenileri eklenmişti. Müsteşarlıklar lağvedilirken, Bakanlıkta yaşanacak değişim ve yeni teşkilat sanayi camiası tarafından merakla bekleniyordu. Bakan Varank, acele etmeden işleri ince eleyip sık dokurken, yeni teşkilat yapısı için yoğun mesai harcadı.Yeni teşkilat yapısının en çok dikkat çeken noktası ise, ‘Teşkilat Kolları’ olarak gözüküyor. Doğrudan bakan yardımcılarına bağlanan bu kollar, genel müdürlükleri ve diğer stratejik kurumların görev detaylarını keskinleştiriyor. Yeni sisteme göre bakan yardımcılarına bağlı olacak kollar şöyle; Sinai Faaliyet Kolu; Finans, Destekler ve Planlama Kolu ile Milli Teknoloji Hamlesi ve Stratejik Dönüşüm Kolu.

Sırasıyla: Hüseyin Büyükdede-Çetin Ali Dönmez-Mehmet Fatih Kırcı

SINAİ FAALİYET KOLU

Sanayinin yükünü sırtlayacak olan Sınai Faaliyet Kolu, Bakan Yardımcılarından Hasan Büyükdede’ye bağlanırken, içerisinde 4 genel müdürlük, 2 başkanlık ve Türk Standartları Enstitüsünü (TSE) barındıracak. Sanayi ve Verimlilik, Sanayi Bölgeleri Metroloji ve Standardizasyon, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlükleri ve Destek Hizmetleri Dairesi, Personel Dairesi Başkanlıkları, Sınai Faaliyet Koluna bağlı olarak çalışmalarını sürdürecek.

FİNANS, DESTEKLER VE PLANMA KOLU

Kurulacak Teknoparkların ve kapatılan Kalkınma Bakanlığının ağırlığını kaldıracak olan Finans Destekler ve Planlama Kolu, Bakan Yardımcılarından Çetin Ali Dönmez’in sorumluluğunda olacak. Ar-Ge Teşvikleri, Teşvik Uygulamaları ve Yabancı Sermaye, Kalkınma Ajansları, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlükleri ve Strateji Geliştirme, Bilgi İşlem Dairesi, İç Denetim Dairesi Başkanlıkları, Finans Destekler ve Planlama Koluna bağlı olarak işlerini yürütecek. En önemlisi ise KOSGEB, bu kola bağlı olarak çalışacak.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ VE DÖNÜŞÜM KOLU

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Teknoloji alanının yoğunluğunun büyük bölümünü devralan Milli Teknoloji Hamlesi ve Dönüşüm Kolu, bakan yardımcılarından Mehmet Fatih Kacır’a emanet edildi. Strateji Ofisi, Veri Analizi Ofisi, Proje Yönetim Ofisi ve TÜBİTAK, TÜRKPATENT, TÜBA bu kola bağlı olarak çalışacak.

ORTAK ÇALIŞMA

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Dijtal Dönüşüm Ofisi, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurumu ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu ile beraber ortak çalışmalar yürütecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı genel müdürlüklerin ve kurumların detaylı bilgileri için aşağıda yer alan haberleri okuyabilirsiniz. Yeni bakan yardımcılarının detaylı bilgileri için sanayigazetesi.com.tr'yi takipte kalın. 

Son Güncelleme: 01.08.2018 17:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.