SANAYİ VE TARIM ENTEGRE OLACAK

Tarıma dayalı ihtisas OSB’lerin kuruluş ve işleyişlerine ilişkin hazırlanan yönetmelik yayınlandı. Hayvansal ve bitkisel üretim konularında faaliyet gösterecek OSB’ler, yerleşim yeri, rüzgar yönü, enerji kaynağı gibi kriterleri dikkate alacak.

SANAYİ VE TARIM ENTEGRE OLACAK

Tarıma dayalı ihtisas OSB’lerin kuruluş ve işleyişlerine ilişkin hazırlanan yönetmelik yayınlandı. Hayvansal ve bitkisel üretim konularında faaliyet gösterecek OSB’ler, yerleşim yeri, rüzgar yönü, enerji kaynağı gibi kriterleri dikkate alacak.

27 Kasım 2017 Pazartesi 10:01
SANAYİ VE TARIM ENTEGRE OLACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarıma dayalı ihtisas OSB kurulması (TDİOSB) için yapılan başvuruları değerlendirmek, bu bölgelerin yer seçimi, kuruluşu, imar planı onayı, faaliyeti, işleyişi ve denetimine ilişkin usul ve esasları belirlendi.

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Yönetmeliği, Resmi Gazetede yayınlandı. Yönetmelik, bitkisel ve hayvansal üretimin teşviki amacıyla, kurulacak TDİOSB’lere idari ve teknik yönden destek verilmesini, üretilen ürünlerin işlenmesi, muhafazası ve pazarlanmasına yönelik kurulacak sanayi tesislerine yeterli kalitede ham madde temini amacıyla tarım-sanayi entegrasyonunun geliştirilmesini kapsıyor.

RÜZGAR YÖNÜ DİKKATE ALINACAK

Buna göre, TDİOSB alanları diğer kurum ve kuruluşların yatırım ve proje bölgelerine girmeyen kısımlarında kurulacak, seçilen alan gelecekte yerleşim yerlerini olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde planlanacak ve yer seçimi yapılırken hakim rüzgarların yönü dikkate alınacak.

Bitkisel üretim (seracılık) konusunda; TDİOSB’nin jeotermal enerji kaynağına sahip bölgelerde kurulması öncelikli olacak. Jeotermal kaynaklı TDİOSB’lerde yeraltından çıkarılan su reenjekte yöntemiyle tekrar yeraltına verilecek. TDİOSB içerisinde yer alan seraların jeotermal enerji ile ısıtılması durumunda, jeotermal kaynağın debisi, sıcaklığı ve tahsisine ilişkin ilgili merciden belge istenecek.

TRAFO YAKININDA KURULACAK

TDİOSB alanları, içme veya kullanma suyu kaynaklarına sahip olacak, elektrik ihtiyaçlarının karşılanabileceği kaynak, trafo, nakil hattı ve benzeri yapıların yakınından seçilecek. TDİOSB alanı arazisi mülkiyetinin yüzde 75'inin hazine adına kayıtlı olması gerekecek, ancak jeotermal seracılık yapacak TDİOSB'lerde bu şart aranmayacak.

TDİOSB projeleri, ilgisine göre ziraat mühendisi, su ürünleri mühendisi veya balıkçılık teknolojisi mühendisi tarafından hazırlanabilecek. Hayvancılık konulu proje teklifi hazırlanırken veteriner hekim ve çevre mühendisi görüşü de alınacak.

TDİOSB kurmak isteyen kamu tüzel kişi ve kişiler, hazırlanan proje başvuru dosyasıyla birlikte valiliğe müracaat edecek. TDİOSB’lerde kurucu üye olarak TDİOSB kurulmak istenen yerde varsa sanayi odası yoksa ticaret ve sanayi odası o da yoksa ticaret odasından en az biri bulunacak

Bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78