SANAYİ VE AKADEMİ ZİRVEDE BULUŞACAK

Türkiye’nin “sanayi üniversitesi” unvanını taşıyan Gebze Teknik Üniversitesi, 11-14 Nisan tarihleri arasında düzenleyeceği “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” ile bölge sanayicisinin ihtiyaçlarını tespit edip, çözümler geliştirecek.

SANAYİ VE AKADEMİ ZİRVEDE BULUŞACAK

Türkiye’nin “sanayi üniversitesi” unvanını taşıyan Gebze Teknik Üniversitesi, 11-14 Nisan tarihleri arasında düzenleyeceği “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” ile bölge sanayicisinin ihtiyaçlarını tespit edip, çözümler geliştirecek.

05 Mart 2018 Pazartesi 09:19
SANAYİ VE AKADEMİ ZİRVEDE BULUŞACAK

Haber: Ali ŞAHİN

İŞ BİRLİĞİNİN EN GÜZLE ÖRNEĞİ

Geçtiğimiz yıl dünyada ilk 500 üniversite arasına girerek Türkiye’de ilklere imza atan Gebze Teknik Üniversitesi, yine bir ilke imza atarak akademik hayatla reel sektörü bir araya getiriyor. Sanayicilerin kalifiye eleman ihtiyaçlarının karşılanmasına destek vermek, sanayicilerin Ar-Ge çalışmalarını öne çıkarmak ve sanayi-üniversite iş birliğini üst seviyeye taşıyarak, ülkenin 2023 hedeflerinde bölgenin önemini daha da etkili bir şekilde vurgulamak üzere Gebze Teknik Üniversitesi, 11-14 Nisan 2018 tarihleri arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kocaeli Valiliği himayelerinde, “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” düzenleyecek.

SANAYİNİN MERKEZ ÜSSÜ

Sanayinin merkez üssü konumunda olan ve büyük kuruluşlar listesindeki ilk bin firmanın yüzde 15’inin bulunduğu Kocaeli’nin; insan kaynakları, Ar-Ge, yeni teknolojik ve endüstriyel gelişmelerin değerlendirilmesi açısından öneminden yola çıkılarak desteklenen zirvede, konunun uzmanları önemli bilgiler aktaracak. Akademik hayatla reel sektörü  buluşturacak olan zirve, üniversite yerleşkesinde kurulacak Hi-Tech Prefabrik Yapı içerisinde gerçekleşecek.

DÖRT GÜN SÜRECEK

Dört gün boyunca, üniversite yerleşkesinde kurulacak Hi-Tech Prefabrik Yapı içerisinde hayata geçirilecek olan zirvede insan kaynakları, Ar-Ge, Endüstri 4.0 ve girişimcilik konularında paneller düzenlenecek. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelecek uzmanlarla, akademik hayatla, reel sektör işbirliği önemi vurgulanacak. Ayrıca bu tip iş birliklerine öncülük ederek Türkiye’de ki diğer üniversite, sanayi ve STK’lara örnek olma açısından bir ilk olacak zirveye, bölge kuruluşlarımız kendileri için hazırlanacak stantlarla katılacaklar ve elde edilen gelirle üniversite öğrencilerine verilecek olan burslara katkıda bulunacaklar.

DEVLER DESTEKLİYOR

Ford’un Platin; ASELSAN, HAVELSAN, Assan Aluminyum’un Altın; Akım Metal’in Gümüş; TAYSAD ve Atak Robot’un Panel sponsoru olduğu zirveye, ROKETSAN, TAI, Şişecam, Elimsan, Kale Radyatör, Betek, Ytong, Arçelik LG, THY Teknik, Siemens gibi dev markalar destek veriyor.

TÜM PAYDAŞLAR BİR ARADA

GTÜ Sanayi ve Teknoloji Zirvesi tanıtımı, İstanbul’da bir otelde düzenlenen basın toplantısı ile yapıldı. Toplantıya Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze OSB Başkanı Nail Çiler, Birlik OSB Başkanı Şenol Telli, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Böyet, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İstanbul İl Müdürü Yüksek Mimar Ümit Ünal, ROKETSAN, ASELSAN, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Bilişim Vadisi temsilcileri, sanayiciler ve basın mensupları katıldı.

BURS İMKANI ARTACAK

Toplantıda konuşan Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, birçok ilke imza atmış üniversitelerinin yüksek deneyim, beceri ve potansiyelinin etkin bir tanıtımının yapılması planlanan zirvede, bir yandan akademik kadro ve öğrenci kaynağının mevcut bilinirliğinin artırılması amaçlanırken, diğer yandan projelenen ve hayata geçirilen yeniliklerin ilgililere tanıtımının yapılmasının hedeflendiğini anlattı. Bu sayede öğrencilere daha fazla burs imkanı sağlanacağını dile getiren Görgün, “Üniversite-sanayi iş birliğinde OSB başkanlarımızın, oda başkanlarımızın ve firmalarımızın desteği ile bir hedefimiz var: Türkiye’de örnek bir sanayi üniversite iş birliği modelini oluşturmak ve bir başarı hikayesi ortaya koymak. Üniversitemizin kampüsü içinde ilk defa sanayi fuarı organize ediyoruz. Bu fuar aynı zamanda bir insan kaynakları zirvesi olacak, seminerler, konuşmalar ve yarışmaların olduğu bir program olacak” dedi.

“ULUSLARARASILAŞMAK AMACINDAYIZ”

Rektör Görgün, fuarın 10 bin 800 metrekarelik bir kapalı alanda 7,5 metrelik yükseklikteki bir çadırda gerçekleştirileceğini kaydetti. Türkiye’de faaliyet gösteren, ihracata, üretime teknolojiye yön veren firmaların yer alacağı büyük bir etkinlik olacağını belirten Görgün, “Bu sene ulusal olarak başladığımız bu etkinliğin ileride uluslararası bir etkinliğe dönüşmesini amaçlıyoruz. Bu etkinliğin daha kalıcı olması niyetindeyiz.  Sanayi fuarının yenilikçi, girişimci ve inovatif ürünler için beyin jimnastiklerinin ortaya koyulduğu serbest düşünce platformuna dönüşmesi umudu içindeyiz. Buradan bizlere bugünde aramıza katılarak destek veren oda başkanlarımıza, OSB başkanlarımıza ve sanayicilerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.   

POTANSİYEL SANAYİYE AKTARILACAK

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, 11-14 Nisan 2018 tarihleri arasında, Gebze Teknik Üniversitesinde yapılacak olan “GTÜ Sanayi ve Teknoloji Zirvesi’”ne, Gebze bölgesi olarak ev sahipliği yapacak olmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Üniversite-sanayi iş birliğinin temel amacının, üniversitedeki bilimsel potansiyelin, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmak olduğunu anlatan Çiler, “İşte bu nedenle; ülkemiz sanayisine yön veren, Ar-Ge merkezlerinin, tasarım ofislerinin yoğun olarak bulunduğu bir bölgede, iş dünyasının temsilcileri olarak; sadece bilmenin yetmeyeceği, düşünmenin, üretmenin, katma değerli ürün oluşturmanın nitelikli ara eleman yetiştirmenin zorunlu hale geleceği bir dönemde olduğumuzun ısrarla altını çizmekteyiz” diye konuştu.

AR-GE ÖNE ÇIKARILACAK

Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım da yaptığı konuşmada, “Sanayi-üniversite iş birliği çerçevesinde akademik hayatla reel sektörü bir araya getirmek, sanayicilerimizin kalifiye eleman ihtiyaçlarının karşılanmasına destek vermek, sanayicilerimizin Ar-Ge çalışmalarını öne çıkarmak ve sanayi-üniversite iş birliğini üst seviyeye taşıyarak, ülkemizin 2023 hedeflerinde bölgenin önemini daha da etkili bir şekilde vurgulamak üzere düzenlenmiş olan Sanayi ve Teknoloji Zirvesi, bölgemiz için önemli bir organizasyondur” dedi. Toplantıya katılan İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal ve Birlik OSB Başkanı Şenol Telli de zirvenin bölge sanayisi için taşıdığı öneme vurgu yaparak, dört gün sürecek etkinliklerle sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda önemli fırsatlar yaratılacağına dikkat çektiler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.