SANAYİ ODALARINDA SAKİN, TSO’LARDA ÇEKİŞMELİ SÜREÇ

TOBB’a bağlı oda ve borsalarda başlayan seçim süreci sona yaklaştı. Sanayi odalarının büyük çoğunluğunda tek listeyle seçime gidilirken, sadece 2 odada başkan değişimi oldu. TSO’larda ise ağırlıklı olarak birden çok aday yarıştı.

SANAYİ ODALARINDA SAKİN, TSO’LARDA ÇEKİŞMELİ SÜREÇ

TOBB’a bağlı oda ve borsalarda başlayan seçim süreci sona yaklaştı. Sanayi odalarının büyük çoğunluğunda tek listeyle seçime gidilirken, sadece 2 odada başkan değişimi oldu. TSO’larda ise ağırlıklı olarak birden çok aday yarıştı.

12 Nisan 2018 Perşembe 15:30
SANAYİ ODALARINDA SAKİN, TSO’LARDA ÇEKİŞMELİ SÜREÇ

Rekabeti artırmak ve sanayicinin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla faaliyet yürüten sanayi odaları ile sanayi ve ticaret odalarında (TSO) seçim süreci tamamlandı. TOBB’a bağlı 12 sanayi odasından 11’inde seçimler bitti. Sanayi odalarının sadece 2’sinde seçimde 2 liste yarıştı. Gaziantep ile Eskişehir Sanayi Odalarında başkan değişimi yaşandı.  Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur yeniden aday olmayacağını açıkladı. Yarın yapılacak oda seçiminde bu odada da başkanlık değişimi yaşanacak. Böylece, yönetimi değişen oda sayısı 3’e çıkmış olacak.

Sanayisi gelişmiş 17 ilde bulunan TSO’larda da ise genellikle çok adaylı bir seçim süreci yaşandı. 17 TSO’dan 12’sinde sanayiciler, birden fazla başkan adayını oyladı. Odaların birçoğunda seçimlerin ilk ayağı tamamlanırken, gözler önümüzdeki günlerde yapılacak yönetim kurulu seçimlerine çevrildi. Sakarya, Malatya ve Mersin TSO’larda başkanlar değişti.

İSTANBUL SANAYİ ODASI

İstanbul Sanayi Odasında (İSO), mevcut Başkan Erdal Bahçıvan’ın liderliğinde tek listeyle seçime gidildi. Bahçıvan, yeniden İSO Başkanı seçildi. Bahçıvan'ın 10 kişilik yönetim kurulu listesinde 5 yeni isim yer aldı. Seçimin sonuçlanmasının ardından Kemal Akar, İsmail Cenk Çimen, Vehbi Canpolat, Cemal Keleş ve Mustafa Tacir yönetime yeni giren isimler olurken, yönetim kurulunda ayrıca Adnan Dalgakıran, İrfan Özhamaratlı, Sadık Ayhan Saruhan, Sultan Tepe, Bekir Yelken de yer aldı. Zeynep Bodur Okyay ise İSO Meclis Başkanlığına yeniden seçildi.

ANKARA SANAYİ ODASI

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, tek listeyle gittiği seçimlerde, 4’üncü kez başkanlık koltuğuna oturdu. Tepe yönetiminde yenilik yapılan odada, yönetim kurulu üyelerinin yarısı değişti. ASO Meclis Başkanlığı görevine, daha önce Başkan Yardımcısı olan Celal Koloğlu seçildi. Yönetim listesinde, yüzde 50 oranında revizyon yapıldı. Yönetim Kuruluna yeni giren isimler Taner Özdemir, Mete Çağlayan, Özgür Savaş Özüdoğru, Faik Güngör ve Ercan Ata oldu. Yönetim kurulundaki diğer isimler ise Seyit Ardıç, Aytaç Muhittin Dinçer, Musa Ertunç, Birol Duygu ve Özgür Bayraktar oldu.

KOCAELİ SANAYİ ODASI

Üyeleri arasında Türkiye’nin en güçlü firmaları bulunan Kocaeli Sanayi Odası seçimlerinde, mevcut Başkan Ayhan Zeytinoğlu tek liste ile seçime gitti. Zeytinoğlu, 3’üncü kez başkan olarak seçildi. Odanın yeni yönetim kurulu Ahmet Başaran, Atalay Kaya, Çınar Ulusoy, Haydar Yenigün, İbrahim Yelmenoğlu, İrfan Kanık, Mehmet Ali Kartal, Murat Ayhan, Mustafa Böyet, Şaban, Kemal Saraç’tan oluştu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Kocaeli Sanayi Odasının TOBB Genel Kurulu delegesi olarak seçildi. Yeni yönetim kurulunda yeni isim olarak sadece Atalay Kaya yer aldı. Kaya, bir önceki yönetimde yer alan Necati Bülent Hakoğlu’nun yerine seçildi.

GAZİANTEP SANAYİ ODASI

Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alan Gaziantep Sanayi Odasında, başkan değişimi yaşandı. Sekiz yıldır görevde olan Adil Sani Konukoğlu Meclis Başkanı olurken; daha önce başkan yardımcısı olarak görev yapan Adnan Ünverdi Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Adnan Ünverdi başkanlığında yeni Yönetim Kurulu; Cevdet Akınal, Ferhan Sağım, Melike Yüksel, Perihan Çöçelli, Metin Erturhan, Mustafa Özgüler, Hakan Aslansoy, Mustafa Özmermer, Başar Küçükparmak ve Ercan Sayın’dan oluştu. Bu seçimde, üç kadın üye de yönetimde yer aldı.

KAYSERİ SANAYİ ODASI

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) seçimlerinde, mevcut Başkan Mehmet Büyüksimitci, sanayicinin oylarıyla yeniden göreve getirildi. Tek listeyle gidilen seçimde Büyüksimitci, 51 kişilik meclis üyelerinin oyunu alarak güven tazeledi. Oda Meclisinde, yüzde 50’ye yakın bir değişiklik yaşandı. Yönetim kurulunda ise yüzde 70’e yakın yenilenme oldu.  11 kişilik yönetim kuruluna 7 yeni isim girdi. Büyüksimitci başkanlığındaki yönetim kurulunda; Abdullah Oğuzbaş, İbrahim Ezinç, Ahmet Gümüşçü, Mehmet Sarıalp, Mustafa Kemal Saçmacı, Mustafa Nebi Doğan, Erkut Korkmaz, Nuh Mehmet Akkaş, Lütfi Çarşıbaşı ve Ali Baktır yer aldı.

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI

Bin 600 sanayicinin oy kullandığı ve 64 meslek komitesinin belirlendiği Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) seçimlerinde, mevcut Başkan Ender Yorgancılar’a rakip çıkmadı. Yorgancılar, Yönetim Kurulu’nda 5 ismi yeniledi. Geçmiş dönem Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Gökçüoğlu, Muhsin Dönmez, Eyüp Sevimli, Hakan Ürün, Ateş Demirkalkan, Metin Akdaş, Atilla Sevinçli, İdil Yiğitbaşı, Aytekin Öztaş ve Ali Arda Yüksel yeni Yönetim Kurulu Üyeleri oldu.

ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI

Eskişehir sanayisinin sembol isimlerinden Savaş Özaydemir’in 28 yıldır yönettiği Eskişehir Sanayi Odasında yeni bir döneme girildi. Odanın yeni başkanı Celalettin Kesikbaş oldu. Odada, Celalettin Kesikbaş ve Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli’nin listeleri yarıştı. OSB başkanlığı seçimlerini Nadir Küpeli’ye karşı kaybeden Celalettin Kesikbaş, oda seçimlerinden galip çıkmayı başardı. Yeni Başkan Celalettin Kesikbaş’ın Yönetim Kurulu listesi, şu isimlerden oluştu: Emre Sarar, Evren Şahin, Fatih Düş, Gürhan Albayrak, Güven Erdoğan, Ömer Benli, Recep Taşel, Sinan Özeçoğlu.

DENİZLİ SANAYİ ODASI

Bin 208 üyeli Denizli Sanayi Odasında, 17 meslek komitesinde üyeler oy kullanırken, tek aday olan mevcut Başkan Müjdat Keçeci, sanayicinin güven oylarını aldı. Böylece Keçeci, 4’üncü kez başkan oldu.  Meclis Başkanlığına da Mehmet Tosunoğlu getirildi. Odanın yeni Yönetim Kurulu Üyeleri ise Ayhan Doğrar, Okan Konyalıoğlu, Kemal Filiz, Mehmet Boyar, Mehmet Cillov, Samet Gündüz, Selim Kasapoğlu ve Güven Dokumacı oldu.

ADANA SANAYİ ODASI

Bu sene 51’inci yaşını kutlayacak olan Adana Sanayi Odası (ADASO), mevcut Başkan Zeki Kıvanç liderliğindeki tek listeyle seçime gitti. Kıvanç, yeniden başkan olarak seçildi. Yönetim Kurulunda Erdoğan Şire, Bülent Başer, Faruk Aytek, İsa Tuzcu, Salih Sütcü, Süleyman Baş, Orhan Murat Avcı, Abdullah Özdiler, Rafet Milli, İmam Gazali Hiradağı yer aldı.

AYDIN SANAYİ ODASI

Aydınlı sanayiciler, Aydın Sanayi Odasının mevcut Başkanı Mehmet Yunus Şahin ve ekibini yeniden göreve getirdi. Başkan Şahin, seçime tek listeyle girdi ve seçimin ilk aşamasında yeniden Meclis Üyeliğine seçildi. Oda, yarın yapılacak Meclis toplantısıyla yönetim kurulu üyelerini seçecek.

BALIKESİR SANAYİ ODASI

Balıkesir Sanayi Odası, 13 Nisan Cuma günü sandık başına giderek yeni yönetimini belirleyecek. Mevcut Başkan İsmail Uğur, yeniden başkan adayı olmayacağını açıkladı. Oda başkanlığı için iki isim adaylığını açıkladı. Hasan Ali Eğinlioğlu ve Selçuk Savaş, Balıkesir Sanayi Odası yönetimi için yarışacak.

KONYA SANAYİ ODASI

OSBÜK Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü başkanlığındaki Konya Sanayi Odası, seçime tek liste ile gidiyor. Kütükcü’nün, 14 Nisan Cumartesi günü yapılacak oda seçimlerinde tekrar başkanlığa seçileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

BURSA TSO

Türkiye’nin ilk OSB’sine ev sahipliği yapan güçlü sanayi kenti Bursalı sanayicilerin temsilcisi Bursa TSO’da, mevcut Başkan İbrahim Burkay, tek liste ile girdiği seçimde, meclis üyelerinin tamamına yakınının oyunu alarak yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. İbrahim Burkay’ın Yönetim Kurulu; İsmail Kuş, Cüneyt Şener, Hasan Gürses, İbrahim Gülmez, Aytuğ Onur, Irmak Aslan, Osman Nemli, Alparslan Şenocak, Haşim Kılıç ve Muhsin Koçaslan’dan oluştu. Odanın yeni Meclis Başkanı Ali Uğur olurken, Meclis Başkan Yardımcıları Murat Bayizit ve Metin Şenyurt seçildi. Katip Üyeleri ise Gülçin Güleç Uçar ve Hakan Batmaz oldu.

SAKARYA TSO

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasında (Sakarya TSO) heyecanlı bir seçim yaşandı. Meclis seçimlerinden üç başkan adayı yarıştı. Mevcut Başkan Mahmut Kösemusul 3. meslek komitesinden, eski başkanlardan Akgün Altuğ 1. meslek komitesinden, başkan adayı olarak ismi telaffuz edilen Talip Kuriş ise 21. meslek komitesinden Sakarya TSO’nun meclisine girmeyi başardı. Seçimin bir sonraki aşamasında ise sadece Kösemusul ve Altuğ yarıştı.  Kösemusul’a karşı yarışan Altuğ, 36’ya karşı 50 oy alarak Sakarya TSO’nun yeni Başkanı seçildi. Akgün Altuğ böylece, ara verdiği oda başkanlığı görevine geri dönmüş oldu. Oda Yönetim Kuruluna; Cem Gün, Yüksel Avşar, Yılmaz Dünya, Bünyamin Müftüoğlu, Erhan Fidan, Semih Çokay, Doğan Çatalbaş, Ramazan Sezer, Hüseyin Ür ve İbrahim Arabul girdi.

ANTALYA TSO

Antalya TSO’da gerçekleştirilen seçimlerin ilk ayağında, 4 aday başkanlık için yarıştı. Mevcut Başkan Davut Çetin’e, Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Güray Parlak ve Deniz Karataş rakip oldu. Yapılan oylamada, Çetin’in listesi galip çıktı. Oda başkanlığı için yapılacak ikinci aşama seçim ise bugün gerçekleştiriliyor. Davut Çetin ile OSB Başkanı Ali Bahar, yönetim kurulu başkanlığı için yarışıyor.

DİYARBAKIR TSO

Diyarbakır TSO’da 14 Nisan’da yapılacak seçimlerde, 5 listenin yanı sıra bağımsız adaylar da yarışacak.  16 grup 48 meclis üyesinin belirleneceği seçimlerde, Diyarbakır TSO eski başkanlarından Mehmet Kaya, Diyarbakır OSB Başkanı Vekili Abdulkadir Karavil, Mahmut Biroğlu, Şehmus Yavuz, Ramazan Akçay ve eski başkan yardımcılarından Remzi Durmaz başkanlık için rekabet edecek.

ERZURUM TSO

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) seçimlerini, yine mevcut Başkan Lütfü Yücelik kazandı. Yücelik ile OSB Başkanı Zafer Ergüney’in aday olarak liste hazırladığı seçimlerde, 3 bine yakın üye oy kullandı. Engüney, aday olduğu iki meslek grubundan da meclis üyesi seçilemedi. Lütfü Yücelik, odaya 5’inci kez başkan olarak seçildi.

ANTAKYA TSO

Antakya TSO tarafından gerçekleştirilen oda seçiminde mevcut Başkan Hikmet Çinçin ve Ali Kavak’ın listeleri yarıştı. 21 komite ve meslek gurubun yer aldığı seçimde, mevcut Başkan Hikmet Çinçin, Ali Kavak’a karşı 14-7 seçimi kazandı.

MALATYA TSO

Malatya TSO’da Başkanlığa Oğuzhan Ata Sadıkoğlu seçildi. Yönetim kurulu için iki listenin bulunduğu seçimde, Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ile Arif Aksoğan başkanlık için yarıştı. Seçimi, 46 oyla Sadıkoğlu'nun başkanlığındaki liste kazandı. Aksoğan’ın listesi ise 24 oy aldı. Mevcut Başkan Hasan Hüseyin Erkoç ise seçimlerin ilk aşamasında yeterli oyu alamadı.

MANİSA TSO

Başkanlı için 4 adayın bulunduğu Manisa TSO’da, mevcut Başkan Adnan Erbil, Mehmet Yılmaz, Ayberk Aloğlu ve İdris Şendil’in listeleri yarıştı. Adnan Erbil ve Ayberk Aloğlu, komitelerinden eşit derecede oy alırken, yapılan kura sonucu her iki isim de seçildi. Odanın başkanı, 13 Nisan Cuma günü yapılacak seçimde belirlenecek.

MERSİN TSO

Mevcut Başkan Şerafettin Aşut’un aday olmadığı Mersin TSO’da, Ayhan Kızıltan ile Hakan Kayacı’nın listeleri yarıştı. Sandıkta en çok ayı alan Ayhan Kızıltan, Mersin TSO’nun 20’nci başkanı oldu.

MUĞLA TSO

Mevcut Başkan Bülent Karakuş’un tek aday olduğu Muğla TSO seçimlerinde, Karakuş güven tazeledi.

KAHRAMANMARAŞ TSO

Yaklaşık 3 bin üyenin oy kullanabileceği ticaret ve sanayi odasının seçimleri 14 Nisan’da yapılacak. Mevcut Başkan Serdar Zabun ve diğer aday Şahin Balcıoğlu, tek liste ile seçime girip, dönüşümlü olarak başkanlık yapacak.

ORDU TSO

İki adayın bulunduğu Ordu TSO’da mevcut Başkan Servet Şahin, 4’üncü kez başkanlığa seçildi. Servet Şahin ile Mehmet Albayrak’ın listelerinin oylandığı seçimde, Servet Şahin 28 oy alarak tekrar başkan seçilirken, Mehmet Albayrak ise 23 oy aldı.

VAN TSO

Van TSO’da mevcut Başkan Necdet Takva ile eski başkanlardan Zahir Kandaşoğlu başkanlık için yarıştı. Van TSO’nun başkanlığına, Necdet Takva yeniden seçildi.

SAMSUN TSO

SamsunTSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 3’üncü kez seçilerek güven tazeledi. TSO Meclis Başkanlığına ise Haluk Akyüz seçildi. Yönetim Kurulu Üyeleri ise Yönetim Kurulu Üyeleri de Süleyman Hızır, Kadir Beytekin, Yiğit Tören, Oğuzhan Serinkaya, Ayhan Çakır, Fahri Eldemir, Zafer Dilmen, Kerem Tüfekçi, Erkan Malkoç ve Muzaffer Öztel oldu.

ŞANLIURFA TSO

Şanlıurfa TSO’da yapılan seçimin ilk ayağında oda Meclisine giren 3 isim, başkanlık için aday oldu. 13 Nisan Cuma günü yapılacak seçimde, İbrahim Toru, Ali Eyyüpoğlu ve Halil Peltek yarışacak.

TRABZON TTO

Trabzon TTO’da başkanlık için Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun karşısına Arsin OSB Başkanı Erkut Çelebi,  Ekrem Çapkınoğlu ve Temel Kofoğlu çıktı. 13 Nisan Cuma günü yapılacak seçimin bir sonraki aşamasında yeni başkan belirlenecek. Başkan adaylığını açıklayan ilk isim Erkut Çelebi oldu. Hacısalihoğlu ve Çapkınoğlu’nun da adaylığını açıklaması bekleniyor.

TEKİRDAĞ TSO

Odanın mevcut Başkanı Cengiz Günay, yapılan seçimlerde güven tazeledi. Tekirdağ TSO Meclis Başkanı Hakan Şık olurken; Yönetim Kurulu Üyeliklerine ise Erhan Tanrıöver, Göksel Karaevli, Muzaffer Destereci, Kemal Küçük, Cemil Koçaş, İlhami Özcan Aygun, Mestan Özcan, Yıldırım Orhan Çebi, Hüseyin Bahadır Yazıcı, Yılmaz Emer seçildi.

Son Güncelleme: 12.04.2018 15:31
Anahtar Kelimeler:
TsoSanayi Odası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.