banner250

SANAYİ BAKANLIĞI BÜTÇESİ AÇIKLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2020 yılı toplam bütçesi, 14 milyar 257 milyon 291 bin lira olacak.

SANAYİ BAKANLIĞI BÜTÇESİ AÇIKLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2020 yılı toplam bütçesi, 14 milyar 257 milyon 291 bin lira olacak.

26 Kasım 2019 Salı 12:10
SANAYİ BAKANLIĞI BÜTÇESİ AÇIKLANDI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2020 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, burada yaptığı sunumda, bakanlığın 2020 bütçesinin 14 milyar 257 milyon 291 bin lira olacağını açıkladı. Varank, “Milletimizin emaneti olan bu bütçenin her bir kuruşunu, Milli Teknoloji Güçlü Sanayi vizyonumuzla milletimizin refahını artırmak için hassasiyetle kullanacağız. Türkiye’nin yazacağı yeni büyüme hikayesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının tüm imkanlarını; sanayicilerimiz, emekçilerimiz, kadın ve gençler başta olmak üzere girişimcilerimiz ve bilim insanlarımız için seferber etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bakanlığın bütçe sunumunda birçok konu başlığına değinen Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı, Türkiye’nin Otomobili Projesi, dijital dönüşüm gibi bakanlığın alanına giren konular hakkında bilgi verdi.

OSB’LER

OSB’ler, sanayi siteleri ve endüstri bölgelerinde, kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılmasını sağladıklarını dile getiren Varank, “17 yılda 120 OSB’yi tamamlayarak sanayicilerimizin hizmetine sunduk. Türkiye genelindeki OSB’lerde 2 milyon vatandaşımız istihdam ediliyor. 17 yılda 127 sanayi sitesinin (SS) üstyapı ve altyapı inşaatlarını tamamladık” dedi.

“Bu yıl sonu itibariyle, 15 bin kişiye iş imkânı sağlayacak 7 organize sanayi bölgesi ve 4 sanayi sitesini tamamlıyoruz” diyen Bakan Varank, “2020 yılında ise;  7 OSB ve 5 sanayi sitesini daha bitirerek 25 bin kişiye istihdam imkânı oluşturacağız” diye konuştu.

ENDÜSTRİ BÖLGELERİ

Bakan Mustafa Varank, yatırım ihtiyacı yüksek, büyük ölçekli projeler için endüstri bölgeleri kurduklarını söyledi. Bugüne kadar ilan edilen endüstri bölgesi sayısının 19’a ulaştığını belirten Varank, “Firmaların bu bölgelerde, 5 yıl içinde, yaklaşık 30 milyar dolarlık yatırım yapma taahhüdü bulunuyor. Ayrıca başvurusu yapılan 18 yeni endüstri bölgesinin değerlendirme sürecini önümüzdeki yıl tamamlayacağız” dedi.

Varank, özetle şu konular hakkında bilgi verdi:

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ PROJESİ

Bu proje elektrikli, otonom ve bağlantılı araç teknolojilerinin temelden dönüştürdüğü otomotiv endüstrisinde ülkemize bir fırsat penceresi sunacak. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, geleceğin teknolojilerini yakalayan yeni nesil araçların üretilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Uluslararası deneyime sahip profesyonel bir ekibin liderliğinde, 100’den fazla AR-GE ve tasarım personeli, Bilişim Vadisine taşınarak çalışmalarına hız verdi.

Özel sektör firmalarımızın ve araştırma altyapılarımızın, bu projeye en üst düzeyde katkı vermesini önemsiyoruz. Geçen yılki bütçe görüşmelerinde ifade ettiğimiz gibi; Girişim Grubu, Aralık ayında ön gösterim araçlarını kamuoyuna tanıtacak.

AR-GE

AR-GE desteklerimizi niteliksel ve niceliksel olarak geliştirmeye devam ediyoruz. Reel sektör firmalarını inovasyona yönlendirmek için, kendi bünyelerinde AR-GE ve tasarım merkezleri kurmalarını destekliyoruz.

Bu kapsamda kurulan bin 562 AR-GE ve tasarım merkezinde 60 bin AR-GE personeli çalışıyor. Bu merkezlerde istihdam edilen temel bilimler mezunları için firmalara verdiğimiz desteğin kapsamını genişleteceğiz. AR-GE ve tasarım merkezleri için yeni performans kriterleri belirledik. Firmalarımızı bu kriterlere göre değerlendiriyoruz.

TEKNOPARKLAR

Sayısı 85’e ulaşan teknoloji geliştirme bölgelerimiz de ekosistemin bir diğer önemli aktörü. Teknoparklara; altyapı, idare binası, kuluçka merkezi gibi ihtiyaçları için 1 milyar lira tutarında kaynak aktardık.

Buralarda faaliyet gösteren 5 bin 500 firmanın satış geliri 83 milyar liraya, ihracat geliri ise 4,3 milyar dolara ulaştı.

Desteklerimiz sayesinde, toplam AR-GE harcamaları içinde özel sektörün payı 15 yılda yüzde 29’dan yüzde 57’ye yükseldi.  AR-GE personeli sayısına baktığımızda da, bu payın yüzde 15’ten yüzde 56’ya çıktığını görüyoruz. Milli insansız hava araçlarından ödeme sistemi yazılımlarına, kanser tedavisi çalışmalarından nanoteknolojik malzemelere kadar, ülkemizin kritik AR-GE projelerinin neredeyse tamamı desteklerimizle hayata geçiyor.

KOSGEB

KOSGEB’de yerli üretimi desteklemeye, KOBİ’leri ihracata yönlendirmeye, yüksek teknolojiyi tabana yaymaya ve girişimciliği teşvik etmeye öncelik veriyoruz.

KOBİ’leri bölgesel, sektörel veya işletmeye özgü modellerle destekliyor; dijitalleşmelerine katkı sağlıyoruz. Dijitalleşme alanındaki ilk destek programımız olan KOBİGEL ile, KOBİ’lerimize 71,5 milyon liralık kaynak sağladık.

Yine bu sene ilk defa uygulamaya aldığımız Yurt Dışı Pazar Destek Programıyla ihracat yapmak isteyen KOBİ’lerimizi cesaretlendiriyor, hâlihazırda ihracat yapanların da kapasitelerini geliştiriyoruz.

Uygulamaya yeni başladığımız KOBİ Finansman Destek Programıyla da işletme ve makine teçhizat kredilerinde finansmana erişimi kolaylaştırıyoruz. Bu programda geçtiğimiz hafta 175 baz puan faiz indirdik.

Kredi Garanti Fonu tarafından uygulanan yüzde 1,5’luk teminat bedelini de yüzde 1’e çekiyoruz. Son 10 yılda, 396 bin işletmeye 3,2 milyar Lira kredi faiz destek ödemesi yaparak; 22,3 milyar liralık kredi hacmi oluşturduk.

YÜKSEK HIZLI TREN

11. Kalkınma Planındaki sektörel öncelikler çerçevesinde Raylı Sistemleri odağımıza aldık.

Yerli firmalarımız artık Avrupa Birliği ve Uzak Doğu ülkelerine raylı sistem araçları ihraç ediyor. Bu araçların tüm kritik bileşenlerini daha yüksek yerlilik oranlarıyla üretmeyi hedefliyoruz.

Bu amaçla; TÜBİTAK ve TCDD ortaklığında Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü’nü kurduk. Enstitü, ülkemizin ihtiyaç duyduğu demiryolu teknolojilerini yerli ve milli imkânlarla tasarlayarak geliştirecek.

Milli Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında, ilk prototipi 2023 yılında raylarla buluşturacağız.

Son Güncelleme: 27.11.2019 17:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.