“SANAYİ ALANLARI KİRALANSIN”

Sanayi arsalarının devletin mülkiyetinde olması gerektiğini belirten İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, böylece sanayicinin “rant şehvetine” kapılmasının önleneceğini dile getirdi.

“SANAYİ ALANLARI KİRALANSIN”

Sanayi arsalarının devletin mülkiyetinde olması gerektiğini belirten İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, böylece sanayicinin “rant şehvetine” kapılmasının önleneceğini dile getirdi.

19 Ocak 2018 Cuma 09:02
“SANAYİ ALANLARI KİRALANSIN”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, sanayi alanlarının kamu mülkiyetinde bulunması ve doğru planlamayla, arazinin yatırımcıya sadece kullanım amaçlı uzun vadeli kiralanabileceğini söyledi. Böylece sanayicinin arsa rantı ile ilişkisinin sınırlandırılacağını savunan Bahçıvan, sanayicinin “inşaat rantının ve AVM’nin şehvetine kapılmasının önlenebileceği”ni kaydetti.

“TAPUSU SANAYİCİNİN OLMASIN”

Gazetecilerle gündemi değerlendiren İSO Başkanı Bahçıvan, sanayinin ve sanayiciliğin birçok yönüyle diğer sektörlerden farklı ele alınması gerektiğini dile getirdi. Bahçıvan, sanayiye girmek kadar çıkmanın da zor olması gerektiğini belirterek, sanayicinin rant ile ilişkisini sınırlandıracak bir yapının oluşturulmasına inandığını anlattı. Erdal Bahçıvan, “Sanayicilerin sanayicilikten kolay vazgeçememeleri lazım. Örneğin sanayi arsalarının sanayicinin öz malı olmaması gerekir. Sanayi arsasının tapusu sanayicinin olmayacak” dedi.

“RANT ŞEHVETİ”

Sanayi arsalarının devletin mülkiyetinde bulunması ve yatırımcıya 100 yıla kadar süreyle aynı amaçla kullanma koşuluyla kiralanmasının doğru bir yöntem olabileceğinin altını çizen Erdal Bahçıvan, “Arsa devletin olmalı ki, buradaki sanayici belirli bir süre sonra AVM, rezidans, ofis gibi rant şehvetine kapılmasın. Değerlenen arsanın rant potansiyeli belediyeyi de yoldan çıkarmasın” diye konuştu.

BİR FABRİKA 3-4 KEZ TAŞINIYOR

Bahçıvan, OSB’lerde arsası bulunan bazı yatırımcıların arsanın değerinin artmasını beklediklerini belirterek, bu durumun avantajlı bölgelerdeki sanayi faaliyetlerinin gerektiği gibi yürütülmesine orta ve uzun vadede zarar verdiğini söyledi. Plansız ve yoğun kentleşmeyle fabrikaların ve sanayi tesislerinin sıklıkla yer değiştirdiğine de dikkat çeken Bahçıvan, “Bir fabrikanın kuruluşundan itibaren 3-4 kez taşındığını görüyoruz. Arsa değeri bir kazanç gibi görünse de aslında, her taşınmada sıfırdan yeni arsa ve bina yatırımı gerektiği için, gerçekte önemli bir kaynak israfı yaşanıyor” tespitinde bulundu.

PLANSIZLIK ELEŞTİRİSİ

İSO Başkanı Bahçıvan, sanayi alanında planlama konusunun son yıllarda ihmal edildiğini kaydetti. İsteyenin istediği yerde istediği işi hesapsız kitapsızca yapabildiğini söyleyen Bahçıvan, “Ölçü ve alternatif maliyeti sorgulamıyoruz. Liberalizmin sınırlarını zorlayan noktalara geldik. Kapitalizm lehine ölçüsüz bir değişim, artık bize fazla geliyor. Plansızlık ve ölçüsüzlüğü gözden geçirme meselesi, Türkiye’nin bir an önce çözmesi gereken önemli bir sorun haline geldi” dedi.

“HER ALANA TEŞVİK İSRAFTIR”

Bahçıvan, teşviklerlerle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Teşvik mekanizmalarının seçiminde isabetli olunduğu kanaatinde değilim. Türkiye’de teşvik aklının da çok fazla değiştiğini düşünmüyorum. Teşvik aklının tüccarca yönetilmesi lazım. Her alana teşvik kaynak israfıdır. Kaldı ki, iyi sanatçı, iyi futbolcu olduğu gibi işini iyi yapabilen, işini iyi bilen ve iyi bilemeyenler de var. Teşvik vererek iyi ressam bulabilir misiniz? Türkiye’nin gerçekten ihtiyacı olan mallar tespit edilecek, bunları kimlerin üretebileceği belli; teşvik bunlara verilecek. Tabii takibi, denetimi yapılacak ve başarısızlık halinde de hesabı sorulacak.”

ENDÜSTRİ 4.0

Bahçıvan, Endüstri 4.0 olarak tanımlanan yeni üretim ilişkilerine uyumda geç kalmanın Türkiye’ye ciddi maliyeti olacağını, konunun taşıdığı önem ölçeğinde ülke gündeminde tartışılmadığını dile getirdi. Bahçıvan, “Günlük koşuşturmadan sanayinin dönüşümü konusuna zaman bulamıyoruz. ‘Endüstri 4.0 ve bu eksendeki gelişmelerin neresindeyiz, ne yapmamız gerekiyor’ konusunu sadece sanayicinin değil, tüm sektörlerin sorgulaması lazım. Ne yazık ki, bu tür gereklilikleri zamanında yapamadığımızda, süreç zorluyor ve yasa zoruyla değişim gündeme geliyor. Bu arzu ettiğimiz bir durum değil” değerlendirmesini yaptı.

Anahtar Kelimeler:
IsoErdal Bahçıvan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.