banner110

SAKARYA TEKNOKENT BAŞARIYI ÖDÜLLENDİRDİ

Türkiye’nin gelişen sanayi kentleri arasında yer alan Sakarya’nın teknoloji tabanlı firmalarını bünyesinde barındıran Sakarya Teknokent, 8 firmaya Başarı ve Performans Endeksi Ödülü verdi.

SAKARYA TEKNOKENT BAŞARIYI ÖDÜLLENDİRDİ

Türkiye’nin gelişen sanayi kentleri arasında yer alan Sakarya’nın teknoloji tabanlı firmalarını bünyesinde barındıran Sakarya Teknokent, 8 firmaya Başarı ve Performans Endeksi Ödülü verdi.

18 Ağustos 2017 Cuma 08:25
SAKARYA TEKNOKENT BAŞARIYI ÖDÜLLENDİRDİ


 

8 FİRMAYA ÖDÜL

Sanayi-akademi arasında köprü vazifesi gören ve Doğu Marmara’da 68 firmaya ev sahipliği yapan Sakarya Teknokent, başarılı firmaları ödüllendirdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının teknokentler için uyguladığı başarı ve performans endeksini firmalarına uyarlayan Sakarya Teknokent, 3’ü kuluçka firması olmak üzere 8 firmaya ödül verdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik’in de katıldığı ödül töreninde, Polisoft Yazılım 1’incilik, Mert Design 2’ncilik, Caz Bilişim 3’üncülük, Erkay Teknoloji 4’üncülük, Kurumsal Yazılım ise 5’incilik ödülüne layık görüldü.

ÖDÜLLER SAHİBİNİ BULDU

Sakarya Teknokent binasında gerçekleşen törende, 1’inci seçilen Polisoft Yazılım firmasının yetkilisi Volkan Kamadan, 2’nci seçilen Mert Design’ın Proje Mühendisi Eda Tanbay ve 3’üncü seçilen Caz Bilişim firması Genel Müdürü Zafer Güral,  ödüllerini Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik’ten teslim aldı. Erkay Teknoloji firması Genel Müdürü Erkal Etçioğlu, 4’üncülük ödülünü Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’tan alırken; Kurumsal Yazılım firması Genel Müdürü Ömer Fatih Bölükbaş ise 5’incilik ödülünü Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’ın elinden aldı. Sakarya Teknokent Başarı ve Performans Endeksi sıralamasındaki kuluçka firmalarından ilk üçe girenlere de ödül verildi. Kuluçka firmaları arasında 1’inci seçilen Casemice Yazılım firması sahibi Mert Yalçıner, 2’nci seçilen Tarvit Tarım firmasının Ar-Ge personeli Talha Akkuş ve 3’üncü seçilen Timarge Mekatronik firması Genel Müdürü Barış Boru’ya ödülleri Bakan Yardımcısı Çelik tarafından verildi.

TEMATİK TEKNOKENT

Tören’de açılış konuşmalarını gerçekleştiren Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, 2010 yılında kurulan Sakarya Teknokentin 2 kuluçka firması ile başladığı faaliyetlerine bugün 68, yeni hizmet binasına katılacak olan firmalar ile 90 civarında Ar-Ge firmasıyla hizmet vereceğini söyledi. Sakarya Teknokentin yeni ek hizmet binası daha faaliyete geçmeden yüzde 50’sinin rezerve edildiğini belirten Engin, “Siber Güvenlik ve Endüstri 4.0’ a yönelik teknolojiler tematik alanlar olarak belirlenmiş olup, bu yönde istihdam edilen firmalara özel olarak girişimci destek paketini hayata geçirmiş bulunuyoruz” dedi.

YÜKSEK KALİTE HEDEFİ

Sakarya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da Sakarya Teknokentin ürün ve tasarımda yüksek kalite hedefiyle teknolojik bilgiyi ticarileştirerek endüstriye kazandırma adına önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Yürüttükleri çalışmalarla Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Performans Endeksi sonuçlarına göre kendi yaş kategorisinde gelişmekte olan teknoparklar kategorisinde 6. sırada yer alma başarısını yakaladıklarını dile getiren Elmas, teknokentin aktif çalışmalarıyla mevcut teknoloji merkezleri içerisinde öncü bir konumda bulunduğunu söyledi.

TİCARİLEŞME VURGUSU

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ise Türkiye'deki Ar-Ge faaliyetlerinin temel sorunlarından birisinin ticarileşme olduğuna dikkat çekti. Türkiye genelindeki teknokentlerde 4 bin 500 civarında firma bulunduğunu aktaran Çelik, “Türkiye'deki Ar-Ge'nin de temel sorunlarından biri ticarileşememesi. Sonuçta bir makale çıktı, üzerine birçok atıf yapıldı, belki prototipi de var ancak ticarileşme boyutu en eksik olduğumuz kısımlardan biri. Bundan sonra ticarileşmeye doğru daha fazla yöneleceğiz” dedi. Çelik, teknokentlerden 2,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini, buralardaki ürünlerin yaklaşık 45 milyar lira civarında da ticarete konu olduğunu anlattı. Teknoparklardaki firmaların sonuç alma etkinliği zayıf olan proje süreçleri geçirdiğini vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İsteğimiz şu, firmalar başladıkları noktadan itibaren belli bir zaman sonra bu projelerinin güçlü sonucunu topluma dokundurtmalılar. Topluma dokunmayan projeler zayıf kalır, sizi de zayıflatır. O firmalar için olumluluğu az olan cümleler kurulur. Bu yüzden proje sürelerini daha da kısaltarak, sonuç almaya odaklı, girdi değil çıktı odaklı bir Ar-Ge'yi, inovasyonu teknopark faaliyetini önemsiyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.