SAATLER 4.0'A AYARLI

Dönüşüm treni kalkıyor! “Digital Impact, İstanbul Digital Dönüşüm Fuarı ve Zirvesi", bilişimden gıdaya, metalden elektroniğe kadar geleceğin ileri teknolojili birçok sektörü üzerinde “iz” bırakacak.

SAATLER 4.0'A AYARLI

Dönüşüm treni kalkıyor! “Digital Impact, İstanbul Digital Dönüşüm Fuarı ve Zirvesi", bilişimden gıdaya, metalden elektroniğe kadar geleceğin ileri teknolojili birçok sektörü üzerinde “iz” bırakacak.

12 Eylül 2019 Perşembe 08:35
SAATLER 4.0'A AYARLI

Röportaj: Ümit UÇAR

Ne dünün teknolojisiyle yarın inşa ediliyor, ne de aynı ırmakta iki kere yıkanılıyor! Dünyanın hızla değiştiği, dönüşümün kaçınılmaz olduğu günümüzde, artık yeni üretim tekniklerine hayat veren bir kavrama sahibiz: Endüstri 4.0... Konuşan nesnelerin dönüşen dünyaya yol çizdiği bu kavram, “Digital Impact, İstanbul Digital Dönüşüm Fuarı ve Zirvesi"yle binlerce paydaşı ağırlayacak. Efesli Herakleitos’un “değişmeyen tek şey değişimdir” mottosuyla yola çıkan bu etkinlik, yeni nesil üretim tekniklerinin çıktılarını da masaya yatıracak. Nesnelerin internetinden büyük veriye, akıllı fabrikalardan simülasyonlara kadar birçok inovatif kavramla ilgili fikir alışverişinde bulunulacak olan fuara; OSB’ler, teknoparklar, üniversiteler, KOBİ’ler ve daha birçok teknoloji sevdalısı katılacak. İstanbul Fuar Merkezi 2. Hall’da yapılacak organizasyondan Hyf Fuarcılık A.Ş. sorumlu. Fuarın destekçisi ise sanayi dönüşümüne hizmet eden Endüstri 4.0. Dijital Dönüşüm Derneği... Dijital dönüşümün yol haritasının nasıl oluşturulacağı ve dönüşümün çıktılarının neler olacağını anlatan yazılım mühendisi Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Ahmet Kaya, “28-30 Kasım 2019’da İstanbul’da olmaya şimdiden hazır olun!” diyor.

4.0’DA BÜTÜNSELLİK HAYATİ ÖNEMDE

Dönüşümün adı olan Endüstri 4.0’la ilgili Türkiye sanayisinde ne tür gelişimler olmaktadır? Bizler, dönüşümün hangi aşamasındayız?

Endüstri 4.0 dönüşümün kaçınılmaz sürecinde bu dönüşüme ayak uydurmak ve tüm paydaşların bu gelişimine katkı sağlayabilmek için önemli bir misyon üstlenmektedir. TÜSİAD, Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği Raporu’na göre Türkiye'de sanayi şirketlerinin dijital dönüşüm uygulama alanlarında henüz pilot projeleri gerçekleştirme aşamasında olduğu görülmektedir. Bununla birlikte Türkiye’nin sanayide dijital dönüşüme adaptasyonunda önemli ilerlemeler kaydedildiği de yadsınamaz. Sanayide dijital dönüşüm yolculuğunda karşılaşılan engeller açısından gelişmiş ülkelerden farklı olarak Türkiye’deki şirketler yatırım öncesi ve planlama dönemindedirler. Tüm dünyada üretim sanayi olarak büyük bir değişimin eşiğindedir. Üretimden elde edebilecek faydalar, gelişen teknolojiler sayesinde gün geçtikçe daha da artacaktır.  Dördüncü endüstri devrimi olarak nitelendirilen bu yenilikler, pek yakında tüm Türkiye sanayisini de etkileyip daha verimli hala getirecektir. Endüstri 4.0 ise profesyonellerin paylaşım yolu ile yeni sanayi devrimine dünya ile eş zamanlı olarak geçebilecektir. Endüstri 4.0’la dijital sanayi entegrasyondan, siber güvenliğe; sanal gerçeklikten, nesnelerin internetine kadar tüm çözümleri bir arada sunabilecek destek sunmaktadır. Endüstri 4.0 yolunda öncü olmayı hedefleyen tüm firmalara Endüstri 4.0 hizmetlerini bütünsel bir yaklaşımla ve ortaklaşa sunmak isteyen firmalar ortak hareket ederek tüm hizmetleri ortak bir platformda sunmayı sağlamaktadır.
 

SORULARA YANIT ARANACAK
28-30 Kasım’da düzenlenecek olan “Digital Impact, İstanbul Digital Dönüşüm Fuarı ve Zirvesi"nin hedefleri nelerdir?

Bu yıl düzenlenecek olan “Digital Impact Fuarı”da digital dönüşümün hayatımıza olan etkilerini ve ne yapılması gerektiği tüm sektördeki katılımcılara sunulacaktır. 3 gün boyunca sürecek olan fuar kapsamında Dijital Sanayi ve Endüstri 4.0, Dijital Ekonomi, 5G ve Nesnelerin İnterneti temalarında siz değerli ziyaretçilerimize uzmanların değerli sunumları ve bu konularda ürün ve hizmet üreten firmaların çözümleri yer alacaktır. Fuar boyunca, 21.yüzyılda yaşanan dijital etkinin, sanayiye, ekonomiye, haberleşmeye olan yansımaları tüm yönleri ile ortaya konulacak. Bu kapsamda sektörlerin uzmanları tarafından yapılacak sunum ve konuşmalarla yaşanan değişimleri yakından izleyebilecek ve bu değişime karşın ilerlemesi gerekilen yol haritasının yanı sıra; “şahıs, kurum, vatandaş ve ülke olarak dijital dönüşüme nasıl geçiş yapabilirim ve nasıl adaptasyon sağlamalıyım?” sorusuna yanıt aranacaktır. 

GENİŞ KATILIMCI YELPAZESİ

Ziyaretçi profili hakkında bilgi verebilir misiniz? Kimler fuara katılacaktır?

Digital Impact’in katılımcı profilinde sanayi, ekonomi, teknoloji, eğitim ve iletişim alanlarındaki sektörlerde Endüstri 4.0, finansal teknolojiler ve 5G konularında ulusal ve uluslararası çapta firmaların ürün ve hizmetlerini toplumun tüm kesimlerine açması hedeflenmektedir. Dolayısıyla bu sektörlerde ihtiyacı olan tüm kişiler sanayicilere, teknokentlere, teknokent şirketlerine, teknoloji şirketlerine, TSO’lara, ticaret borsalarına, KOBİ’lere, kamu kurum ve kuruluşlarına, eğitim ve danışmanlık şirketlerine, üniversitelere, kalkınma ajanslarına, belediyelere, yabancı STK’lara, yabancı teknoloji şirketlerine, yerli ve yabancı yatırımcılara, özel sektör yatırımcılarına, özel sektör temsilcilerine, yerli ve yabancı basın kuruluşlarına ve girişimcilere hitap eden bir platform olacaktır.

NESNELER VE İNSANLAR BİRBİRİNE BAĞLANACAK

Organizasyon destekçilerinden biri olarak, fuarın dijital dönüşüme sağlayacağını düşündüğünüz katkılar nelerdir?

Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 ile birlikte ulaşılacak yeni seviyede, insanların, nesnelerin ve sistemlerin birbirleri ile bağlantısı yaygın ve etkin bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Sanayi ve iş dünyasından firmalar, akademi dünyası ve dijitalleşme entegrasyonu içinde bulunmak isteyen firmalara, Endüstri 4.0’ın teknoloji dünyasına ve sosyal hayata getireceği yeniliklerde tüm beklentilerine destek olacağını göstermiş olacaktır.

DİJİTALE GÖNÜL VERENLERE KÖPRÜ

HYF Fuarcılık tarafından düzenlenecek olan fuarda, dijital dönüşüm alanında faaliyet gösteren kaç satın almacıya, firma temsilcisine ve pazarlama uzmanına ulaşılması planlanıyor? İş birliği ve network açısından nasıl bir fuar tasarlanmaktadır?

Dijital dönüşüm alanında sektörlerin en önemli firmaları, temsil yüzü olan departmanlarıyla fuara katılım sağlayacak. Bildiğiniz gibi, artık müşteri portföyü stabil kalan firmalar gelişme ve dışa açılma fırsatı bulamıyor. Sektördeki bilinirlik, sektörün yurt dışındaki öncü firmalarıyla veya ihracat ilişkisi kurulabilecek farklı sektör firmalarıyla kurulan sağlam ticaret köprülerinden geçiyor.

Son Güncelleme: 12.09.2019 08:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.