banner250

“RÜZGAR ENERJİSİ MEMLEKET MESELESİ”

8. Türkiye Rüzgâr Enerjisi Kongresi TÜREK 2019’da “Rüzgar enerjisi memleket meselesi” mesajı verildi. Sektörde yan sanayinin geliştirilmesinin hedeflendiği kongrede konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz Nisan 2020’de 2 bin megavatlık RES için başvuruları alacaklarını belirterek enerji sektöründeki tüm paydaşlara Türkiye’de RES kurulumu kolaylığı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

“RÜZGAR ENERJİSİ MEMLEKET MESELESİ”

8. Türkiye Rüzgâr Enerjisi Kongresi TÜREK 2019’da “Rüzgar enerjisi memleket meselesi” mesajı verildi. Sektörde yan sanayinin geliştirilmesinin hedeflendiği kongrede konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz Nisan 2020’de 2 bin megavatlık RES için başvuruları alacaklarını belirterek enerji sektöründeki tüm paydaşlara Türkiye’de RES kurulumu kolaylığı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

20 Kasım 2019 Çarşamba 11:59
“RÜZGAR ENERJİSİ MEMLEKET MESELESİ”

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından “Rüzgâr Enerjisi, Memleket Meselesi” mottosuyla düzenlenen 8. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi TÜREK 2019, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım’ın açılış konuşmaları ile başladı. Kongrede; 3 bin 85 adet türbin, 180 santral ve 7 bin 600 megavat kurulu güç ile Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayan rüzgâr sektörü, son yatırımlar, teknolojik gelişmeler, AR-GE ve yan sanayii dâhil olmak üzere birçok başlık da sektör temsilcilerince ele alındı. 31 Aralık 2020’de sona erecek mevcut YEKDEM’in yerini alacak yeni YEKDEM mekanizmasıyla ilgili istişarelere odaklanılan kongrenin açılışında öne çıkan konu rüzgâr enerjisinin ülke ekonomisine ve istihdamına olan katkısı oldu. Kongrede 2’nci günün konu başlıkları ise;  İlk YEKA Deneyimleri ve Gelecekteki Kapasite Tahsis Modelleri, Türkiye Tedarik Zincirine Genel Bakış, Türkiye’nin Rüzgâr Akademisi YEKDEM Sonrası Döneme Genel Bakış, Rüzgârda Özsermaye ve Finansman Modeli Danışmanların Sesi ve Rüzgâr Enerjisi Sistem Entegrasyonunda Dijitalleşme oldu.

AVRUPA BEŞİNCİSİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bu yılın 10 ayında yerli ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretim yapının yüzde 64’e yükseldiğini belirterek, bu rakamın yüzde 46’sının yenilenebilir enerjiden geldiğini vurguladı. Bu durumun artık her ay inişli çıkışlı değil, düzenli bir seyir halinde ilerlediğini vurgulayan ve “Rüzgârdan elektrik üretiminde Avrupa'da beşinci sıradayız. Bugün yaklaşık yüzde 8'lerde olan bu oranı ilk etapta yüzde 10’lara çekmeyi hedefliyoruz. Rüzgârdan elektrik üretimimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre ekimde yüzde 14,6, son 5 yıllık dönemde ise yaklaşık yüzde 70 artış gösterdi” açıklaması yapan Bakan Dönmez, rüzgâr enerjisi sektörünün hâlihazırda 17 bin kişiye istihdam sağladığına değindi. Dönmez “İlk YEKA yarışmasını kazanan konsorsiyumun yıllık 400 megavat kapasiteli yerli malı belgeli ve yerli katkı oranlarına göre üretilmiş ya da tedarik edilmiş aksamı kullanacağı fabrikanın kurulumu tamamlanmak üzere. Fabrikada toplam yerlilik oranı asgari yüzde 65 olacak şekilde rüzgâr türbinleri üretilecek. Kurulacak fabrikayla rüzgâr endüstrisi konusunda 10 yıl süreli AR-GE faaliyetlerinin yürütüleceği merkez de tamamlanarak devreye girecek” dedi. Söz konusu fabrika ve Ar-Ge merkezinin kurulumunda ve işletilmesinde toplam 2 bin 250 kişilik istihdam sağlanacağını sözlerine ekleyen Bakan Dönmez, "Fabrika kurulum ve işletilmesinde mavi ve beyaz yaka ayrı ayrı olmak üzere en az yüzde 90, AR-GE faaliyetlerinde en az yüzde 80 yerli istihdam sağlanacak” ifadelerini kullandı.

YATIRIM DEMEK, ENERJİ DEMEK

Komisyon Başkanı Mustafa Elitaş da dünya nüfusunun 2040 yılına kadar 9,2 milyara ulaşacağını ve küresel enerji tüketiminin söz konusu döneme kadar yüzde 28 artacağının öngörüldüğünü söyleyerek, “Türkiye'nin rüzgâr haritasında toplam kapasitesi 50 bin megavat. Şu son 10 yılda gelinen noktada mevcut kapasitemiz yaklaşık 8 bin megavat. Bu önümüzdeki yıllarda artacaktır” değerlendirmesinde bulundu. “Yatırım demek enerji demek, Türkiye’nin geleceği demek” şeklinde konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ise önümüzdeki yıl Nisan ayında 2 bin megavatlık RES için başvuruları alacaklarını belirterek enerji sektöründeki tüm paydaşlara Türkiye’de rüzgâr enerji tesisleri kurulumu kolaylığı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

RÜZGÂRIN BAŞARISI

Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini üst seviyeye taşımak için rüzgâr ve güneş gibi yerli kaynakların değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım da “Tüm Türkiye coğrafyasına 3 bin 85 adet türbin diktik, 180 santral ve 7 bin 600 megavat kurulu gücümüz ile Türkiye’de elektriğin yüzde 10’unu karşılar hale geldik. Tüm bu öğrenilmiş tecrübeler ile yılda 1.500 megavatları gördükten sonra sektör olarak hedefimiz yılda en az 1.000 megavat kurulu güce imza atmak ve Türkiye’nin elektrik üretimi tarafında kaynak çeşitliliğini rüzgar lehinde değiştirmek. 2030’da hedefimiz 25 bin megavat kurulu güce ulaşmış olmak” şeklinde konuştu. Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Küresel iş birliklerimiz yardımıyla Türkiye'de bir başarı hikâyesi çıkarabiliriz. Bunun için yapmamız gerekenler var. İlk olarak piyasanın herkes için öngörülebilir olması gerekiyor. Önümüzdeki 10 yılda ne kadar lisans verileceğini, hangi tip yarışmalar olacağını, 2020 sonrası destek mekanizmasını, alım garantilerini, teşvikleri bilmemiz gerekiyor. Ayrıca, ülke ekonomisine büyük fayda sağlayan rüzgâr enerjisi teknolojisinin geliştirilmesi de gerekiyor. İş birliklerimizi güçlendirmeliyiz. Daha fazla katma değer ürettiğimizi ve yerli sanayicimizle global rüzgar endüstrisinin vazgeçilmez parçası olduğumuzu hayal ediyoruz. Biz bu hedef için 7 gün 24 saat çalışmaya hazırız” açıklamalarına yer verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.