banner110

ROTAYI İNOVASYONA KIRDI

Ağırlıklı olarak gıda sektörü firmalarını barındıran ve tarıma dayalı sanayi üretimi gerçekleştiren Salihli OSB’nin Başkanı Zeki Kayda, bölgenin yeni etabında, inovatif ürün üreten firmalara öncelik verileceğini kaydetti.  

ROTAYI İNOVASYONA KIRDI

Ağırlıklı olarak gıda sektörü firmalarını barındıran ve tarıma dayalı sanayi üretimi gerçekleştiren Salihli OSB’nin Başkanı Zeki Kayda, bölgenin yeni etabında, inovatif ürün üreten firmalara öncelik verileceğini kaydetti.  

13 Eylül 2017 Çarşamba 10:23
ROTAYI İNOVASYONA KIRDI

İLGİ ARTIYOR

Ege’nin en önemli sanayi bölgelerinden olan ve tarıma dayalı sanayi üretim yapan Salihli OSB, yatırımcısı için cazip avantajlar sunmaya devam ediyor. İzmir, Manisa, Balıkesir ve Uşak’a yakın konumuyla kavşak noktasında yer alan Salihli OSB, 1. etabının yüzde 100 doluluk oranına ulaşmasıyla, 2. etapta da yer tahsislerine başladı. Bölge, yer tahsislerinde, Ar-Ge faaliyetlerine ve inovasyona eğilen firmalara öncelik tanıyacak. Sanayi Gazetesi’ne bilgi veren Salihli OSB Başkanı ve aynı zamanda Salihli Belediye Başkanı olan Zeki Kayda, 2. etap tahsis için şimdiye kadar yaklaşık 20 firmadan resmi başvuru alındığını söyledi. Kayda, “Bu başvuruların karşılığı yaklaşık 600 dönüm sanayi parselinde, toplam 450 milyon TL yatırım yapılacağı öngörülmektedir. Yeni ilave alanın altyapı ihale süreci de başlamıştır. Hazırlanan keşif rakamlarına göre 30 milyon TL altyapı yatırımı yapılacaktır” dedi.

GENİŞLEYEN DIŞ PAZAR

Giderek büyüyen bölgenizde yer alan firmalarınızın ihracat karnesi hakkında bilgi verir misiniz?

Üretime geçen fabrikaların ürünleri, başta AB ülkeleri, ABD, Avustralya, Mısır, Türki Cumhuriyetler, Malezya ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ediliyor. 2016 yılı sonu itibari ile ihracat rakamımız 185 milyon TL’ye ulaştı. İthalat da 30 milyon TL civarında gerçekleştirildi. Firmalarımız her geçen gün yurt dışı pazarlarını genişletmek için tanıtım ve fuar katılımları ile yeni iş ilişkileri kurma konusunda çalışmalar yapmaktadırlar.

KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER

Bölgenizde ağırlıklı olarak firmalar hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor?

OSB’mizde konserve çeşitleri, dondurulmuş gıda, alkol, süt ve süt ürünleri, evcil hayvan yemleri imalatı, bağlantı elemanları, plastik ve ambalaj sanayi, hafif yapı elemanları gibi birçok sektörde üretim gerçekleştiren firma bulunuyor. Salihli OSB, mevcut yapıda yaklaşık yüzde 80 oranında gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalardan oluşuyor. Firmalar, bölgedeki tarım ürünlerini işleyerek yurt içi ve yurt dışı piyasalara sunuyor. Tarım ürünlerinin işlenmesi esnasında katma değer yaratacak ve yapılacak Ar-Ge faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlerin ekonomiye ve bölgemize daha fazla fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle firmaları katma değerli ve yüksek kaliteli ürün üretmeleri konusunda teşvik ediyoruz.

AR-GE FİRMALARI ÖNCELİKLİ

Bölgenizdeki firmaların Ar-Ge’ye yaklaşımı nasıl?

Firmalarımızı Zafer Kalkınma Ajansı desteklerden yararlanmaları ve bu amaçla Ar-Ge projeleri hazırlamaları konusunda teşvik ediyoruz. Salihli OSB olarak, 2. etap çalışmaları süresince inovatif ürün üreten ve Ar-Ge faaliyetlerine önem veren firmalara yer tahsisleri konusunda öncelik tanıyacağız. Bölgemizde gıda dışındaki sektörlerin de gelişmesini ve özellikle otomotiv, elektronik ve beyaz eşya yan sanayi gibi inovatif ürün ihtiyacını yoğun olan sektörlere öncelik vermeyi hedefliyoruz.

EĞİTİMLER DÜZENLENECEK

Firmalar için eğitim faaliyetleri sunuyor musunuz? Eğitim toplantılarına yoğun katılım oluyor mu?

OSB içinde hem teknik işgücünün ihtiyacına yönelik hem de idari kadrolara yönelik kişisel gelişim eğitimleri organize edilmesini çok önemsiyoruz. Öncelikle firmalardan bu konudaki talepleri toplayıp, sonrasında ihtiyaca uygun eğitimler düzenlemeyi planlıyoruz. Firmalardan bu yönde ciddi talep olduğunu görüyoruz. Bölgemizde ciddi bir işsizlik sorunu varken firmaların işgücü açıkları olduğunu ve nitelikli işgücü bulamadıklarını ifade etmeleri, temelde bir yanlışlık olduğunu gösteriyor. Mevcut işgücü arzı, firmaların taleplerini karşılayacak nitelik ve özellikte değil. Bu amaçla kalkınma ajansları, KOSGEB ve İŞKUR destekli eğitimler düzenlemek gerekiyor. Özellikle eğitime verilecek desteklerin arttırılması ve en öncelikle de mesleki ve teknik eğitime önem verilmesi ile nitelikli teknik eleman açığının azalacağını düşünmekteyiz.

BİLİMLE ENTEGRASYON

Sizce 2023 hedeflerine ulaşmak için OSB’lerin üzerine ne gibi görevler düşüyor?

Bunun için yüksek teknolojiye sahip ve katma değerli ürünler üretilmesi gerekiyor. Dolayısıyla bilimsel ve akademik çalışmaları sanayi ile entegre etmemiz ve Ar-Ge çalışmalarına önem vermemiz şart. Dünyadaki yüksek ihracat kapasitesine sahip ülkelere bakıldığında inovatif yani yenilikçi ürünler ürettiklerini ve bu tür ürünleri yüksek birim fiyatlar ile piyasaya sundukları görülüyor. Tüm sektörlerde katma değeri yüksek ürünler üretmek üzerine bir strateji izlememiz gerekiyor. Yüksek katma değer, ancak marka bilinirliği ile sağlanabilir. Dünyaca tanınmış Türk markalarının sayısının artması hedeflenmelidir. Fason üretimin toplam üretimdeki payı düşmelidir.”

Son Güncelleme: 13.09.2017 10:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.