RESMEN 30 GÜNE DÜŞTÜ!

Yatırım Alanlarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Artık OSB’ler, TGB’ler, endüstri bölgeleri, sanayi siteleri ve serbest bölgeler için çileli bekleyiş devri kapanıyor, süreç makaslamalarla birlikte 30 güne düşüyor.

RESMEN 30 GÜNE DÜŞTÜ!

Yatırım Alanlarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Artık OSB’ler, TGB’ler, endüstri bölgeleri, sanayi siteleri ve serbest bölgeler için çileli bekleyiş devri kapanıyor, süreç makaslamalarla birlikte 30 güne düşüyor.

01 Aralık 2018 Cumartesi 14:28
RESMEN 30 GÜNE DÜŞTÜ!

YATIRIM “ANINDA” BAŞLAYACAK

OSB’ler, teknoparklar (TGB’ler), endüstri bölgeleri (EB), serbest bölgeler (SEB) ve sanayi siteleri (SS) için yeni bir dönem başlıyor. Yeni kurulacak olan planlı sanayi (yatırım) bölgelerinde üretim sürecini hızlandırmak için olumlu bir adım atıldı. Söz konusu alanların uygun görülenlerinin altyapılarının yapılmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanmış olan “Yatırım Alanların Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” bugün 30612 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu eksende kurulacak bölgeler için kuruluş süreci hızlanacak ve yatırımların bir an evvel başlaması sağlanacak.

KAMULAŞTIRMA TOPUNA GİRİLMEDEN…

Planlı yatırımın en koordine üsleri olan EB, SEB, OSB, TGB ve SS gibi yatırım bölgeleri için yer seçimi süreçlerinin 1 yılı aştığının ve zaman zaman kangrene dönüştüğünün bilinciyle hareket eden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, böylelikle kamulaştırma bedeline karşı açılan davaların da önüne geçmiş olacak. Yönetmelikle birlikte, talepleri kısa sürede değerlendirme yönünde güçlü bir adım atan bakanlık; yatırımcının arazi temini maliyetlerini azaltmayı ve kamulaştırma topuna girmeden hazine arazilerini değerlendirebilmeyi öngörüyor. Yatırım Alanların Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik’le müteşebbislerin yatırımları ekonomiye hızla kazandırılacak.

TESPİT GÖREVİ “SANAYİ”DE

Buna göre, çevre düzeni ve nazım imar planları kararlarına uyumlu olan alanların tespiti Bakanlık tarafından yapılacak. Tespit edilen alan içinde sınır, plan ve altyapı bütünlüğü açısından teknik zorunluluk arz eden durumlarda kısmi oranda şahıs arazileri de yer alabilecek.

GÖRÜŞ VERMEMEK “EVET” SAYILACAK

Yatırım için uygun alanları öncesinden tespit edecek olan Yönetmeliğin “Yatırım Alanlarının Yer Seçimi Etüt Raporunun Değerlendirilmesi, Sınırlarının Kesinleştirilmesi ve Statüsünün Belirlenmesi” başlıklı Üçüncü Bölümü’nde yer alan 12’nci maddenin 2’nci fıkrası uyarınca, “Mevzuat ile korunan alanlar hariç olmak üzere, kurum ve kuruluşların 30 gün içerisinde görüşlerini bildirmemeleri halinde, uygun görüş vermiş oldukları kabul edilir” ifadesine yer verildi.
 

SEB’DE YETKİLİ TİCARET BAKANLIĞI

Yönetmelik uyarınca, elektronik ortamda Bakanlığa yapılan başvurularda yatırım alanlarının kullanımının uygun görülmesi halinde, ayrıca yeniden yer seçimi işlemi yapılmayacak. Serbest bölge kurmak üzere başvurular ise, söz konusu bölgelerin bağlı olduğu Ticaret Bakanlığına yapılacak. Yönetmelik kapsamında belirlenen yatırım alanlarının serbest bölge olarak kullanımının Ticaret Bakanlığınca uygun bulunması halinde, bu yerlerde ihdas edilecek serbest bölgelerin yer ve sınırları ilgili kanun uyarınca belirlenecek. Yönetmelikte belirlenen yatırım alanlarında serbest bölgelerin ihdası, sevk ve idaresine ilişkin tüm iş ve işlemlerde Ticaret Bakanlığı görevli ve yetkili olacak.

KİMLER GÖRÜŞ VERECEK?

Yatırım alanlarının yerinin belirlenmesine ilişkin görüş alınacak kurumlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İl Özel İdaresi veya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve ilgili belediyeler olarak belirtildi.
 

Son Güncelleme: 03.12.2018 08:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali ÖZDURAN 2018-12-01 19:11:14

Bu ülkede bürokrasi sadece takoz olmak için var yavaş çalışıyor liyakatsiz bilgisiz kişilerin işgalinde sadece engel olup zorluk çıkarınca işe yaradığını sanıyor