REKOR BÜYÜME 2018’DE DE TEKRARLANACAK

Adana Sanayi Odası Meclisi 2017 yılı çalışmalarını tamamladı. Başkan Zeki Kıvanç, 2018 yılında sağlam kamu maliyesi ve büyümeye katkı sağlayan ihracatın en önemli güç olma özelliğini sürdüreceğini kaydetti.

REKOR BÜYÜME 2018’DE DE TEKRARLANACAK

Adana Sanayi Odası Meclisi 2017 yılı çalışmalarını tamamladı. Başkan Zeki Kıvanç, 2018 yılında sağlam kamu maliyesi ve büyümeye katkı sağlayan ihracatın en önemli güç olma özelliğini sürdüreceğini kaydetti.

29 Aralık 2017 Cuma 09:10
REKOR BÜYÜME 2018’DE DE TEKRARLANACAK

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, 2017’nin oldukça zorlu ve büyük mücadele içerisinde geçen bir yıl olduğunu belirterek, ekonomi yönetiminin zamanında ve yerinde aldığı tedbirlerle gelen rekor büyüme başarısının 2018 yılında tekrarının sürpriz olmayacağını söyledi.

Adana Sanayi Odası Meclisi, Meclis Başkanı İsrafil Uçurum’un başkanlığında yapılan Aralık ayı toplantısı ile 2017 yılı çalışmalarını tamamladı. ADASO Meclisinin son toplantısına,  Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Başkanı Hakan Yurdakul ve Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürü Hakan Ertürk konuk olarak katıldı.

BEKLENTİLER ANLATILDI

Meclis toplantısında konuşan Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç,  2017 yılını değerlendirdi, 2018 yılı beklentilerini dile getirdi. Kıvanç, 2017’nin oldukça zorlu ve mücadele içerisinde geçen bir yıl, ülke olarak hain darbe girişiminin olumsuz etkilerinin bertaraf edilmeye çalışıldığı bir dönem olduğunu söyledi. Kıvanç, uygulanan finansman desteklerinin, özellikle Kredi Garanti Fonu ve Eximbank’ın etkin şekilde kullanılmasının, zor dönemin atlatılmasında önemli bir itici güç olduğunu vurguladı.

Ekonomi yönetiminin zamanında ve yerinde aldığı tedbirlerin olumlu sonuçlarının yıl sonu büyüme rakamlarında net şekilde görüldüğüne dikkat çeken Kıvanç, “Biz sanayicilerin belirsizliklere rağmen, üretimden, ihracattan vazgeçmeyip sebat etmesinin de etkisiyle Türk ekonomisi bir kez daha büyüme rekorları kırarak yeni bir başarı hikayesi yazmayı başardı. Bu zor dönemde elde edilen bu başarı hepimiz için büyük bir moral kaynağı olmuştur” dedi.

YATIRIM İŞTAHI ARTACAK

2018 yılında sağlam kamu maliyesi ve büyümeye katkı sağlayan ihracatın en önemli güç olma özelliğini sürdüreceğini belirten Kıvanç, uygulamaya konulacak teşvikler ve özellikle imalat sanayini öne çıkaran uygulamaların yatırım iştahını önemli oranda artıracağını vurguladı. Kıvanç, şöyle konuştu:

“Yatırım teşviklerinin bölge bazlı değil, sektörel ve ilçe bazında uygulanması durumunda, desteklerin ülke genelindeki büyümeye etkisi daha fazla olacaktır. 2017 yılında üretim ve istihdam için adeta can simidi olan, Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Türk Eximbank kaynakları, 2018 yılı içinde finansman ihtiyacının uygun maliyetlerle karşılanması, üretim, istihdam ve ihracatın arttırılması için önemli bir itici güç olacaktır. Kaynakların sanayi üretimini destekleyecek şekilde yönlendirilmesi durumunda Ülke olarak 2017 yılında gerçekleştirilen rekor büyüme başarısının, 2018 yılında da tekrarlanması sürpriz olmayacaktır.”

“GİRİŞİM SERMAYESİ ÖNEMSENMELİ”

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Başkanı Hakan Yurdakul da son yıllarda ortaya girişim sermayesi sektörünün ortaya çıktığını belirterek, sermaye ortağı şeklinde uygulanan farklı finansman modelinin önemsenmesi gerektiğini söyledi. Yurdakul, “Kazan-kazan ve kaybet-kaybet bazlı bir yaklaşım sergileyen, kültürümüze, tarihimize ve inançlarımıza da uygun bir finansman modelidir” dedi.

DESTEK SAĞLANACAK 

Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürü Hakan Ertürk ise, girişimcilere yönelik önemli destekler sağlayacak mekanizmaların sürekli geliştirildiğini ve etkin biçimde uygulamaya konulduğunu bildirdi. Kredi Garanti Fonu’nun etkin şekilde devreye alınarak, işletmelere finansman imkanı sağlanmasının büyük başarı olduğunu ve dünyada başka örneğinin bulunmadığını ifade eden Genel Müdür Ertürk, “Sistemi yalınlaştırıp, bankacılık sektörünü daha etkin kullandığımız uygulama ile yıl içerisinde 210 milyar liralık kaynak reel sektöre aktarıldı. Bankalarımız ve işletmelerimiz bu süreçte büyük özveri gösterdi, sistem şu anda düzlüğe çıktı. 2018’de kalan 50 milyarlık kaynağı kullanacağız, kredi geri dönüşleri de başlayacak. Bu kaynak, imalat, üretim ve ihracata yönelik kullandırılacak” görüşünü dile getirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.