PLASTİKÇİLER OSB'DE NELER OLUYOR?

Gebze Plastikçiler OSB’de Başkanı Osman Erkan’ın yetkisi olmamasına rağmen 7 ay başkanlık yaptığı ortaya çıktı. Yıllardır gündemden düşmeyen OSB ile ilgili teftiş yapan müfettişler iddiaları mercek altına aldı. İşte Gebze Plastikçiler OSB’de yaşananlar…

PLASTİKÇİLER OSB'DE NELER OLUYOR?

Gebze Plastikçiler OSB’de Başkanı Osman Erkan’ın yetkisi olmamasına rağmen 7 ay başkanlık yaptığı ortaya çıktı. Yıllardır gündemden düşmeyen OSB ile ilgili teftiş yapan müfettişler iddiaları mercek altına aldı. İşte Gebze Plastikçiler OSB’de yaşananlar…

11 Haziran 2019 Salı 12:10
PLASTİKÇİLER OSB'DE NELER OLUYOR?

Gebze Plastikçiler OSB’de sular durulmuyor. Yıllardır Osman Erkan tarafından yönetilen bölgede son gerçekleşen tartışmalı genel kurulun ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’na yapılan şikayetlerin ardından OSB’ye ardı ardına müfettiş gönderildi. Son gönderilen müfettişlerin denetimi de sona erdi. Kısa bir süre önce teftişi tamamlayan müfettişler İlker Tura ve Serhun Mısırlıoğlu’nun hazırladığı denetim raporu başkanlık onayının arından Bakanlık makamına sunuldu.

Şikayet konusu olan, Başkan Osman Erkan’ın 3 ay yetkisiz başkanlık yaptığı iddiası müfettişler tarafından mercek altına alındı. Yapılan detaylı incelemeler neticesinde teftiş raporuna yansıyan ifadelere göre; Üner Plastik A.Ş.’yi OSB’nin yönetiminde başkan olarak görev yapan Osman Erkan’ın Ticari Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre 26 Ekim 2016 tarihinden 30 Mayıs 2017 tarihine kadar temsile yetkili olmadığı tespit edildi. Resmi belgelere dayandırılarak hazırlanan rapora göre Osman Erkan’ın 7 aylık süre boyunca yetkisiz olmasına rağmen yönetimde görev aldığı ve başkanlık yaptığı tespit edildi.

Yetkisi olmadığı halde başkanlık yapan Osman Erkan savunmasında; 2016 yılının Ekim ayında Üner Plastik Ltd. Şti’nin Üner Plastik A.Ş’ye dönüştürüldüğünü ifade ederek “Bu dönüşüm sırasında çocuklarımın konudaki bilgisizliğinden ve avukatların da doğru yönlendirmemesinden firmamızın temsil ve ilzama yetkililerinden çıkarılmışımdır. Ben bu durumdan sonradan haberdar oldum” dedi.

Yapılan inceleme ve alınan ifadelerin ardından müfettişlerin yaptığı değerlendirmede Osman Erkan’ın seçilme şartını kaybettiğini, bu sebeple OSB yönetmeliğinin 38. maddesinin 4. fıkrası uyarınca yönetim kurulu üyeliğinin kendiliğinden düşmesi gerekirken yönetim kurulu üyeliğine devam ettiğini, bu durumun denetim kurulu üyeleri tarafından tespit edilemediği kaydedildi. OSB mevzuatı irdelendiğinde yetkisiz olarak yönetim kurulu olunması halinde, bu durumun nasıl değerlendirileceğine ilişkin bir düzenlenmenin bulunmadığı kaydedildi.

Şikayete konu olan bir diğer mesele ise OSB’ye ait kiralık alanların piyasa değerinin çok altında kiraya verildiği iddiası… Bu konuyla ilgili denetim ve incelemelerde bulunan bakanlık müfettişlere kiralamaya konu alan bütün alanları mercek altına aldı. Yaptırılan değer tespitinin ardından eski idari binada bulunan 50 metrekare büfenin aylık kira değerinin 360 TL olduğu, yönetimin 1104 TL’ye kiraya verdiği, Tır parkındaki 385 metrekare kafenin kira değerinin 2770 TL olduğu, yönetimin burayı 1085 TL’ye kiraya verdiği belirlendi.

Aynı şekilde eski idari binada yapılan kiralamalar da incelemeye alındı. Yapılan tespitlere göre; bir gayrimenkul firmasına 2500 TL’ye kiraya verilen 135 metrekare yerin kira değerinin 1945 TL olduğu, aynı binaya bir tatlı firmasına 600 TL’ye kiraya verilen 32 metrekare yerin kira değerinin 460 TL olduğu, kuaföre 1000 TL’ye kiraya verilen 55 metrekare alanın kira değerinin 790 TL olduğu, PTT’ye 5000 TL’ye kiraya verilen 260 metrekare alanın kira değerinin 3740 TL kira değerinin bulunduğu tespit edildi. Yine bölge içinde yer alan 536 metrekarelik bir alanın bir sağlık firmasına 4970 TL’ye verildiği ancak gerçek değerinin 7710 TL olduğu yani düşük kiraya verildiği kaydedildi. Aynı şekilde 3 ayrı firmaya kiraya verilen yerlerin de gerçek değerlerinin üstünde kiraya verildiği belirlendi.

Bakanlık müfettişleri kiraya verilen bazı alanların kiralanması aşamasında imzalanan kira kontratlarında teminata ilişkin bir anlaşmaya varılmadığını, bu sebeple teminat, güvence bedeli, depozito vb. isimler adı altında bir bedel alınmadığını tespit etti. Öte yandan yeni yönetim binasında yer alan 900 metrekarelik restoranın da 14810 TL kira değeri olduğunu ancak buna rağmen restorandın üçte bir fiyatına, 5000 TL’ye kiraya verildiği tespit edildi.

Bölgede mesire alanı olarak adlandırılan alanın kiralanmasına yönelik de mevzuata uygun olmayan hususlar tespit edildi. Kiranın düşük tutulduğu, yapılan kira kontratında farklı zamanlarda indirim yapıldığı, fesih yapıldıktan sonra işletici firmaya para iadesi gerçekleştirildiği ve kiralamaya yönelik yapılan işlemlerin önemli kısmıyla ilgili alınmış yönetim kurulu kararlarının bulunmadı, tüm bunlarla ilgili mali genel kurul yapılarak kiralama ile ilgili usul ve yöntemlerin belirlenmesi gerektiği ve katılımcıların tespit edilen eksiklikler ilgili katılımcıların bilgilendirilmesi gerektiği kaydedildi.

Yine şikayet konuları arasında yer alan başkan ve yönetim kurulu üyelerine kiralık özel araç tahsis edildiği meseleleri de incelendi. Bakanlık müfettişleri tarafından gerçekleştirilen denetimlerde Gebze Plastikçiler OSB’nin 8 kiralık aracı bulunduğu, bu araçlardan sadece birinin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Erkan’ın kullanımında olduğu belirlendi. Diğer kiralık araçların bölgede çalışan personel tarafından kullanıldığı kaydedildi.

Şikayete konu olan en önemli meselelerden biri de avukatlara ödenen ücretler ve 10 yılı aşkın süredir devam eden mahkemelerin masrafları oldu. OSB camiasında davalarla adı öne çıkan Gebze Plastikçiler OSB Başkanı Osman Erkan’ın başkanlık ettiği süre boyunca avukatlara ödenen ücretler ve mahkeme masrafları milyonun üstünde olduğu belirlendi. 10 yılı aşkın süredir devam eden davalarda önemli yer tutan Atatürk Bulvarı ile ilgili hali hazırda 6 davanın daha devam ettiği 2 davanın ise neticelendiği belirlendi. Sadece Atatürk Bulvarı ile ilgili 2018 yılı sonuna kadar 294 bin TL mahkeme masrafı yapıldı, aynı bulvarla ilgili de 12 ayrı avukat ve hukuk bürolarına 1 milyon 90 bin TL ödeme gerçekleştirildiği tespit edildi.

Gebze Plastikçiler OSB’de iki müfettiş tarafından gerçekleştirilen denetimlerin ardından hazırlanan rapor Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın onayının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunuldu. Bakan Mustafa Varank’a yapılan bilgilendirmenin ardından suç unsuru olarak nitelendirilebilecek hususlarla ilgili Gebze Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Aynı şekilde genel kurulun onayı alınmadan ve yönetim kurulu kararı olmadan yapılan işlerdeki eksikliklerin giderilmesi için Plastikçiler OSB yönetimine mali genel kurul yapılması için yazı gönderildi.

Suç duyurusun ardından harekete geçen Gebze Cumhuriyet Savcılığı Gebze Plastikçiler OSB Başkanı Osman Erkan’ı ifadeye çağırdı. 77 yaşındaki Osman Erkan Cumhuriyet Savcısına yaklaşım yarım saat süren bir ifade verdi. Erkan savcılıktaki ifadesinde müfettişlere yaptığı açıklamalar çerçevesinde ifadesini verdikten sonra adliyeden ayrıldı.

Halen görevinin başında bulunan Osman Erkan’ın bakanlık gelen yazı doğrultusunda mali genel kurul ile ilgili hazırlık yaptığı öğrenildi. 18 haziran gerçekleştirilecek olan mali genel kurul Osman Erkan ve yönetiminde yer alan isimler için hayati önem taşıyor. Erkan ve yönetimi mali genel kurulda ibra olursa görevine devam edecek. İbra olamaz ise kendisinin ve yönetiminde yer alan isimlerin görevleri sona erecek ve bir daha aday olmayacak. Öte yandan savcılığa intikal eden soruşturma devam ediyor. Savcılık soruşturmasının sonucu da mevcut yönetimin durumunu etkileyecek.

Bunun yanı sıra Osman Erkan’ın gözaltına alındığı iddiaları da gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Osman Erkan’ın ifadesi alınmak üzere adliyeye çağırıldığı, gözaltına alınmasının söz konusu olmadığı kaydedildi. Görevinin başına dönen Osman Erkan’ın OSB katılımcılarına toplu mesaj göndererek, gözaltına alındığına yönelik haberlere itibar edilmemesini istedi.

Son Güncelleme: 13.06.2019 16:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.