banner250

PLASTİK SEKTÖRÜNDEN ELEKTRİK İSYANI

PAGDER tarafından yapılan araştırmaya göre, sanayi elektriği son 2 yılda yüzde 110 artış gösterdi. ABD’de sanayi elektriğinin Türkiye’den yüzde 46,9 daha ucuz hale geldiği kaydedildi.

PLASTİK SEKTÖRÜNDEN ELEKTRİK İSYANI

PAGDER tarafından yapılan araştırmaya göre, sanayi elektriği son 2 yılda yüzde 110 artış gösterdi. ABD’de sanayi elektriğinin Türkiye’den yüzde 46,9 daha ucuz hale geldiği kaydedildi.

04 Haziran 2020 Perşembe 09:04
PLASTİK SEKTÖRÜNDEN ELEKTRİK İSYANI

Yaklaşık 500 üyesiyle plastik sektörünün en etkin sivil toplum örgütlerinden olan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), elektrik zamlarının sektöre verdiği zarara dikkat çekti. PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, “Son 24 aylık dönemde yüzde 100’ün üzerinde artış yaşanan enerji maliyetleri konusunda bir önlem alınmazsa sanayimiz rekabet gücünü yitirebilir” dedi.

Plastik sektörü olarak en yoğun enerji kullanan sektörler arasında bulunduklarının altını çizen Gülsün: “Enflasyon 2018 yılında yüzde 20,3; 2019 yılında ise yüzde 11,8 olarak gerçekleşmesine rağmen sanayi üretimi enflasyonu çok daha sert yaşamıştır. Zira son 2 yıllık dönemi incelediğimizde sanayi elektriği fiyatlarının yüzde 110 arttığını görüyoruz. Konut tüketimi sürekli desteklenirken kalkınmanın olmazsa olmazı sanayinin enerji maliyetlerinin sert şekilde arttırılması yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Sermaye yapısının yeterince kuvvetli olmadığı işletmelerimiz açısından oldukça yıpratıcı olan bir süreçten geçerken enerji maliyetlerinde yaşanan bu artış işleri daha da zorlaştırmaktadır” diye konuştu.

TEK ÜLKE TÜRKİYE

Gülsün, üretimi desteklemek adına tüm dünyada sanayi elektriği fiyatının konut elektriğinden daha uygun olduğunu söyledi. Eurostat kaynaklı verilerden Avrupa Birliği ülkelerini incelediklerinde ortalama olarak sanayi elektriğinin konut elektriğinden yüzde 44 daha ucuz olduğunu dile getirin Gülsün, “Benzer şekilde, ABD’de enerji fiyatlarını açıklayan resmi kurum olan EIA verileri de sanayi elektriği birim fiyatının konut elektriğinden yüzde 51 daha ucuz olduğunu ortaya koyuyor. Ülkemizde ise bunun tam tersi bir durum söz konusu. 2019 yılının başından beri sanayi elektriği konut elektriği fiyatının üzerine çıkmış durumda. EPİAŞ verilerine göre 2018 yılından bu yana konut elektriğinde fiyat artışı yüzde 50,2 olarak gerçekleşirken sanayi elektriğinde fiyat artışı bunun 2 katından fazla oldu. Bu zamlar neticesinde geldiğimiz noktada sanayi elektriği birim fiyatı konut elektriğinin yüzde 9 üzerine çıkmıştır. Üretimin desteklenmesi adına bu konuda bir adım atılması ve sanayi elektriğinin rekabet halinde bulunduğumuz tüm ülkelerde olduğu gibi konut elektriğinden daha ucuz olması elzemdir” dedi.

ABD’DE YÜZDE 47 DAHA UCUZ

2018 yılı başından bu yana geçen dönemi incelediklerinde enerji fiyatlarında ülke sanayisinin rekabet gücünü yitirmesine sebebiyet verecek bir artış olduğunu sözlerine ekleyen Selçuk Gülsün, şöyle devam etti:

“Dolar bazında bakıldığında ABD’de 2018 yılından bu yana sanayi elektriği fiyatları yüzde 6 gerilerken, ülkemizde dolar bazında yüzde 43 artış yaşanmıştır. Bu gelişme neticesinde ABD’de sanayi elektriği ülkemizden yüzde 46,9 daha ucuz hale gelmiştir. Elektrik fiyatlarında yaşanan artışın ülkemize özgü olması sebebiyle sanayimiz rekabet gücünü yitirmekte ve ihracat pazarlarında kayıplar ile karşı karşıya kalmaktadır. İşletmelerimizin küresel rekabette gücünü koruyarak üretime, istihdama ve ihracata katkı sağlamaya devam edebilmesi adına sanayi elektriği fiyatlarının rekabetçiliğimizi koruyacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.”

YEKDEM ANLAMLI BİR FİYAT AVANTAJI SAĞLAMIYOR”

Gülsün, elektrik tedarikinde iki farklı sözleşme opsiyonu bulunduğunu, bunlardan birinin YEKDEM, piyasa takas fiyatı (PTF) ve dağıtıcı komisyonu üzerinden hesaplanan değişken fiyatlı seçeneği; diğerinin ise sabit fiyatlı sözleşme seçeneği olduğunu kaydetti. YEKDEM fiyatlarının arttığı dönemlerde PTF fiyatlarının gerilediğini ve bir dengeleme unsuru olduğunu anlatan Gülsün, “2018 yılından bu yana geçen 28 aylık dönemin 17 ayında YEKDEM’li tarife daha avantajlı fiyatlar sunmuş olsa da maliyet öngörüsünde bulunmasını zorlaştırması sebebiyle sanayiciler açısından sorunlar barındırmaktadır. Bu sebeple sözleşme kararlarına işletmelerin üst yönetimlerinin de müdahil olmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 04.06.2020 09:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.