banner250

PAZARA GİRİŞTE DİJİTAL FAALİYETE KATKI

Firmaların ve TİM, TOBB, OSB’ler, endüstri bölgeleri gibi iş birliği kuruluşlarının pazara girişe yönelik dijital faaliyetleri Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenecek.

PAZARA GİRİŞTE DİJİTAL FAALİYETE KATKI

Firmaların ve TİM, TOBB, OSB’ler, endüstri bölgeleri gibi iş birliği kuruluşlarının pazara girişe yönelik dijital faaliyetleri Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenecek.

27 Mayıs 2020 Çarşamba 10:57
PAZARA GİRİŞTE DİJİTAL FAALİYETE KATKI

Ticaret Bakanlığı, sınai veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile iş birliği kuruluşlarının pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine ilişkin giderlerini destekleyecek. Buna göre, Bakanlık tarafından uygun görülen iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonlarına dair giderler yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 100 bin dolara kadar desteklenecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan “Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Karar”, Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile iş birliği kuruluşlarının pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine ilişkin giderlerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan karşılanmasını amaçlıyor.

Kararda iş birliği kuruluşları olarak "Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, (TOBB), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), ihracatçı birlikleri, ticaret ve/veya sanayi odaları, OSB’ler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, sektör dernekleri ve kuruluşları, sektörel dış ticaret şirketleri, ticaret borsaları, işveren sendikaları ile imalatçıların kurduğu dernek, birlik ve kooperatifleri" sayılıyor. 

BİREYSEL ÜYELİK DESTEĞİ

Cumhurbaşkanlığı kararına göre, şirketlerin Genelgede düzenlenen şartları haiz ve Bakanlıkça onaylanan e-ticaret sitelerine üyeliklerine ilişkin giderler yüzde 60 oranında ve e–ticaret sitesi başına yıllık 8 bin TL’ye kadar desteklenecek. Bu tutar, her takvim yılı başında (TÜFE + Yİ-ÜFE)/2 oranında güncellenecek.

Şirketler, birinci fıkrada belirtilen destekten en fazla üç e-ticaret sitesi için ve e-ticaret sitesi başına en fazla iki yıl süresince yararlanabilecek.

Bu destekler, 31 Aralık 2020 tarihine kadar gerçekleştirilecek üyelik giderleri için yüzde 80 olarak uygulanacak.

SANAL TİCARET HEYETİ DESTEĞİ

Bakanlık koordinasyonunda iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal ticaret heyeti faaliyetlerine ilişkin Genelgede belirtilen giderler yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar desteklenecek.

SANAL FUARLARA KATILIMLARIN DESTEKLENMESİ

Bakanlık tarafından uygun görülen uluslararası niteliği haiz sanal fuarlara katılımcıların iştirak etmelerini sağlamak üzere iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuarlara katılım organizasyonlarına ilişkin Genelgede belirtilen giderlere de yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar destek verilecek.

SANAL FUAR ORGANİZASYONU DESTEĞİ

Bakanlık tarafından uygun görülen, iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonlarına dair Genelgede belirtilen giderler yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 100 bin dolara kadar desteklenecek.

FAALİYETLER İZLENECEK

Bakanlık, şirketlerin/iş birliği kuruluşlarının faaliyetlerini izler ve değerlendirecek. Şirketlerin/iş birliği kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin bu kararın amaç ve hükümlerine uygun bulunmaması veya usulüne uygun ve onaylanan şekilde yürütülmediğinin tespit edilmesi durumunda şirketin/iş birliği kuruluşunun ilgili destek başvurusu değerlendirmeye alınmayacak.

Son Güncelleme: 27.05.2020 11:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.