banner110

PAYDAŞLAR AKIN ETTİ

MMG Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi, Türkiye'nin dört bir yanından üniversiteler, teknoparklar, kalkınma ajansları ve Ar-Ge merkezlerini bir araya getirdi.

PAYDAŞLAR AKIN ETTİ

MMG Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi, Türkiye'nin dört bir yanından üniversiteler, teknoparklar, kalkınma ajansları ve Ar-Ge merkezlerini bir araya getirdi.

12 Eylül 2017 Salı 08:28
PAYDAŞLAR AKIN ETTİ

İCATLAR SERGİLENDİ
İkinci Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG), iki gün süren Ar-Ge zirvesi ve sergi etkinliğinde, 10 binin üzerinde ziyaretçi tarafından ilgiyle takip edildi. Zirvenin açılışına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyonunda öncü kurum ve kuruluşlarının yetkilileri katıldı. 2. MMG Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi'nde, 13 oturumda inovasyon ve Ar-Ge lideri 54 konuşmacı Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanlarındaki stratejilerini, yol haritalarını anlatırken özel sektör, kamu ve üniversitelerden 213 kurum ve kuruluş, 500'e yakın inovatif ürün ve icat sergiledi. Zirvede Türkiye'nin teknolojiyi sadece tüketen değil, üreten tarafında olması, Anadolu'nun dört bir yanında yatırım ve teşviklerin artırılmasıyla ilgili devletin kararlılığı dile getirildi, sorunlar tartışıldı, engellerin aşılması için üretilen çözümler anlatıldı. Türkiye’nin daha hızlı büyümesi, 2023 hedeflerine bilgi ekonomisiyle ulaşması, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla geliştirilen ürünlerin mal ve hizmet üretiminde kullanılması için atılması gereken adımların değerlendirildiği zirvede sergilenen özel sektör ve kamu kurumlarının geliştirdiği yeni ve yerli çalışmalarla birlikte, üniversite öğrencilerinin yaptıkları buluş ve icatlar dikkat çekti.


MİNİ ZİRVELERLE SÜRECEK
Büyük ilgi gören 2. MMG Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi'nde yerli ve milli yeniliğin, yeniliğin ticarileştirilmesinin, yenilik tabanlı yerel kalkınmanın önündeki engellerin giderilmesi konusunda önemli konuşmalar yapıldı. Söz konusu engelleri aşmak için merkezi ve yerel yönetimlerle beraber, özel sektörün de katkılarıyla geliştirilen çözüm önerileri ve alternatif modellerin kamuoyuyla paylaşıldığı zirvede, Türkiye'de üretilen ileri teknolojiye sahip katma değeri yüksek ürünlerin uluslararası pazarlarda da tercih edilebilir olması ve pazar paylarının artırılması için yapılması gerekenler anlatıldı. Türkiye'nin bölgede ve dünyada etkinliğinin sürdürülebilmesi ve daha da güçlenmesi için inovasyonun olmazsa olmaz olduğu mesajı öne çıktı. İlk iki yılında ulusal katılımcılarla düzenlenen organizasyon, önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye'ye yayılarak yıl boyu Türkiye'nin gelecek vizyonuna ışık tutacak mini zirveler yapılacak. Finali ise uluslararası katılımla planlanacak. Yıl boyunca yapılacak mini zirveler, seçilen üniversitelerle bilim ve teknoloji alanında bir konuya odaklanılarak iş birliği yapılacak. Böylece Türkiye'nin ihtiyaç ve eksiklik duyduğu alanlar, seçilen üniversitelerin ev sahipliğinde ele alınarak akademik çevrelerle özel sektörü bir araya getirilip hedef odaklı çalışmalar gerçekleşecek. Açıklamada görüşlerine yer verilen MMG Genel Başkanı Osman Balta, gelecek yıl daha geniş katılımlı ve Türkiye'nin daha fazla ihtiyaç duyduğu konuları işleyecek zirve ve sergi programının gerçekleştireceklerinin müjdesini verdi. Zirve katılımcılarına verdikleri destek için şükranlarını sunan Balta, büyük ilgi göstererek Türkiye'nin gelecek vizyonuna sahip çıkan ziyaretçilere de teşekkür etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.