OSBÜK’TEN ULUSAL TARİFE TALEBİ

Son Kaynak Tedarik Tarifesi Tebliği ile enerji fiyatlarının arttığını belirten OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, elektrikte daha önce de uygulanan ulusal tarifeye geçilmesini istedi.

OSBÜK’TEN ULUSAL TARİFE TALEBİ

Son Kaynak Tedarik Tarifesi Tebliği ile enerji fiyatlarının arttığını belirten OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, elektrikte daha önce de uygulanan ulusal tarifeye geçilmesini istedi.

08 Şubat 2018 Perşembe 12:04
OSBÜK’TEN ULUSAL TARİFE TALEBİ

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak elektrikte zamlı tarifeden vazgeçilmesini istedi. OSB camiasında yoğun bir gündem haline gelen enerji konusuna değinen Kütükcü, “Biz bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini, elektrikte daha önce uygulanan ulusal tarife uygulamasına devam edilmesi talep ediyoruz” dedi.

Kütükcü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığı OSBÜK Ege Bölge Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve 1 Nisan’da yürürlüğe girmesi kararlaştırılan Son Kaynak Tedarik Tarifesi Tebliği’ni değerlendirdi. Tebliğ ile yıllık 50 milyon kilovat saatin üzerinde elektrik tüketenlerin yüksek tüketici sınıfına gireceğini anlatan Kütükcü, Özlü’ye seslenerek, “OSB’lerimiz de genellikle yüksek tüketici grubunda yer alacağından, bölge sanayicilerimiz elektrik enerjisi maliyetinde çok ciddi bir artış yaşayacak. Biz bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini, elektrikte daha önce uygulanan ulusal tarife uygulamasına devam edilmesi talep ediyoruz. Ayrıca daha önce birkaç kez ifade ettim; YEKDEM maliyetleri de sanayicinin taşıyamayacağı bir yük haline geldi. Artık YEKDEM’in tabana yayılmasını talep ediyoruz” dedi.

“İKİLİ TARİFEYİ DOĞRU BULMUYORUZ”

Doğalgaz konusunda da ikili bir tarifenin söz konusu olduğunu dile getiren Kütükcü, yıllık 300 bin metreküpün üzerinde tüketicilerin, yüksek tüketici kategorisinde değerlendirildiğini kaydetti. Kütükcü, “Biz hem elektrikte hem de doğalgazda bu ikili tarife uygulamasını doğru bulmuyoruz. Gerek doğalgazda, gerekse elektrik enerjisinde, OSB müdürlüklerinin, serbest tüketici olarak yüksek tüketici kategorisinde yer alması, bölge sanayicilerimizin enerji maliyetlerini artıran bir uygulama haline geldi" değerlendirmesini yaptı.

MALİYET REKABETİ BALTALIYOR

OSBÜK Başkanı Kütükcü, enerjide artan her maliyetin sanayinin rekabet gücünü zorladığını söyledi. OSBÜK Yönetim Kurulu olarak, Enerji Bakanlığı Müsteşarı ve BOTAŞ Genel Müdürünü ziyaret ederek endişelerimizi ifade ettiklerini anımsatan Kütükcü, “Bu konuda OSB camiamızın huzurunda, yine camiamız adına desteklerinizi rica ediyorum Sayın Bakanım” diye konuştu.

YATIRIM AVANTAJLARI AŞAĞI ÇEKİLİYOR

Üretim Reform Paketi ile OSB’lerin üzerindeki TRT payı, emlak vergisi gibi 1 milyar liralık yükün kaldırıldığını, bunun OSB’lerin yatırım avantajlarını artırdığını ifade eden Kütükcü, son dönemde yaşanan enerji fiyat artışlarının yarattığı olumsuz duruma dikkat çekti. Kütükcü, şöyle devam etti: “Ancak son zamanlarda enerjide artan maliyetler, OSB’lerimizin yatırım avantajlarını aşağıya çekmeye doğru hızla ilerliyor. Bu konuyu da dikkatlerinize arz etmiş olayım. İfade etmek istediğim bir konu da; üzerinde çalışmaların devam ettiğini bildiğimiz OSB Uygulama Yönetmeliği. OSB’lerin çatı kuruluşu olarak, OSB Uygulama Yönetmeliğinin bir an önce yayınlanmasını talep ediyoruz.”

325 OSB’DE 52 BİN FABRİKA

Memiş Kütükcü, konuşmasında OSB’lere dair bilgiler de verdi. Türkiye’de toplam 325 OSB bulunduğunu, buralarda 52 bine yakın fabrika olduğunu anlatan Kütükcü, 1 milyon 750 bine yakın kişinin de istihdam edildiğini kaydetti. Kütükcü, “Şu anda ülkemizde 312’si Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, 13’ü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza bağlı olmak üzere toplam 325 organize sanayi bölgemiz var. Bu organize sanayi bölgelerimizin yüzde 70’i işletme aşamasında. Yüzde 30’u ise alt yapı-inşaat, planlama, kamulaştırma veya yer seçimi aşamalarında. İşletme aşamasındaki yüzde 70’in gücü, Türkiye’nin gücü. Ancak şu anda işletme aşamasında olmayan yüzde 30’u da hızla üretime kazandırarak, Türkiye’nin gücüne güç katmak zorundayız” dedi.

ÖNCELİKLİ HEDEF

OSBÜK olarak öncelikli hedeflerinden birisinin, Bakanlığın desteğiyle OSB’leri hızla üretime kazandırmak olduğunu dile getiren Kütükcü, “Bu konuda Ege Bölgesi aslında iyi bir örnek. Bölgemizdeki 8 şehirde; Afyon, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak’taki 50 organize sanayi bölgemizin 40’ı yani, yüzde 80’i işletme aşamasında.  OSB’lerimiz, Ege Bölgesi’nde üretimin, istihdamın ve ihracatın kaynağı olmuş durumdalar. Bakın; işletme aşamasındaki 40 organize sanayi bölgemizde, 3 bin fabrika üretim yapıyor, 200 bine yakın insanımıza doğrudan istihdam sağlıyor. Yine ihracata baktığımızda; Ege Bölgesi’ndeki 8 ilimiz geçtiğimiz yıl 17.6 milyar dolar ihracat yaptı. Tabi burada İzmir başta olmak üzere, Manisa ve Denizli pozitif ayrışarak, bölgenin ihracatını göğüslüyor” diye konuştu.

Son Güncelleme: 08.02.2018 12:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.