OSBÜK YENİDEN DİZAYN EDİLMELİ

Çerkezköy OSB Başkanı Eyüp Sözdinler, yeniden yapılandırılması gündemde olan OSBÜK’ün “TOBB’un gölgesinden çıkması gerektiğini” söyledi ve Bakanlığın OSBÜK’ü yeniden dizayn etmesi gerektiğini vurguladı.

OSBÜK YENİDEN DİZAYN EDİLMELİ

Çerkezköy OSB Başkanı Eyüp Sözdinler, yeniden yapılandırılması gündemde olan OSBÜK’ün “TOBB’un gölgesinden çıkması gerektiğini” söyledi ve Bakanlığın OSBÜK’ü yeniden dizayn etmesi gerektiğini vurguladı.

06 Kasım 2017 Pazartesi 10:23
OSBÜK YENİDEN DİZAYN EDİLMELİ

OSBÜK’E TOBB ELEŞTİRİSİ

Türkiye sanayisi için milat niteliği taşıyan Üretim Reform Paketi ile özel hukuk tüzel kişiliği kazanan ve hazırlanacak yeni yönetmelikle yapısı güçlendirilecek olan OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK) için, sanayi camiasının güçlü isimlerinden Çerkezsöy OSB Başkanı Eyüp Sözdinler’den öneri geldi. Bünyesinde 240 firmayı barındıran, yaklaşık 72 bin kişiye istihdam sağlayan Türkiye’nin lider sanayi bölgelerinden Çerkezköy OSB’nin Başkanı Eyüp Sözdinler, OSBÜK’ün yeniden dizayn edilmesi gerektiğini söyledi. OSBÜK’ün yıllardır TOBB’un gölgesinden çıkamadığını dile getiren Sözdinler, üst kuruluşun tüm OSB’lere hizmet edecek şekilde yapısının yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

KAPSAYICI YAPI

Türkiye’nin lider planlı sanayi bölgelerinden Çerkezköy OSB’nin Başkanı Eyüp Sözdinler, “Üretim Reform Paketi” ile yeni kazanımlar elde eden OSBÜK’ün bütün OSB’lere hizmet üretebilecek ve bütün bölgeleri kapsayacak bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a konuşan Sözdinler, yıllardır devam eden OSBÜK-OSBDER kutuplaşmasını hatırlatarak çarpıcı ve bir o kadar da gerçekçi değerlendirmelerde bulundu.

TOBB MERKEZLİ POLİTİKA

Çerkezköy OSB olarak hem OSBDER hem de OSBÜK üyesi bir bölge olduklarını ifade ederek sözlerine başlayan Sözdinler, OSBÜK’ün TOBB merkezli politikalarının OSB camiasını rahatsız ettiğini hatırlattı. Bu rahatsızlıktan dolayı Türkiye’nin büyük OSB’lerinin yıllar önce bir araya gelerek OSBDER’i kurduğunu belirten Sözdinler, her iki kurumunda üyesi olan Çerkezköy OSB’nin başkanı olarak gerçekleştirdiği görüşmelerde aktarılanları ve kendisinin yaklaşımını şöyle açıkladı;

GENİŞ TEMSİLİYET

“OSB camiasında çok yaygın kanaat var: ‘OSBÜK tamamen TOBB’un himayesinde. Genel kurullarını bile TOBB’un salonlarında yapıyorlar. Eskiden yerleri bile TOBB binasının içindeydi. Artık TOBB’dan ayrılıp özerk bir yapıya kavuşması lazım.’ Doğru ancak benim yaklaşımım şu; Biz OSBÜK’ün içinde yer almalıyız. OSBÜK’ü şu anki yapısından kurtarıp bütün bölgelerin temsil edildiği, özellikle büyük OSB’lerin içinde bulunduğu bir yönetim yapısına kavuşturmalıyız.”

“MÜCADELE EDECEĞİZ”

Sözdinler, yeni dönemde bu yapının oluşması için mücadele edeceklerini ifade ederek “Türkiye’nin büyük OSB’lerinin dışlandığı bir OSBÜK bizim hoşumuza gitmiyor. OSBÜK’ü içinde bulunduğu bu yapıdan kurtarmak için gerekli mücadeleyi vereceğiz. Olmazsa biz OSBDER olarak başka bir yapıyla devam ederiz, onu da açıkça söyleyeyim. Biz camia birlik olsun, kardeşlik olsun, güçlü bir yapı olsun istiyoruz” diye konuştu.

 

YENİ DİZAYN

OSBÜK’ün yeni dönemiyle ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da devreye girmesi gerektiğini aktaran Sözdinler, “OSB camiasının güçlü bir yapıya ihtiyacı var. Bu kurum TOBB’un değil Bakanlığı ve bütün OSB’lerin kurumu olmalı. Bakanlığın bizzat el koyup OSBÜK’ü dizayn etmesi lazım. OSBÜK’ün Bakanlığa bağlı bir kuruluş olması gerekir. OSBÜK’ün böyle bir yapıya kavuşturulması için Sayın Bakanımız Dr. Faruk Özlü’nün devreye girmesi gerekir” şeklinde konuştu.

YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ VURGUSU

OSB camiasının güçlü bir kuruma ihtiyacı olduğunu altını çizen Sözdinler, “Bu kurumda her şeyden önce yetkin, yetişmiş insanlara ihtiyaç var. Öyle sıradan insanlarla OSB’lere hizmet veremezsiniz. OSBÜK’ün kurulları, komisyonları olması lazım. OSB’lerin Bakanlığı değil OSBÜK’ü araması gerekir. Ancak bu işler yetişmiş adamlarla, kadro ile olur. Böyle bir yapı ile çatı kuruluş olunmaz” dedi. Sözdinler, OSBÜK’ün bütün OSB’lerin kurumu olduğunu, buna göre yönetilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 08.11.2017 10:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FAHRETTİN SELÇİK 2017-11-07 04:24:40

Yazınızı okudum. Ana fikir olarak elştirilerinize katılıyorum. TOBB un gölgesinden yararlanmak yerine kişilik ve hüviyetiyle OSB leri temsil edecek duruma süratle gelmelidir ,fikrinizin TEK YOL OLDUĞUNU işlerken yol göstermemişseniz,artı OSB-DER de kalmayı tehdit olarak kullanmışsınız.
BENCE ARTIK AYRILIKÇI FİKİRLER DEĞİL OSBÜK 'E TABANDAN YANİ OSB LERDEN DÜRTÜ GELMESİ GEREKİR. BİRLEŞİK GÜÇ OLMALIYIZ.
Benim Yazdığım OSBÜK 'ün teşkilatlanması Yazısına OSB lerden ve OSBÜK ne eleştiri ve yorum gelmemiştir. KONUŞAN YAZIŞAN toplum olursak OSBÜK de düzelir. OSBÜK duymuştur İNŞALLAH...

banner78