banner110

OSB’LERDE 64’ÜNCÜ MADDE HEYECANI

Endüstri camiasının üreten kentleri, günlerdir Plan ve Bütçe Komisyonunda tartışılan Torba Tasarı’nın sanayicileri ilgilendiren düzenlemesi olarak öne çıkan 64’üncü maddesini sabırsızlıkla bekliyor.

OSB’LERDE 64’ÜNCÜ MADDE HEYECANI

Endüstri camiasının üreten kentleri, günlerdir Plan ve Bütçe Komisyonunda tartışılan Torba Tasarı’nın sanayicileri ilgilendiren düzenlemesi olarak öne çıkan 64’üncü maddesini sabırsızlıkla bekliyor.

12 Ekim 2017 Perşembe 13:48
OSB’LERDE 64’ÜNCÜ MADDE HEYECANI

HABER: TUĞÇE EROL

“Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” diye adlandırılan Torba Tasarı, henüz komisyondan geçmeden endüstri camiasında heyecan yarattı. Sanayi Gazetesinin günlerdir takip ettiği, Plan ve Bütçe Komisyonunun gündemini oluşturan, sanayi çevrelerini yakinen ilgilendiren maddeleri içerisinde barındıran Torba Tasarı’nın 64’üncü maddesinin yasalaşması konusunda camia oldukça sabırsız.

CAMİASININ BEKLENTİSİ YÜKSEK

OSB’lerdeki tesislerin birden çok kiracıya açılmasının önündeki engelleri kaldıracak olan 64’üncü maddeyle ilgili görüş bildiren büyük endüstri kentleri, ilgili madde bir an önce komisyondan geçsin istiyor. Küçük sanayi yapılarının OSB’ye dönüştüğü İstanbul gibi büyük endüstri kentlerinde OSB sanayicileri, kararı şimdiden büyük bir sevinçle karşılıyor. Üretimin önündeki engelleri kaldırarak atıl tesislerin sanayiye ve üretime kazandırılmasının önünü açacak olan yasayla ilgili beklentiler yüksek. Ayrıca kriz sonrası daha ufak alanlarda üretim çarkını döndürerek faaliyette bulunan sanayiciler düşünüldüğünde, boş kalan tesislerin yeni yatırımlara açılması ve kiraya verilebilir olması sanayi üretimini kamçılayacak bir hamle olarak değerlendiriliyor. Öte yandan Anadolu’da üretim yapan OSB’lerin konuya sıcak bakmadığı ve ilgili maddenin sanayi bölgelerinin yapısını bozacağını belirttikleri alınan duyumlar arasında.

İŞTE O MADDELER

MADDE 50: 3065 sayılı kanunun geçici 37’nci maddesinin birinci fıkrasındaki “2017 yılı” ibareleri “2017 ve 2018 yılında” olarak değiştiriliyor. Yapılacak değişiklikle, imalat sanayisine yönelik yatırım teşvik belgesi kapsamındaki yatırım harcamaları için Kurumlar vergisinde uygulanan indirimler devam edecek. İmalat sanayi yatırımları nedeniyle 2017 yılında yapılacak inşaat harcamaları dolayısıyla yüklenilecek KDV iadesi uygulaması, 2018 yılında da sürdürülecek.

MADDE 61: 4342 sayılı Mera Kanunu’nun 30'uncu maddesinin 1'inci fıkrarının e bendi değiştiriliyor. Buna göre, teknoloji geliştirme bölgeleri, OSB’ler, serbest bölgeler ve yerleşim alanları içerisinde bulunan sanayi sitelerinin ve münferit sanayi işletmelerinin, yerleşim yeri dışına çıkarılması için kuruluş ve genişleme aşamalarında ihtiyaç duyulan mera vasıflı yerlerin tahsis amacı değişikliklerinde 20 yıllık ot bedelinden muafiyet sağlanacak.

MADDE 64: 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’na geçici madde ekleniyor. Buna göre, OSB’lerde, 15 Nisan 2000 tarihinden önce bağımsız bölüm oluşturularak birden fazla kiracıya kiralanan tesisler, yapı kullanma izni, işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmış ya da kat mülkiyeti tesis edilmiş olması ve OSB'ce uygun görülmesi şartıyla, birden fazla kiracıya kiralanabilecek. Böylece binaların boş kalmasının önüne geçilerek üretim ve istihdama katkı sağlanacak.

MADDE 75: 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu’nun 4/A maddesi değiştiriliyor. Buna göre, endüstri bölge alanlarının plan ve projelendirme süreçleri yeniden düzenleniyor. Yapılan değişiklikle bu süreçlerin daha hızlı ve kesintisiz sürdürülmesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının internet sitesinde ilan edilecek kısa sürede yaygın duyurunun yapılması amaçlanıyor.

MADDE 76: 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un ek 1’inci maddesi değiştiriliyor. Değişiklikle, sadece Türkiye’de değil yurt dışında da yatırım yapma amacıyla kurulacak fonlara da Türkiye’de yapacakları yatırımlar kapsamında kaynak aktarılabilmesi konusuna açıklık getiriliyor.

MADDE 82: 4843 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 38’inci maddesi değiştiriliyor. Buna göre, Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na; gelir ve kurumlar vergisi tahsilat toplamı üzerinden yüzde 6, veraset ve intikal vergisi tahsilat toplamı üzerinden yüzde 25, motorlu taşıtlar vergisi tahsilat toplamı üzerinden yüzde 18, Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’na gelir ve kurumlar vergisi tahsilat toplamı üzerinden yüzde 2,8 pay verilecek.

MADDE 83: 5000 sayılı Türk Patent ve Marka Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 3’üncü maddesinin birinci fıkrasına k bendinden sonra gelmek üzere yeni bir bent ekleniyor. Madde ile Türk Patent ve Marka Kurumu, sınai mülkiyet değerleme ve ticarileştirme faaliyetlerini etkin ve kapsamlı bir şekilde yürütmesi ve yönlendirmesi amacıyla şirket kurabilecek.

Son Güncelleme: 12.10.2017 14:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.