OSB'LERİN BAŞKANINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının talimatıyla yapılan OSBÜK İç Anadolu Bölge Toplantısı, Kayseri’de 13 şehirden 56 OSB’nin katılımıyla düzenlendi. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB'ler ve sanayi camiası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

OSB'LERİN BAŞKANINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının talimatıyla yapılan OSBÜK İç Anadolu Bölge Toplantısı, Kayseri’de 13 şehirden 56 OSB’nin katılımıyla düzenlendi. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB'ler ve sanayi camiası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

12 Eylül 2018 Çarşamba 16:36
OSB'LERİN BAŞKANINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

OSBÜK İç Anadolu Bölgesi’ndeki 53 OSB’yi Kayseri’de topladı ve İç Anadolu Bölgesi’ndeki 13 şehirden 53 OSB’nin yöneticilerinin ve sanayicilerin katılımıyla toplantı düzenlendi. Bölge OSB’lerinin sorunları ve beklentilerinin yanı sıra, ekonomide yaşanan son gelişmelerin de değerlendirilen toplantıda söz alan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, ülkenin yaşadığı ekonomik sorunlara dikkat çekerek, “Doğru politikalarla, özel sektörü daha fazla destekleyerek, sanayi üretimine daha fazla sarılarak, başta kamu olmak üzere tasarrufu önceleyerek, verimlilik esaslı çalışarak aşacağız” dedi.

“216 OSB İLE BİR ARAYA GELDİK”

Toplantıya katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve katılımcıları selamlayan Kütükcü, “OSBÜK olarak son bir yılda Marmara, Doğu Anadolu, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizdeki 216 OSB ile bir araya geldiklerine vurgu yaparak, “Bugün de, İç Anadolu Bölgemizdeki 13 şehirde 53 OSB’mizle İç Anadolu Bölge İstişare Toplantısını düzenliyoruz” şeklinde konuştu.

“EN FAZLA ETKİLENEN CAMİAYIZ”

Türkiye’nin ekonomik olarak bir türbülanstan geçtiğine dikkat çeken Kütükcü, “Döviz, faiz ve enflasyondaki yükseliş, sanayimizi, üretim hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Maliyetlerimiz artıyor, öngörülerimiz zayıflıyor. Türkiye’nin üreten gücü OSB’ler olarak, bu süreçten en fazla etkilenen camiayız diyebilirim. Özellikle elektrik ve doğalgazda artan maliyetler, hepimizi, tüm işletmelerimizi zora sokuyor. Buna kur baskısını, politik gerilimleri ve küresel ekonomiden kaynaklı sebepleri de eklediğimizde işletmelerimiz için gerçekten çok zor bir dönemin içerisindeyiz" dedi.

“BU SÜRECİ NASIL AŞACAĞIZ?”

Sanayi camiasının yaşadığı zorluklarını nasıl atlatacağına ilişkin çözüm önerileri sunan Kütükcü, şöyle konuştu:1994’te, 2001’de, 2007’de nasıl aştıysak, bu süreci de öyle aşacağız.  Doğru politikalarla, özel sektörü daha fazla destekleyerek, sanayi üretimine daha fazla sarılarak, başta kamu olmak üzere tasarrufu önceleyerek, verimlilik esaslı çalışarak aşacağız. Yeni yatırımları teşvik ederken, mevcut işletmelerimizi daha fazla koruyarak, geliştirerek aşacağız. Ar-Ge’yi, tasarımı, kaynak verimliliğini eskisinden daha fazla öncelemek zorundayız arkadaşlar. Çünkü dünyada bol para dönemi kapandı, kıt para dönemi başladı. Her birimiz kendi hayatımızda, kendi işletmelerimizde artık bu gerçeği kabul ederek, eski alışkanlıklarımızı gözden geçirmek, yatırımlarımızı nasıl daha verimli hale getirebiliriz diye özel bir başlık açmak zorundayız. Ben inanıyorum, Türkiye bu sürecin sonunda Allah’ın izniyle güçlenecek. Elbette zorlanacağız, elbette yara alacağız. Ama netice itibariyle, iş dünyasıyla siyasetçisiyle, işçisiyle memuruyla hepimiz daha fazla sorumluluk alarak, Türkiye’yi daha fazla refah üreten bir ülke haline getireceğiz.”

“ALKIŞI HAKEDİYORSUNUZ OSB BAŞKANLARIM”

OSB’ler olarak sınırsız hizmet sunduklarını ifade eden Kütükcü, OSB’lerin Anadolu’ya yayıldığı ve burada sanayiye büyük hizmet verdiklerini hatırlatarak, Her şey “var”… Sınırsız hizmet var. Ama bir şey “yok” OSB’lerimizde. Bürokrasi. Eeee daha ne yapsın benim OSB Başkanım? Bence alkışı hak ediyorsunuz Başkanlarım” şeklinde konuştu.

“EN BÜYÜK SORUN ENERJİ MALİYETLERİ”

OSB camiasının en büyük sorunun artan enerji maliyetleri olduğuna vurgu yapan ve maliyetler rekabet şartlarını çok zorladığını belirten Kütükcü,  sözlerine şöyle devam etti: “Biz OSBÜK olarak camiamızın elektrik ve doğalgaz da yaşadığı bu yüksek fiyat sorununu en üst düzeyde dile getirdik. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, EPDK ve BOTAŞ’la görüşmelerimizde OSB’lerde artan enerji maliyetlerinin “Adil” olmadığını, OSB’lerimizin yatırım avantajlarını ortadan kaldıran bu meselenin bir an önce çözülmesini talep ettik. Bu noktadaki duruşumuzu da devam ettiriyoruz.

“ÖNEMLİ BİR DÜZENLEMEYİ HAYATA GEÇİRDİNİZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’ye doğru konuşan Kütükcü şöyle konuştu: “Burada camiamızın huzurunda dile getirmek istediğim bir konu da imar barışı konusu. Ülkemizin kronik sorunu haline gelen bu konuda önemli bir düzenlemeyi hayata geçirdiniz. Problemli yapıların köklü bir çözüme kavuşturulması için İmar Barışı uygulamasını başlattınız.  Bu süreç elbette OSB’lerimizde üretim yapan katılımcılarımız için de çok önemli. Bunun için şahsınızda emeği geçen herkese camiamız adına teşekkür ediyorum” 

“İSRAF EDECEK METREKAREMİZ YOK”

“Ancak bu uygulamada, OSB’lerimizde çözüm bekleyen fazla yapılaşmış alanların, mevcut plan içerisinde değil, farklı statüde değerlendirilmesi, üretim yapılması gereken sanayi parselinin ticari parsele dönüştürülmesi gibi riskleri beraberinde getirecektir. Talebimiz, OSB’lerdeki imar barışı uygulamalarının, OSB imar planlarını koruyacak şekilde, mevcut plan bütünlüğünü de bozmadan üretimi esas alan yeni bir bakış açısıyla değerlendirilmesidir. Ayrıca biliyorsunuz, OSB’lerimizin her metrekaresi altın değerinde. İsraf edecek bir metrekaremiz yok. Dolayısıyla Sayın Bakanım Yardımcım, sanayicilerimizin arsalarında maksimum fayda üretebilmeleri için, mevcut 0,70 emsal değerin artırılmasını yine sanayicilerimiz adına talep ediyorum."

OSBEXPO GELİYOR

Daha önce müjdesi verilen OSBEXPO organizasyonu hakkında da bilgi veren Kütükçü, “OSB’lerimizi güçlü bir platformda buluşturmak, hem kendi aralarında bilgi-tecrübe paylaşımı yapmalarına olanak sağlamak, hem de üretim yapan kuruluşlarla OSB’lerimizi buluşturmak amacıyla düzenleyeceğimiz OSBEXPO, 14-17 Kasım tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek” dedi.

Son Güncelleme: 12.09.2018 17:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.