OSB'LERDE TAHSİS KISALIYOR, BOY UZUYOR

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin yükselttiği yatırım cazibesine vurgu yaptı. “OSB’ler sanayi üretimine daha güçlü destek verecek” diyen OSBÜK Başkanı, OSB’lerde arsa tahsis sürecinin gözle görülür şekilde hızlanacağını da ifade etti.

OSB'LERDE TAHSİS KISALIYOR, BOY UZUYOR

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin yükselttiği yatırım cazibesine vurgu yaptı. “OSB’ler sanayi üretimine daha güçlü destek verecek” diyen OSBÜK Başkanı, OSB’lerde arsa tahsis sürecinin gözle görülür şekilde hızlanacağını da ifade etti.

04 Şubat 2019 Pazartesi 09:18
OSB'LERDE TAHSİS KISALIYOR, BOY UZUYOR

OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği" ile "Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliği"nin OSB’lerin yatırım avantajlarını artıracağını ve Türkiye’nin sanayi üretimini güçlendireceğini vurgulayarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür etti. OSB’lerin her metrekaresinin Türk sanayisinin geleceği için kritik öneme sahip olduğunun altını çizen Kütükcü, yeni yönetmelikle OSB’lerde tahsis edilmemiş parsellerle ilgili getirilen 30 gün içinde neticelendirme sınırının son derece yerinde bir karar olduğunu söyledi.

SANAYİCİYİ RAHATLATTI

Yeni OSB Uygulama Yönetmeliğinde hem OSB’lerin yatırım avantajlarını artıran hem de bölgeye yatırım yapacak sanayicileri rahatlatan bazı düzenlemeler olduğuna işaret eden Kütükcü, “Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yeni OSB Uygulama Yönetmeliği, OSB’lerimizin yatırım avantajlarını artıran bazı düzenlemeler içeriyor. Bunlardan birisi, OSB’lerde tahsis edilmemiş parsellerle ilgili getirilen 30 gün içinde neticelendirme sınırı. Yeni OSB Uygulama Yönetmeliğine göre, her metrekaresi ülkemizin geleceği için çok kıymetli olan OSB’lerimizde, yatırımcılarımızın arsa tahsis başvuruları 30 gün içinde neticelendirilecek. Yatırımcı reddedilirse 15 gün içinde gerekçeli karar hem yatırımcıya hem de Bakanlığa bildirilecek. Böylece ne OSB’miz ne de yatırımcımız zaman kaybedecek. Bu düzenleme şu anda ortalama yüzde 74 doluluk oranına sahip OSB’lerimizin doluluk oranlarının artmasında, yani sanayi üretiminin güçlenmesine de çok kritik bir adım olmuştur” şeklinde konuştu.

CAMİA ADINA KONUŞTU

Yeni yönetmelikle OSBÜK’ün talep ettiği OSB’lerde işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile ilgili de bir düzenleme getirildiğini belirten Kütükcü, şunları söyledi: “ OSB’lerde yapı ruhsatını almış olup belirtilen sürede iş yeri açma ve çalışma ruhsatını alamamış olan katılımcılar için uzatma süreleri yeniden başlatıldı. Bu düzenleme de OSB’lerde arsa tahsis hakkı kazanmış ancak mevcut ekonomik şartlardan dolayı yatırımını yapamamış, çalışma ruhsatını alamamış sanayicilerimiz için çok kıymetli. Ayrıca 1 Nisan 2002’de yayımlanan ve bugüne kadar birçok kez değişikliğe gidilen OSB Uygulama Yönetmeliği maddelerinin sadeleştirilerek, bütüncül bir yaklaşım sergilenmesi de son derece olumludur. Tüm bu düzenlemeler için başta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank Bey olmak üzere, emeği geçen herkese OSB camiası adına teşekkür ediyorum.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.