OSB İMAR ŞARTNAMESİ YENİLENDİ

OSB’lerin imar planı ve işlemleri, yenilenen mevzuata göre yapılacak. Bütüncül bir düzenlemeyle imar planı şartnamesi revize edilirken, başvuruların online şekilde yapılmasına olanak sağlayan açıklamalara yer verildi.

OSB İMAR ŞARTNAMESİ YENİLENDİ

OSB’lerin imar planı ve işlemleri, yenilenen mevzuata göre yapılacak. Bütüncül bir düzenlemeyle imar planı şartnamesi revize edilirken, başvuruların online şekilde yapılmasına olanak sağlayan açıklamalara yer verildi.

21 Şubat 2019 Perşembe 17:13
OSB İMAR ŞARTNAMESİ YENİLENDİ

Haber: Helin AYGÜN

Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği ile Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliği’nin yeniden yayımlanmasından sonra, Organize Sanayi Bölgesi İmar Planı Şartnamesi yenilendi. Tüm OSB’lerin imar planı iş ve işlemlerini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan yeni düzenlemeye göre yaparak onaya sunmaları gerekiyor. Düzenleme ile başvuruların mevzuata uygun şekilde yapılmasına ve dijital ortamda yapılacak imar planı başvurularının uyması gereken kurallara açıklık getirildi.

Buna göre, planlama çalışması, OSB’ye ilişkin harita, yer seçimi raporu, jeolojik ve jeoteknik rapor gibi yapılmış olan araştırmalar kullanılarak, ilgili kurum görüşleri ile genel şehircilik ilke ve esasları doğrultusunda şehir plancısı unvanına sahip plan müellifleri tarafından yapılacak.

ORTAK KULLANIM ALANLARI

Ortak kullanım alanları; OSB’nin amaçlarına uygun şekilde faaliyet göstermesini teminen, OSB’nin mülkiyetinde bulunan idari ve sosyal tesis, eğitim, dini tesis, spor alanı, akaryakıt veya LPG istasyonu, tır parkı gibi donatı alanları gibi donatı alanları ile OSB tasarrufundaki park alanlarından oluşacak.

EMSAL 0,70

Sanayi parselleri, OSB arazisinin eğimine uygun olarak, fabrika yapılaşmasına uygun geometrik formlarda, en az altyapı maliyeti ile tesis edilecek biçimde düzenlenecek. Parsel adetleri ve büyüklükleri, OSB’de yer alacak yatırımcı taleplerine göre belirlenecek. Emsal 0,70 olarak alınacak. Ancak arazinin genel doğal yapısı yüzde 20 ve üstü eğime sahipse veya yapılaşmaya açılamayacak alanlardan oluşan eşikler nedeniyle OSB’nin en fazla yüzde 40’ının sanayi parsellerine ve diğer çalışma alanlarına ayrılabildiği durumlarda emsal 0,75 olarak uygulanacak.  Parsel çekme mesafeleri düzenlenirken parselin verimli yapılaşması göz önüne alınarak kısa kenardan ön çekme mesafesi alması sağlanacak. Bunun mümkün olmaması durumunda yapılaşmaya en elverişli kenardan ön çekme mesafesi belirlenecek.

DİJİTALE UYUM

Şartnamede,  teklif ve onay başvurularında sisteme yüklenecek nüshaların taşıması gereken teknik bilgilere de yer verildi. Dokümanların her birinin dosya boyutu 25 mb’ı geçmeyecek şekilde https://dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr/ adresine kuzey esas alınarak dik biçimde ve okunabilir çözünürlükte yüklenmesi gerekecek. Rar dosyası olarak yüklenecek sayısal veriler, ayrılmış halde 1/5.000 ölçekli imar planı paftaları ITRF sisteminde ve .ncz uzantılı, ayrılmış halde 1/1.000 ölçekli imar planı paftaları ITRF sisteminde ve .ncz uzantılı, bilgi paftası ITRF sisteminde ve .ncz uzantılı, plan açıklama raporu .doc uzantılı olacak.

Son Güncelleme: 21.02.2019 17:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turgut Çakmak BAFRALI FERFORJE 2019-05-04 01:17:59

Triko center sanayide acil cikis kapilari daraltilarak isyeri yaoilmis yandasa peskes cekilmis otoparklar amaci disinda kullanilmis havalandirmalar betonlanarak kapatilmis bufe yapilmis yinetim binasi yandasa peske 2 kati ihbarima ragmen m9 20 m7 130 bunalar gubenlik binasi yikilan cikar amacli istinad duvari ihbarimdir
Yikilmasini imar iznin iptalini
Arz ederim