OSB ALTYAPISINA OKA DESTEĞİ

Kamu, özel kesim, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin kapasitelerini artırmak için çeşitli destekler sunan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, özellikle bölge OSB’lerin altyapılarının iyileştirilmesine katkı sağlıyor.

OSB ALTYAPISINA OKA DESTEĞİ

Kamu, özel kesim, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin kapasitelerini artırmak için çeşitli destekler sunan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, özellikle bölge OSB’lerin altyapılarının iyileştirilmesine katkı sağlıyor.

02 Ağustos 2018 Perşembe 08:05
OSB ALTYAPISINA OKA DESTEĞİ

Haber: Helin AYGÜN

SANAYİCİ DOSTU

Amasya, Çorum, Samsun, Tokat illerini kapsayan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimi için faaliyet yürütüyor. 2018 yılında toplam 28 milyon lira destek veren ajans, özellikle OSB’lere yönelik sağladığı desteklerle öne çıkıyor. OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen, Sanayi Gazetesine yaptığı açıklamada, OSB’lerde Ortak Üretim Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı’nda uygulamaya konulan 11 adet yatırım için hibe miktarının 7,2 milyon lira olduğunu kaydetti. Ajansın 2009 yılından bu yana sunduğu proje teklif çağrısı, güdümlü proje, doğrudan faaliyet desteği ve teknik destek tutarının 161,9 milyon lira olduğunu kaydeden Özen, toplam yatırım tutarının da 314,5 milyon lira olduğunu ifade etti.

POTANSİYELİ HAREKETE GEÇİRİYOR

OKA’nın hedeflerini, bölgesel misyonunu ve projelerini anlatır mısınız?

Ajansımız, bünyesindeki illerin kalkınmasını sağlamak üzere, bölgenin mevcut potansiyelini harekete geçirmeyi ve bu potansiyeli artırmayı amaçlıyor. Bölgede kamu kesimi, özel kesim, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin kurumsal kapasitesini artırmak, aralarında ortak iş yapma kültürü ve verimli iş birlikleri geliştirmek, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeyi hızlandırmak ve rekabet gücünü artırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak Ajansın ana hedefleri içerisinde yer alıyor. OKA Stratejik Planı kapsamında; strateji ve analiz çalışmalarıyla etkin bölgesel kalkınma araçları tasarlamayı, bölgedeki kurum ve kuruluşların kurumsal kapasitesini artırmayı ve iş birliği içinde ortak çalışmalar yapmayı, mali destek programlarının etkinliğini artırmayı, bölgede yapılan yatırımların artırılmasını ve dış ticaretin geliştirilmesini hedefliyoruz.

TOPLAM 7,2 MİLYON LİRA

OSB’lere yönelik destekleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

OSB Ortak Üretim Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında hibe desteği sağlıyoruz. Programın genel amacı; TR83 Bölgesinde OSB’lerde Ortak Üretim Altyapısının İyileştirilmesi yoluyla Bölgenin rekabet ve yatırım gücünün artırılması; bölgede üretim ve ticaret alanlarında sunulan hizmetlerin geliştirilmesi, verimliliğin, erişilebilirliğin ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması ile üretim ve ticaret kapasitesinin artırılmasıdır. Programın öncelikleri bölgemizdeki OSB’lerin elektrik, su, kanalizasyon, doğal gaz, arıtma tesisi gibi temel altyapısının iyileştirilmesi ve OSB’lerin teknik altyapısının geliştirilmesi olarak özetlenebilir. Proje başına asgari hibe tutarı 200 bin lira; azami hibe tutarı ise 1 milyon lira olarak uygulanıyor. Proje süresi maksimum ise 24 ay. OSB’lerde Ortak Üretim Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı’nda uygulamaya konulan 11 adet yatırım için hibe miktarımız 7,2 milyon lira. Öte yandan ikinci proje teklif çağrımız ise Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı’dır. Bu programın toplam hibe miktarı 20,8 milyon lirayı buluyor.

PROJE HAVUZU GÜÇLENİYOR

OKA’nın 2018 Yılı Fizibilite Desteği ne kadar?

TR83 bölgesinin kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine, bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik proje havuzunun güçlendirilmesi amacıyla, yatırım tutarı 10 milyon liranın altında olan projelerin fizibilite desteği talepleri için; OKA olarak asgari 20 bin lira, azami 150 bin lira destek veriyoruz. Yatırım tutarı 10 milyon lira ve üzerinde olan projelerin fizibilite desteği talepleri için; 20- 200 bin lira arasında destek sunuyoruz. Bunun için son başvuru tarihi 24 Aralık 2018’dir.

600 BİN LİRALIK TEKNİK DESTEK

2018 Yılı Teknik Destek Programı’nda destek tutarı ne oldu?

1 Mart’ta başlayan 2018 Yılı Teknik Destek programı için son başvuru tarihi 24 Aralık 2018 olarak belirlendi. Programın amacı; bölgedeki yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden ancak kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama aşamalarında bir takım sorunlarla karşılaşılan çalışmalarına destek vermek olarak özetlenebilir. Bu program kapsamında toplam 600 bin lira, proje üst sınırı olarak da 15 bin liralık destek sunuyoruz.

TEŞVİK BELGELİ YATIRIMLAR İZLENDİ

Ajansınızdan destek almak isteyen firmalar ne tür projelere ağırlık veriyor?

Ajansımızca 2014 yılından sonra özel sektöre yönelik herhangi bir proje teklif çağrısına çıkılmamakla beraber 4 ilimizde bulunan Yatırım Destek Ofislerimiz, yatırım teşvik faaliyetleri kapsamında özel sektöre yardımcı oluyor. 2017 yılı içinde, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat Yatırım Destek Ofisleri ile Ekonomi Bakanlığı ile eşgüdümü ile 97 adet teşvik belgeli yatırımın izleme işlemleri yürütüldü. 2012 yılından itibaren Ekonomi Bakanlığı tarafından TR83 Bölgesi'ndeki yatırım teşvik belgelerine ait 56 adet yatırımın tamamlama ekspertizi ve vizesi işleminin gerçekleştirilmesi hususunda OKA Yatırım Destek Ofisleri görevlendirildi.

KAYNAK AKTARACAK

Ajansınızın öncelikli ihtiyaçları nelerdir?

Ajansımızın her döneminde öncelikli hedeflerinden olan kaynak kullanımının yanı sıra, bölgemize kaynak çeken ve yönlendiren bir kurum olmak bu dönemde de sürdürülecek. Özellikle büyük ölçekli yatırımların gerçekleşmesi amaçlı bölge planı ve ulusal önceliklere bağlı olarak AB fonları başta olmak üzere uluslararası kaynakların bölgemize aktarılması hedefleniyor. Ajansımızın girişimleri ile kabul edilen Samsun Lojistik Merkez projesi bu noktada elde edilmiş önemli başarılardandır. Ajans desteklerinden güdümlü proje desteği ile de bu tür büyük ölçekli yatırımların gerçekleşmesi için ortaklıklar ve iş birlikleri çerçevesinde uygulamalar devam edecek.

Son Güncelleme: 02.08.2018 09:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.