banner250

ÖNCELİK SANAL SİPARİŞLERE KAYDI

Koronavirüs sürecinde OSTİM’de yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, sanal ortamda sipariş alıp üretim yapma konusunun öncelikli gündemlerinden biri olduğunu söyledi.

ÖNCELİK SANAL SİPARİŞLERE KAYDI

Koronavirüs sürecinde OSTİM’de yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, sanal ortamda sipariş alıp üretim yapma konusunun öncelikli gündemlerinden biri olduğunu söyledi.

23 Haziran 2020 Salı 14:05
ÖNCELİK SANAL SİPARİŞLERE KAYDI

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, yeni koronavirüs (COVID-19) sürecinde bireysel, kurumsal, bölgesel ve ülke olarak paradigmalarda değişimler olduğunu söyledi. “Pandemi öncesi” ve “pandemi sonrası” diye bir milat oluştuğuna dikkat çeken Aydın, “Dünyanın düzenini, insanların bakış açısını değiştirecek bir olay yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz. Dünyanın gündemi de bunu epey bir süre daha taşıyacak gibi gözüküyor. Pandemi öncesinde sanayi, üretim ciddi ve hareketli bir şekilde devam ediyor idi. Pandemiden sonra işe bakışımızda, çalışma, üretim, yönetim ve iletişim şekillerimizde ciddi değişimler, kırılmalar ve farklılaşmalar oluştu” dedi. Aydın, OSTİM’deki üretim hemen hemen hiç aksamadığını ayrıca, sanal ortamda sipariş alıp üretim yapma konusunun öncelikli gündemlerinden biri olduğunu ifade etti.

SANAL ORTAMA TAŞINDI

“Dijitalleşme, uzaktan eğitim, uzaktan toplantı, sanal ortamlarda ticaret ve fuarlar bunlar hayal gibi duran işlerdi. Bir anda, ‘olması lazım ve bunları hemen yapmalıyız’a dönüştü.” diyen Başkan Aydın, OSTİM olarak uzun bir süredir bu yönde çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

OSTİM firmalarının ürünlerini, imkân ve kabiliyetlerini alternatif ülke ve pazarlara yönlendirme noktasında son yıllarda e-ticaret başta olmak üzere yeni metotlar geliştirdiklerini anlatan Orhan Aydın, şunları söyledi:

“Ticaret Bakanlığı’nın destekleri ve katkılarıyla kümelenmelerimizin ve firmalarımızın e-ticaret ortamında ciddi şekilde tanıtımlarını yapıyorduk. Böyle bir olaya odaklı hazırlık yapmamıştık ama rekabetçi olalım diye ve ürünlerimizin, firmalarımızın ve organizasyonlarımızın tanıtıma ihtiyacı olduğunu düşünerek bu konuda bazı adımları atmıştık. Bu durum, işlerimizi hızlandırıcı bir etki yaptı. Organizasyonları ertelemeden; toplantılarımızı sanal ortamda yapmaya devam ettik. Ürünlerimizin tanıtımıyla ilgili olarak bu platformu geliştirmek için şu anda yoğun çaba sarf ediyoruz. Sanal ortamda sipariş alıp üretim yapma konusu bizim en öncelikli gündemlerimizden bir tanesi. Onun da şu anda çok acil şekilde yapılması gerektiğini düşünüyoruz.”

Aydın, OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü bünyesinde kurulan Dış Ticaret Koordinatörlüğü’nün faaliyetleriyle; yeni ve alternatif pazarları keşfetmeyi, böylece firmaların ihracatını artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

 

CİDDİ BİR AKSAMA OLMADI

Başkan Aydın, KOBİ’lerin esnek yapılarının zorlu dönemlerde avantaj olduğunu kaydetti. OSTİM’deki üretim hemen hemen hiç aksamadığını vurgulayan Aydın, “İşletmelerimiz, çalışanlarının sağlığını ön planda tutup, tedbirleri alarak üretimlerini sürdürdüler. Geçen yılın aynı dönemine göre elektrik tüketimi çok aşırı azalmadı; ölçümlerimize göre yüzde 10 civarında. Türkiye’de sanayi üretimindeki azalma 30-40’lar mertebesinde konuşuluyor. OSTİM olarak bizim aynı derecede olmadı; elektrik tüketimimizden bu gayet net gözüküyor. Böylesi bir dönemde çok büyük bir azalma değil. KOBİ’ler bu tip krizlere karşı geçtiğimiz yıllarda da anlattığınız gibi daha esnek, daha dirençli, daha çevik refleks gösterebiliyorlar; bu da bu ölçümden gayet net çıkıyor” diye konuştu.

80 KURULUŞ KORDEM’İ OLUŞTURDU

COVID-19 mücadelesinde OSTİM ekosisteminin, güç birliğinin en güzel örneğini ortaya koyduğunu aktaran Orhan Aydın, “OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi koordinatörlüğünde, KOBİ’lerimiz milli yeterlilik testini üstün başarıyla geçti. OSTİM Korona Koordinasyon ve Destek Merkezi (KORDEM) ile yetenekler bir araya geldi. Yaklaşık 80 civarında firma, kurum, kuruluş ve OSTİM Teknik Üniversitesi’ni dahil ettik. Sorunlar, ihtiyaçlar KORDEM’e bildirildi. Böylece daha kolay ve hızlı bir etkileşim sağlandı” dedi.

Son Güncelleme: 23.06.2020 14:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.