OFİS VE KURULLAR NE İŞE YARAYACAK?

‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildi ve bakanlar belirlendi. Devlet yönetimi yeni dönemde çok farklı bir boyut kazanırken, gözler ofislere ve kurullara çevrildi. Çünkü ülke yönetiminde en kritik noktalarda ofisler ve kurullar görev alacak. Bakanlar açıklandı ancak en az bakanlar kadar önemli olan ofis ve kurulların başında kimlerin olacağı merak konusu. Peki, ofis ve kurular neler yapacak ve nasıl çalışacak?

OFİS VE KURULLAR NE İŞE YARAYACAK?

‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildi ve bakanlar belirlendi. Devlet yönetimi yeni dönemde çok farklı bir boyut kazanırken, gözler ofislere ve kurullara çevrildi. Çünkü ülke yönetiminde en kritik noktalarda ofisler ve kurullar görev alacak. Bakanlar açıklandı ancak en az bakanlar kadar önemli olan ofis ve kurulların başında kimlerin olacağı merak konusu. Peki, ofis ve kurular neler yapacak ve nasıl çalışacak?

12 Temmuz 2018 Perşembe 14:47
OFİS VE KURULLAR NE İŞE YARAYACAK?

Haber: Fatih AĞARMAN

Cumhurbaşkanı’na bağlı 4 adet ofis kurulacak. Bu ofisler, “Dijital Dönüşüm”, “Finans”, “İnsan Kaynakları” ve “Yatırım” alanlarında çalışacak ve en önemli noktalardan birisi bu ofisler mali olarak özerk olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deyimiyle bu ofisler yeni sistemin 'arka bahçesi' olarak çalışacak. Kurulacak olan 9 kurul ise bakanlıkların politikalarını belirleyecek. Kısaca yemeğin yağını, malzemesini kurullar hazırlayacak, bakanlıklar ise pişirecek. Kurullara atacak isimler de bakanlıklar kadar kritik olacak. Cumhurbaşkanlığı Yönetim Şeması dikkatli incelendiğinde kurullar, bakanlıklar kadar önemli. Ofisler de hemen arka planda yer alıyor.

Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu adıyla kurulan kurumların her biri en az 3 üyeden oluşacak ve bir başkanvekili atanacak. Bu kurulların başkanı Cumhurbaşkanı olacak ve üyeleri Cumhurbaşkanı kendisi atayacak.

OFİSLER NELER YAPACAK?

Ülke yönetiminin kılcal damarlarını oluşturacak olan ‘yönetim ofisleri’nin, çalışması şu şekilde olacak:

Finans Ofisi:

Ulusal ve uluslararası bankacılık ve finans sektörünü izleyecek ve analizler yaparak raporlayacak. Türkiye'nin finans piyasaları içindeki konumunu da raporlayacak olan Ofis, finansal kaynakların çeşitlendirilmesi ve uluslararası fonların Türkiye'ye gelmesini sağlayıcıyı çalışmalar yapacak, İstanbul Finans Merkezi projesini yürütecek ve gelişmeleri takip edecek.

Dijital Dönüşüm Ofisi:

Kamunun dijital dönüşümünü (e-devlet dönüşümü) koordine edecek, milli teknolojinin geliştirilmesi ve bu kapsamda farkındalık oluşturmak amacıyla gerekli projeler geliştirecek, büyük veri analizi yapacak, öncelikli proje alanlarında yapay zeka uygulamalarına öncülük edecek, siber güvenlik ve bilgi güvenliğini artırıcı projeler geliştirecek.

İnsan Kaynakları Ofisi:

Mevcuttaki Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü'nün yaptığı işi yapacak. Yani kamu kurumlarına kimlerin atanacağını, güvenlik soruşturmalarından liyakata kadar pek çok değerlendirmeyi yürütecek. Türkiye'nin insan kaynakları envanterini çıkaracak ve ihtiyaç duyulan alanlarda yetenek gelişim faaliyetlerini yönetecek.

Yatırım Ofisi:

Türkiye'nin yatırım alanında cazibe merkezi haline getirilmesi ve yeni finansal enstrümanların geliştirilmesinde rol oynayacak. Kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör kuruluşlarınca yürütülen uluslararası düzeydeki yatırım ortamı tanıtım faaliyetleri kapsamında kurum ve kuruluşları arasında koordinasyon sağlayacak.

11 ADET BAŞKANLIK CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A BAĞLI

Devlet Arşivleri Başkanlığı,Devlet Denetleme Kurulu,Diyanet İşleri Başkanlığı,Genelkurmay Başkanlığı,İletişim Başkanlığı,Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği,Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı,Savunma Sanayi Başkanlığı,Strateji ve Bütçe Başkanlığı,Türkiye Varlık Fonu ise doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağlı olarak çalışmalarını sürdürecek.

KURULLAR NELER YAPACAK?

Kurullar, alanlarında doğrudan Cumhurbaşkanı ile çalışacak ve Cumhurbaşkanının talimatlarını yerine getirecek. Görev alanına giren konularda bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar ile yakın iş birliği içinde bulunacak kurullar, kendi görev alanlarıyla ilgili olarak her türlü bilgi ve belgeyi ilgili bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarından talep edebilecek,.

Bakanlıkların çalışmalarını izleyerek, Cumhurbaşkanına rapor sunacak. Ani değişimlere karşı plan ve strateji geliştirecek. Kurullar ayrıca, bakanlıklarla, STK ve ilgili kişilerle toplantı yapma hakkına da sahip olacak.

İşte 'Politika Kurulları'nın madde madde görevleri:

Son Güncelleme: 14.07.2018 10:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.