banner110

ODALARDAN SEÇİM MARATONU

TOBB'a bağlı 365 oda ve borsa, ekim ve kasım aylarında yönetimlerini yenileyecek. Birçok oda henüz seçim tarihini kesinleştirmezken, Adana Sanayi Odası 3 Ekim’de seçim startını verecek. Odalarda, son 2 yıldır üyeliği olmayan sanayiciler oy kullanamayacak.

ODALARDAN SEÇİM MARATONU

TOBB'a bağlı 365 oda ve borsa, ekim ve kasım aylarında yönetimlerini yenileyecek. Birçok oda henüz seçim tarihini kesinleştirmezken, Adana Sanayi Odası 3 Ekim’de seçim startını verecek. Odalarda, son 2 yıldır üyeliği olmayan sanayiciler oy kullanamayacak.

15 Eylül 2017 Cuma 08:36
ODALARDAN SEÇİM MARATONU

HABER: HELİN AYGÜN

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalar seçime gidiyor. Türkiye genelindeki toplam 365 oda ve borsa, ekim-kasım aylarında seçim süreçlerini tamamlayacak. Dört yılda bir yapılan seçimlerde, gözler 12 sanayi odasında. Sanayi odalarının yarısı seçim tarihini belirlerken, 6 sanayi odası ise seçim tarihini henüz netleştirmedi. Sandık başına gitmek için elini en çabuk tutan sanayi odaları, Adana ve Aydın Sanayi Odaları oldu. Sanayiciler, Adana’da 3 Ekim’de, Aydın’da da 7 Ekim’de dört yıllığına seçilecek yeni yönetim için oy kullanacak.

İKİ YIL ŞARTI

Öte yandan, sanayi odası seçimlerinde oy kullanabilmek için seçim tarihi itibarıyla en az iki yıldır oda ve borsaya kayıtlı olma şartı aranacak. Bir süre önce Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nda değişikliğe gidildi. Buna göre, oda, borsa ve birlik organları seçimlerinde oy kullanabilmek için seçim tarihi itibarıyla, üyelerin en az iki yıldır oda ve borsaya kayıtlı olmaları gerekiyor.

ADANA SANAYİ ODASI

Sanayi odaları arasında seçim süreci Adana Sanayi Odası ile başlayacak. Henüz mevcut Başkan Zeki Kıvanç’tan başka adayın çıkmadığı Adana’da sanayiciler, 3 Ekim’de sandık başına gidecek. Yaklaşık bin 800 sanayicinin üye olduğu Adana Sanayi Odasında, 2013 yılından beri görevde olan Kıvanç’tan başka aday çıkmayacağı tahmin ediliyor.

ANKARA SANAYİ ODASI

Yaklaşık 7 bin 500 sanayicinin kayıtlı olduğu ve 10 yıldır Nurettin Özdebir’in başkanlık ettiği Ankara Sanayi Odasında seçim tarihi henüz netleştirilmedi. Adaylıkların henüz açıklanmadığı odada, Özdebir’in yine başkanlık için aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

AYDIN SANAYİ ODASI

Ege Bölgesi Sanayi Odasının bir şubesi olarak faaliyet gösteren ancak 2008 yılında ayrılarak tüzel kişilik kazanan Aydın Sanayi Odasında, seçim tarihi 7 Ekim olarak kararlaştırıldı. 2013 tarihinden itibaren Aydın Sanayi Odası Başkanlığı görevini yürüten Mehmet Yunus Şahin, yeni dönem için tekrar yönetime aday oldu.

BALIKESİR SANAYİ ODASI

1981 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odasından ayrılarak ayrı bir oda olarak faaliyet göstermeye başlayan Balıkesir Sanayi Odası, seçim tarihini netleştirmedi. Oda Başkanı İsmail Uğur ya da başka bir isim henüz adaylığını açıklamadı. Odanın yaklaşık 850 üyesi bulunuyor.

DENİZLİ SANAYİ ODASI

1975 yılından itibaren Denizli’de sanayinin gelişmesi için büyük hizmetler veren Denizli Sanayi Odasında, seçim tarihi kesinleşmedi. Üç dönemdir başkanlık görevini yürüten ve Denizli sanayicisi tarafından oldukça sevilen Abdülkadir Uslu’nun yeniden aday olup olmayacağı ve başka aday çıkıp çıkmayacağı da henüz netleşmedi.

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI

Faaliyet alanı İzmir olan, İzmir sanayicilerini çatısı altında toplayan Ege Bölgesi Sanayi Odası, 18 Ekim’de yeni yönetimini belirleyecek. 2009 yılından beri oda başkanlığı görevini yürüten Ender Yorgancılar, tekrar aday olup olmayacağı konusuyla ilgili olarak, “Uyumlu çalışma ortamını arkadaşlarımızın ve sizlerin de desteği ile oluşturduğumuz takdirde önümüzdeki dönemde bir dönem için daha yönetim kurulu başkanlığını konuşabiliriz” dedi. Odaya yaklaşık 5 bin sanayicinin üyeliği bulunuyor.

ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI                                

İç Anadolu’nun güçlü sanayi kentlerinden Eskişehir’de sanayi odası seçimleri 4 Kasım’da yapılacak. Oda başkanlığını 28 yıldır kesintisiz sürdüren Savaş M. Özaydemir bu seçimde yönetime aday olmayacak. Yaklaşık 700 sanayicinin üye olduğu Eskişehir Sanayi Odası yönetimi için, Celalettin Kesikbaş ve Nadir Küpeli adaylığını açıkladı. Başkanlık için, Lande, Alfafonet, Lava gibi markaların üreticisi sanayici Celalettin Kesikbaş ve Savaş Özaydemir’in ekip arkadaşlarından olan Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli’den başka aday çıkmayacağı tahmin ediliyor.

GAZİANTEP SANAYİ ODASI

Güneydoğu’nun sanayi üssü Gaziantep’te sanayiciler, 7 Kasım’da sandık başına gidecek. Gaziantep Sanayi Odasında iki dönemdir başkanlık görevini yürüten Adil Konukoğlu’nun tekrar adaylığını açıklayacağı tahmin ediliyor. Yaklaşık 4 bin sanayicinin üye olduğu odada, henüz başka bir isim başkanlı için adaylığını açıklamadı.

İSTANBUL SANAYİ ODASI

Sanayinin kalbi İstanbul’da yaklaşık 15 bin sanayici, 18 Ekim’de İstanbul Sanayi Odasının yeni yönetimini belirleyecek. 2013 yılında seçilen mevcut Başkan Erdal Bahçıvan ve başka bir isim henüz adaylığını açıklamazken, gözler sanayi kulislerine çevrildi.

KAYSERİ SANAYİ ODASI

Yaklaşık bin 300 üyesiyle bölge sanayisini geliştiren Kayseri Sanayi Odasında, seçim tarihi henüz belirlenmedi. Seçimin, kasım ayı sonuna doğru yapılacağı tahmin ediliyor. Mustafa Boydak'ın istifasının ardından yaklaşık bir yıl önce başkanlığa seçilen Mehmet Büyüksimitci, yeni dönem için adaylığını açıkladı. Odanın, Büyüksimitci liderliğinde tek listeyle seçime gitmesi bekleniyor.

KOCAELİ SANAYİ ODASI

Sanayi kuruluşlarının yoğun olarak yer aldığı güçlü sanayi bölgesi Kocaeli’de oda seçimi tarihi kesinleştirilmedi. Yaklaşık 2 bin 500 sanayicinin üye olduğu odada iki dönemdir başkanlık görevini yürüten Ayhan Zeytinoğlu adaylığını açıklarken, henüz başka bir isimden adaylık açıklaması gelmedi.

KONYA SANAYİ ODASI

Memiş Kütükcü’nün başkanlığını yürüttüğü Konya Sanayi Odasının yeni dönemi için yapılacak seçimlerin tarihi netleşmedi. Gündemine henüz seçimi almayan odada, herhangi bir isim adaylığını açıklamazken, bin 950 üyenin hangi adaylar için oy kullanacağı şimdilik belli değil.

KAYITLAR KONTROL EDİLMELİ

5174 sayılı TOBB Kanunu’nun 83’üncü maddesi uyarınca Oda Meslek Komiteleri ve Meclis seçimlerine seçmen olarak katılabilmek, Oda Meslek Komiteleri ve Meclise üye olarak seçilebilmek için vergi mükellefi olma şartı arandığından, herhangi bir hak kaybı yaşanmaması açısından; sanayicilerin vergi kayıtlarını kontrol ederek hatalı kayıtlarını düzeltmeleri gerekiyor. Odaya olan aidatlarını ödememeleri nedeniyle oda meslek gruplarından ve seçmen listelerinden silinmiş olan üyelerin de seçimlere katılmaları mümkün olmayacak.

Seçim tarihinden itibaren son 2 yıl içinde oda üyesi olan firmalar, oda kayıt durumu askıda olan üye firmalar ve vergi dairesinde kaydı kapalı üye firmalar seçmen listelerinde yer alamayacak ve oy kullanamayacak.

Anahtar Kelimeler:
Sanayi OdasıSeçim
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.