MÜSİAD’DAN SANAYİYİ UÇURACAK ÖNERİLER

Mecliste Sanayi Komisyonu üyelerine sunum yapan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, TÜBİTAK’ın yapısından teknoloji ihracatına, yabancı sermayeden savunma sanayine kadar birçok alanda getirdikleri önerileri sıraladı.

MÜSİAD’DAN SANAYİYİ UÇURACAK ÖNERİLER

Mecliste Sanayi Komisyonu üyelerine sunum yapan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, TÜBİTAK’ın yapısından teknoloji ihracatına, yabancı sermayeden savunma sanayine kadar birçok alanda getirdikleri önerileri sıraladı.

15 Şubat 2018 Perşembe 10:15
MÜSİAD’DAN SANAYİYİ UÇURACAK ÖNERİLER

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Mecliste yaptığı sunumda, sanayinin gelişmesi için bazı öneriler getirdi. TÜBİTAK'ın yeniden yapılandırılması, sanayi ile rekabet eden bir kurum olmaktan çıkarılması gerektiğini savunan Kaan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının altında “Teknoloji ve Sanayileşme Konseyi”nin oluşturulmasını istedi. MÜSİAD Başkanı ayrıca, belirlenen ileri teknoloji firmalarına, kamu işlemlerinde üst düzey imtiyazlar ve teşvikler sağlanması gerektiğini; yabancı sermayenin doğrudan teknoloji geliştiren yerli firmaları satın almalarının engellenmesini; savunma sektöründe ana yüklenici vakıf ve büyük ölçekli firmaların bütçesi 30 milyon doların altında olan projelere davet edilmemesini önerdi.

SUNUM YAPTI

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız başkanlığında toplandı. Toplantıda MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, “Enerji, Savunma Sanayi, Bilim, Teknoloji ve Bilişim” başlığı altında komisyon üyelerine sunum yaptı. Kaan, MÜSİAD'ın, Türkiye'nin bugüne kadar elde edilen kazanımlarını çok önemsediğini, bunların kalıcı olması için gerekli dönüşümlerin yapılmasının ve mevcut yapısal sorunların aşılmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

İHRACATA YÖNELİK ÜRETİM MODELİ

Kaan, Türkiye'nin tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçmesi gerektiğine dikkati çekerek, önemli ve stratejik ürünlerde üretimin teşvik edilmesinin önemine değindi. Kaan, ihracata yönelik üretim modelinin benimsenmesi, katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesinin ve ticarileştirilmesinin teşvik edilmesi, iç talebin yerli üretim odaklı canlandırılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin, sürdürülebilir ekonomiyi sağladığı sürece ekonomisinin büyüyeceğini, bunun da imalat sanayinden geçtiğini vurgulayan Kaan, imalat, inşaat ve tarım sektörlerinin GSYH'daki paylarının belli bir düzeyin üstünde yer alması, imalat sektörünün yüzde 30, inşaat sektörünün yüzde 7 ve tarım sektörünün yüzde 10'un üzerinde olması gerektiğini anlattı. Kaan, bu üç sektörün GSYH içindeki payının toplamda en az yüzde 47 düzeyinde olması gerektiğini belirterek, bu öncü sektörlerin GSYH içerisindeki paylarının yaklaşık yüzde 34'lük oran ile zayıf kaldığını, imalat sanayinin GSYH'daki payının yüzde 21 civarında olduğunu söyledi. Kaan, Güney Kore ve Çin'de ise sadece imalat sanayinin GSYH'daki payının yüzde 33 olduğunu, bu durumun Türkiye'nin orta gelir tuzağını sağlıklı bir şekilde atlatamama riskini ortaya çıkarabileceğine işaret etti.

İŞTE MÜSİADIN ÖNERİLERİ

KONSEY: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının altında Teknoloji ve Sanayileşme Konseyi oluşturulmalı. Konsey; Haberleşme, Elektronik ve Bilişim, Nükleer, Yaşam Bilimleri, Makina, Mekatronik ve Malzeme, Kimya, Yapı Bilimi, Yenilebilir Enerji ve Depolama, Havacılık ve Uzay ile Otomotiv teknolojileri izleme ve geliştirme dairelerinden oluşmalı.

TÜBİTAK: TÜBİTAK'ın yeniden yapılandırılmalı, sanayi ile rekabet eden bir kurum olmaktan çıkarılmalı, sonuç odaklı Ar-Ge destekleri ile sanayiyi teşvik eden bir yapıya kavuşturulmalı. Ana yüklenici olmaktan çıkartılıp yaptığı Ar-Ge'leri özel sektör üzerinden ticarileştirmesi sağlanmalı.

TEKNOPARK: Üniversitelerin ve teknoparkların kuracakları bilim ve teknoloji kurulları, teknoloji üreten ve ürün geliştiren firmalara daha fazla imkan tanıyan bir süreç temelinde yapılandırılmalı.

KDV KOLAYLIĞI: Teknoloji firmaları niteliksel olarak sınıflandırılmalı ve belirlenen ileri teknoloji firmalarına, kamu işlemlerinde üst düzey imtiyazlar ve teşvikler sağlanmalı. Teknolojik yatırım ürün, sistem ve hizmet üretici şirketlerinin KDV taşıma yükleri 2 ay ile sınırlandırılmalı. Bu süreyi geçen KDV alacakları firmalara geri ödenmeli.

YABANCI SERMAYE: Yabancı sermayenin doğrudan teknoloji geliştiren yerli firmaları satın almaları engellenmeli. Özellikle teknoloji geliştirme sürecinde devlet desteği alan firmaların 20 yıl süresince yüzde 51'inin, yabancı ortaklı firmalara satışına kısıtlama getirilmeli.

YERLİ ÜRÜN: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından oluşturulan, kamu alımlarında yerli ürün alma zorunluluğu getirmeyi amaçlayan Sanayi İş Birliği Programı desteklenmeli.

TEKNOLOJİ İHRACATI: Ar-Ge yaparak teknolojik ürün ve sistem geliştiren, üreten milli şirketlere kolaylık sağlanmalı. Yüksek teknoloji ihracına yönelik “Teknolojik Ürün İhracatçıları Birliği” oluşturulmalı.

MÜŞAVİRLİK HİZMETİ: Türkiye'nin teknolojik ihracatını artırmak amacıyla, teknik, teknolojik müşavirlik hizmetleri teşvik edilmeli.

TOPLU SANAYİ İŞLETMELERİ: Toplu Sanayi İşletmeleri Projesi ile 81 ilde birer orta ölçekli sanayi bölgesi tesis edilmeli.

SAVUNMA SANAYİ: Savunma sanayinde lider şirketlerin finansman ve güven verme kapasiteleri sayesinde büyük işleri alarak KOBİ'lerle ortak çalışması sağlanmalı. Savunma sektöründe ana yüklenici vakıf ve büyük ölçekli firmaların bütçesi 30 milyon doların altında olan projelere davet edilmemeli ve bu rakam her 5 yılda bir yukarı yönlü revize edilmeli.

KOBİ’LERE ÖNCELİK:  Vakıf firmalarının halen kendi bünyelerinde bulunan alt sistem projelerinin yüzde 50'si KOBİ'lere devredilmeli. Böylelikle savunma sanayinde millileşme tabana yayılmalı, KOBİ'lerin savunma sanayinde büyümeleri ve yetkinlik kazanmalarının önü açılmalı. Milli savunma sanayinin verimliliği ve kalitesi artmalı.

GEREKSİZ BÜROKRASİYE ÖNLEM: Savunma sanayinde bürokrasinin daha etkin görev yapması ve milli savunma sanayi sektörünün gelişmesinin önünde bir bariyer oluşturmaması için önlemler alınmalı.

MİLLİ SİSTEM GELİŞTİRME PERFORMANS ÖLÇME SİSTEMİ: Milli Sistem Geliştirme Performans Ölçme Sistemi kurulmalı. Ürün ya da hizmetlerin yurt dışından alınmasına karar veren kişi ya da heyetler, neden yabancı ürün alınmak zorunda kalındığı konusunda gerekçe sunmalı. Bu amaçla kurulacak Takdir Komisyonu sunulan gerekçeleri değerlendirmeli. İdari yargı denetimine tabi olmalı ve ihtiyaç halinde yargı için somut kanıtlar içermeli.

Anahtar Kelimeler:
MüsiadAbdurrahman Kaan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.