banner250

MOBİLYACILARDAN İNOVASYON ATAĞI

Mobilya sektörü, global arenada yer alabilmek için Ar-Ge ve inovasyona daha çok önem vermeye başladı. Sektör, 2017 yılında Ar-Ge harcamalarını önceki yıla göre yüzde 67 artırdı.

MOBİLYACILARDAN İNOVASYON ATAĞI

Mobilya sektörü, global arenada yer alabilmek için Ar-Ge ve inovasyona daha çok önem vermeye başladı. Sektör, 2017 yılında Ar-Ge harcamalarını önceki yıla göre yüzde 67 artırdı.

06 Eylül 2018 Perşembe 08:16
MOBİLYACILARDAN İNOVASYON ATAĞI

Küresel bir aktör haline gelen mobilya sektörü, sayıları her geçen gün artan inovatif ürünleriyle, fark yaratıyor. Sektörün inovasyon eko-sistemini genişletmek için yoğun olarak çalıştıklarını söyleyen Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, “Sektörümüzün yüzde 90’ından fazlasının KOBİ olduğu düşünüldüğünde, firmalarımızın Ar-Ge ve tasarım teşviklerine erişim konusunda yaşadıkları sıkıntıları çözmek ve her türlü sorularına cevap vermek misyonuyla çalışıyoruz” dedi. Türkiye mobilya sektöründe günden güne artan Ar-Ge ve tasarım harcamalarının daha “katma değerli” ürünler üretilmesine ve yurt dışından gelen talebin artmasına zemin hazırladığını söyleyen Güleç, “Sektörün Ar-Ge ve tasarıma yatırımıyla dünya tasarım dilini konuşması gerekiyor” diye konuştu.

YÜZDE 67 ARTTI

Özellikle Türk ofis mobilya üreticilerinin birçok “tasarım ve Ar-Ge ödülünü” ülkeye getirdiğini ve katma değerli ihracat yaptıklarını anlatan Güleç, sektördeki inovasyon ekosisteminin hızla genişlediğini fakat henüz kat edecek uzun bir mesafe olduğunun altını çizdi. Sektörün 2017 yılında Ar-Ge harcamalarını önceki yıla göre yüzde 67 artırdığını söyleyen Güleç, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de firmaların inovasyonu daha bütüncül olarak ele alması ve tartışması gerekiyor. Ancak, bu sayede yaklaşık 3 dolar olan kilogram başı ihraç fiyatımızın, 2023 yılında 7 dolara ulaşmasını sağlayabiliriz” dedi. Güleç, küresel üretimin arka bahçesi Polonya, Vietnam, Meksika ve Romanya gibi örnekler bir yana bırakılırsa, İtalya, Almanya, ABD, İsveç gibi “markalaşmış” ülkelerin bilinirliklerini inovasyona borçlu olduklarını vurguladı.

“TASARIM DİLİNİ KONUŞMALIYIZ”

Dünyadaki tüm rakiplerinin inovasyonun ne kadar önemli olduğunun bilincinde olduğunu dile getiren MOSFED Başkanı, “Bugün dünyada ucuz iş gücü ve daha düşük kaliteyle özdeşleştiği var sayılan Çin’in bile uzun süre önce inovasyon eko-sistemini genişlettiğini ve farklı segmentlerde rekabetçi olabildiğini görüyoruz. Artık Çin mobilyası dediğimizde düşük teknoloji, ucuz ve kalitesiz işçilikten bahsedemiyoruz. Bu örneklerle karşılaştırdığımızda tarihi-kültürel arka planı çok güçlü olan Türk mobilyasının daha çok Ar-Ge ve tasarım yatırımıyla dünya tasarım dilini daha yetkin şekilde konuşması gerektiği açık” değerlendirmesini yaptı.

EKOSİSTEM İNŞA EDİLMELİ

Türk mobilya sektörünün dünyadaki yerini güçlendirmek için inovasyon ekosisteminin sürdürülebilir bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğine dikkat çeken Güleç, “Ar-Ge ve tasarım merkezleri başta olmak üzere tüm teşviklerin etkin şekilde kullanıldığı; meslek liseleri ve üniversitelerin tasarım bölümlerinden insan kaynağının yabancı tasarımcıların birikimiyle başarılı bir şekilde sentezlendiği; bağımsız atölyelerin piyasaya endüstriyel çıktı sunduğu, sadece nihai ürün olarak mobilya değil, mobilya tasarım hizmet ihracatının yapıldığı bir eko-sistem inşa edilmeli” diyerek sektörün gelişmesi için inovasyonun önemini açıkladı.

İNOVASYON KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRİYOR

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, sektörün çatı kuruluşu olarak tek tek markalar özelinde bir destekten ziyade, sektörün inovasyon ekosistemini genişletmeye ilişkin çalışmalara ağırlık verdiklerini aktardı. İnegöl’de birkaç yıl önce kurulan “Atölye İnegöl”e sundukları desteğin; IMOB Fuarı kapsamındaki “Üniversitelerarası Mobilya Tasarım Yarışması”nın, Dünya Tasarım Örgütü üyeliğinin, Ar-Ge ve tasarım merkezi olan firmaları ödüllendirmelerinin, dernek tarafından Ar-Ge’yi geliştirmeye yönelik yürütülen önemli faaliyetler olduğunu belirten Güleç, “Bunun dışında sektörümüzün yüzde 90’ından fazlasının KOBİ olduğu düşünüldüğünde, firmalarımızın Ar-Ge ve tasarım teşviklerine erişim konusunda yaşadıkları sıkıntıları çözmek ve her türlü sorularına cevap vermek misyonumuz içerisinde yer alıyor” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.