MESLEKİ EĞİTİMDE BARTIN FARKI

Üniversite-sanayi iş birliğine verdiği önemle önemli projelere imza atan Bartın Üniversitesi, nitelikli iş gücüne katkı sunmak amacıyla forklift eğitim kursu düzenledi. Üniversite aynı zamanda, Türkiye’de ilk kez fındık koçanı ve orman gülünden biyoyakıt üretmek üzere çalışma yürütüyor.

MESLEKİ EĞİTİMDE BARTIN FARKI

Üniversite-sanayi iş birliğine verdiği önemle önemli projelere imza atan Bartın Üniversitesi, nitelikli iş gücüne katkı sunmak amacıyla forklift eğitim kursu düzenledi. Üniversite aynı zamanda, Türkiye’de ilk kez fındık koçanı ve orman gülünden biyoyakıt üretmek üzere çalışma yürütüyor.

18 Eylül 2018 Salı 08:00
MESLEKİ EĞİTİMDE BARTIN FARKI

Haber: Helin AYGÜN

Batı Karadeniz’in incisi Bartın, bölge sanayisinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için önemli bir projeyi hayata geçirdi. Bartın Valiliği ve Bartın Üniversitesinin el ele vermesiyle, dezavantajlı gruplara simülatör üzerinden forklift eğitimi verildi. Türkiye’nin sivil anlamda meslek eğitimi teknolojileri geliştiren bir özel sektör firması tarafından Bartın Üniversitesinde açılan simülasyon merkezi, bölgedeki nitelikli iş gücüne katkıda bulunuyor. Sanayi Gazetesine konuşan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, üniversite-sanayi iş birliği kapsamında yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi verdi. Rektör Uzun, “Ev hanımlarına, hiçbir mesleği olmayan hanımlara yönelik olarak bir özel sektör firmasıyla ortaklaşa forklift operatörlüğü kursu düzenledik. Amacımız, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü karşılamak ve istihdama katkıda bulunmaktır” dedi.

İŞ SAHİBİ OLACAKLAR

Özellikle dezavantajlı gruplar için sosyal sorumluluk duygusu yüksek kuruluşlarla ortaklıklar kurduklarını anlatan Uzun, ev hanımlarına yönelik düzenledikleri forklift kursuna büyük ilgi olduğunu söyledi. Uzun, “Daha önce hayatında hiç forklift görmemiş hanımlara eğitim verdik. Bartın Valiliği bu projemize ciddi önderlik etmiştir. Ayrıca Ticaret ve Sanayi Odası ile bölgemizdeki sanayi kuruluşlarıyla görüştük. İŞKUR İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve sanayicilerimiz ortaklığında simülatör kursları düzenledik. Bu anlamda oldukça iyi bir uygulama örneği sayılabilecek dezavantajlı grupların meslek edindirilmesine yönelik çalışmalar sürdürüyoruz” diye konuştu.

BİYOYAKIT ÜRETECEK

Rektör Uzun, ormanlarıyla ünlü Bartın’da bölgenin potansiyelini dikkate alarak Ar-Ge çalışmaları yürüttüklerini kaydetti. Aynı zamanda uluslararası ölçekte rekabet edebilecek bir anlayışı benimsediklerini dile getiren Rektör, “Bartın'ın yüzde 58'i ormanlarla kaplı. Bu kadar zengin bir orman varlığı, bölgenin en önemli potansiyellerinden biri. Dolayısıyla bu varlıktan yararlanmamız lazım. YÖK'ün Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı çerçevesinde uygulamaya koyduğu ilk uluslararası projemizi, Pakistan'da bir üniversiteyle ortaklaşa yürütüyoruz. Proje kapsamında ilk kez Bartın’da oldukça yaygın olan orman gülünden biyoyakıt üreteceğiz. Türkiye enerjide dışa bağımlı bir ülke. Dolayısıyla her türlü alternatif enerji kaynakları geliştirmek durumundayız” dedi.

SANAYİNİN HİZMETİNE SUNULACAK

“Deyim yerindeyse bu bölgenin dağlarında ‘orman gülü denizi’ var” diyen Prof. Dr. Uzun, bu bitkinin zaman zaman Orman Genel Müdürlüğü tarafından ormandan temizlendiğini söyledi. Uzun, “Bir anlamda orman atığı olan bu bitkiyi ekonomiye nasıl kazandırabiliriz düşüncesinden hareketle, biyoetanol ve biyoyakıt yapmak için kolları sıvadık. Orman gülünün yanı sıra fındık koçanını da kullanacağız. Bu, üç yıllık bir proje, henüz ilk yılındayız. Ormandan bu bitkiler toplandı, ilk çalışmalar yapıldı. Üç yılın sonunda orman gülü ya da fındık koçanından yüksek verimli biyoyakıt üretebilirsek bunu sanayicilerin dikkatine sunacağız. Bu yöntemle biyoyakıt üretilebilir diyeceğiz. Bu konuda oldukça umutluyuz” diye konuştu.

POTANSİYEL İLE ÖRTÜŞÜYOR

Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, üniversitelerinde 8 fakülte, 3 meslek yüksekokulu ve 3 enstitü bulunduğunu kaydetti. Bu eğitim yılında 17 bin öğrencilerinin olmasını beklediklerini dile getiren Uzun, “Kaliteyi ve bölgesel katkıyı merkeze alan, ulusal ve uluslararası ölçekte rekabet edebilecek bir vizyonla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Gelişimimizi bölgenin potansiyeliyle örtüşen alanlarda, yerelden evrensele uzanacak bir anlayışla devam ettirmek istiyoruz. Açtığımız bölüm ve programlar, hem bölgenin hem de ülkemizin ihtiyaçlarına cevap verecek yapıda” dedi. 2020 yılında faaliyete geçmesi planlanan Filyos Endüstri Bölgesinin, bölgedeki sanayi yapısını hareketlendireceğine dikkat çeken Uzun, “Filyos, aynı zamanda bir lojistik üs olacak. Bu nedenle bu bölgeye arka plan oluşturacak, oraya bilgi desteği sağlayacak bir bölüm olarak ‘uluslararası ticaret ve lojistik bölümü’ kuruyoruz. Ayrıca Bayanlara yönelik yapılan fortlift eğitimi yapacağımız diğer sosyal sorumluluk projelerinin başlangıcıdır. Bu vizyonu desteklemek üzere bu tarz sosyal sorumluluk projelerimiz devam edecektir.” şeklinde konuştu.

FİRMALARA DANIŞMANLIK HİZMETİ

KOSGEB'in KOBİGEL projelerinden faydalanmak isteyen bölge KOBİ'leri için rehberlik hizmeti sunduklarını anlatan Prof. Dr. Uzun, “Üniversitemiz bu firmalara proje geliştirme ve KOSGEB'in sunduğu destek programlarından yararlanılması konusunda ciddi katkı sunuyor. Geçen yıl 3 projeye hocalarımız tarafından katkı sunuldu. Öğretim üyelerimiz, KOBİ'lerin danışmanlık hizmetini de yürütüyor. Bölgemizdeki sanayi kuruluşlarıyla da ciddi bir iş birliği arzusu içindeyiz. Uzun vadede çok daha etki değeri yüksek işler yapma noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bölgede ciddi bir orman varlığı var, defne bitkisi yaygın olarak kullanılıyor. Bir sanayicimiz, defne yaprağını kurutup ihraç ediyor. Defne yaprağını kurutulup ihraç eden bu sanayicimizin çalışmalarını biraz daha katma değerli hale getirebilmek için sabun geliştirme ve dermatolojik ürünler geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Bununla ilgili patent çalışmalarımız var” bilgisini verdi.

AR-GE PROJE PAZARI

Rektör Uzun, Bartın Üniversitesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ar-Ge proje pazarının doğurduğu yeni fırsatlara da değindi. Etkinliğe 36 farklı ilden 211 proje geldiğini dile getiren Uzun, “Nitelikli projeler sunuldu. Özgün bir fikriniz olabilir ama onu ticarileştirmek oldukça zahmetli bir süreç. Proje pazarındaki projelerden, orta ve uzun vadede sonuçlar almayı bekliyoruz. Bu yıl bizi gururlandıran şey; öğrencilerimiz tarafından da sunulan bir projenin ROKETSAN’in ilgisini çekmesi oldu. ROKETSAN, Bartın Üniversitesi öğrencileri tarafından sunulan proje ile ilgileniyor ve öğrencilerimizle görüşmeleri devam ediyor. Bölgemizin sanayisiyle, sanayi kuruluşlarıyla iş birliğini geliştirirken, aynı zamanda ulusal önceliklere de katkı sunacak bir anlayışla hareket ediyoruz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.