MARMARA’NIN TAHTI SALLANTIDA

İstanbul Sanayi Odasının hazırladığı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması, sanayinin giderek Anadolu’ya yayıldığını gözler önüne serdi. On yıl öncesine göre, Marmara Bölgesindeki firmaların listedeki oranı azaldı.

MARMARA’NIN TAHTI SALLANTIDA

İstanbul Sanayi Odasının hazırladığı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması, sanayinin giderek Anadolu’ya yayıldığını gözler önüne serdi. On yıl öncesine göre, Marmara Bölgesindeki firmaların listedeki oranı azaldı.

13 Haziran 2018 Çarşamba 08:59
MARMARA’NIN  TAHTI SALLANTIDA

Haber: Helin Aygün

Türkiye’nin sanayi devlerinin açıklandığı İstanbul Sanayi Odasının (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2017” araştırmasına göre, sanayide Marmara Bölgesi’nin ağırlığı azalırken, Anadolu firmalarının kapladığı yer arttı. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının açıklandığı listede, bu sene 9 kamu kuruluşu girmeyi başarırken, bu sayı geçen seneye göre 2 eksildi. Listedeki en güçlü il İstanbul’un temsiliyetinde azalma gözlendi. 2007 listesinde İstanbul 210 firma (yüzde 42) temsil edilirken, bu sayı 2017 listesinde 174 firmaya (yüzde 35) indi. Kocaeli firmaları ise artış gösterdi. 2007 yılında Kocaeli merkezli 26 firma yer alırken, son açıklanan listede bu rakam 35’e yükseldi. Sanayinin bir diğer merkez üssü Bursa ise on yıl önce 27 firmayla temsil edilirken, son listede bu sayı 22’ye indi. On yıl öncesine göre, sanayinin başkentleri İstanbul, Kocaeli ve Bursa dışında Anadolu firmalarının listedeki oranı yüzde 47’den, yüzde 54’e çıktı.

LİDER İSTANBUL

İSO 500’2017 listesinde şehirlere göre yapılan sıralamada, İstanbul (174 firma) ilk sırada yer aldı. Onu 40 firmayla Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 35 firmayla Kocaeli Sanayi Odası, 32 firmayla Ankara Sanayi Odası, 24 firmayla Gaziantep Sanayi Odası, 22 firmayla Bursa TSO, 16 firmayla Kayseri Sanayi Odası izledi. Bu sene listede; EBSO, Ankara, Kocaeli, Kayseri Sanayi Odaları, Antalya TSO ve Bursa TSO üyesi firmaların sayısı yükseldi. Denizli, Gaziantep, Adana, Manisa ve Konya’dan listeye giren firma sayısında ise düşüş yaşandı.

MERKEZ-ÜRETİM YERİ FARKLILIĞI

İSO’nun açıkladığı liste ile sanayi odaları tarafından açıklanan firma sayıları arasında, firma merkezlerinin başka illerde olmasından dolayı farklılık olduğu gözlendi. Buna göre, İSO’nun listesinde 35 firma ile temsil edilen Kocaeli Sanayi Odası, listeye giren 82 üyeleri olduğunu açıkladı. Aynı şekilde İSO’nun listesinde 40 firması olan EBSO, listede 62 firması olduğunu duyurdu. Kayseri de İSO listesine göre 16 firma ile temsil edilirken, Kayseri Sanayi Odasının yaptığı açıklamada bu rakam 18 olarak belirtildi. Balıkesir, İSO listesine göre 6 firma ile temsil edilirken, Balıkesir Sanayi Odası bu rakamın 18 olduğunu bildirdi. Sakarya’dan bu sene listeye 7 firma girerken, Sakarya TSO illerinden 29 firmanın listede yer aldığını açıkladı.

KOCAELİ

Kocaeli Sanayi Odası, üretim yerini baz alarak yaptığı değerlendirmeye göre, İSO 500 listesine Kocaeli’den giren firma sayısını 82 olarak açıkladı. Kocaeli, her yıl olduğu gibi liste birincisi olan TÜPRAŞ’a ve ikinci sıradaki Ford Otomotive ev sahipliği yapıyor. Bu yıl ilk 15 firma içerisinde Kocaeli’den 5 firma bulunuyor.

EBSO

EBSO’nun açıklamasında da merkezi İstanbul, Ankara ya da başka şehirlerde olmasına rağmen üretimleri İzmir’de olan firmaların esas alındığı değerlendirmeye göre, İSO 500 listesine 62 EBSO üyesinin girdiği dile getirildi. Buna göre, 2017 yılı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun yüzde 12’sini EBSO üyesi firmalar oluşturdu. Bu yıl 4 firma listeye ilk kez dahil olurken, 1 firma çalışmaya katılmadı. EBSO’nun ilk 100 listesine giren firmaların 44’ü, 500 büyük listesine girme başarısı gösterdi.

ANKARA

Ankara Sanayi Odası üyesi 32 özel, 7 kamu şirketi listeye girerken, Ankara bir önceki yıl toplam 37 olan firma sayısını 39’a çıkarmış oldu. Bir önceki yıl ikinci 500 sanayi kuruluşu sıralamasında yer alan 3 özel Ankara firmasının ilk 500’e çıkmasıyla, özel firma sayısı 32’ye çıkarken, kamunun ağırlığı bir eksilerek 7’ye düştü. 6 savunma sanayi firmasının de yer aldığı Ankara, listeye en fazla firma sokan illerden biri oldu.

DENİZLİ

Adını tekstil sektörüyle duyuran Denizli, bakır, kablo, mermer, gıda ve makine imalatı sektörlerinde de iddialı olduğunu kanıtladı. 10 firmayla listede yer alan Denizli firmalarından 7’si geçen seneye göre üst sıralara çıkarken, 1 firmanın listeden çıktığı görüldü. İlk 500’deki Denizlili firmalara bakıldığında, 5 firma kablo ve bakır tel, 2 firma demir-çelik olmak üzere toplam 7 firma ile ana metal endüstrisinin listeye damgasını vurdu.

MERSİN

Bu sene Mersin’den 6 firma listeye girmeyi başardı. İthalat ve ihracatın ana kapısı ve limanı olan kentin listeye giren firmalarının 4’ü gıda ve tarımsal ürün sanayinde faaliyet gösteriyor.

KAYSERİ

Kayseri Sanayi Odasının açıklamasına göre, İSO İlk 500 listesinde 18 oda üyesi firma yer aldı. HES Hacılar ilk sıradaki yerini korurken, geçen yıl listede olmayan Kayseri Şeker ikinci, Boytaş Mobilya ise üçüncü sırada yer aldı. Geçen yıl İSO ikinci 500’de olan İpek Mobilya ise 2017 verilerine göre İSO ilk 500 sıralamasında yer aldı.

ANTALYA

Antalya’dan listeye giren firma sayısı 3’ten 5’e çıktı. AGT, Adopen, CW Enerji, Eti Elektrometalurji ve Yörükoğlu firmaları ilk 500 arasında yer aldı.

BALIKESİR

Balıkesir Sanayi Odası, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2017 Araştırması’nda Balıkesir’den 28 firmanın, Türkiye’nin en büyükleri arasında yer almayı başardığını açıkladı. Balıkesir'den listeye giren firmalar arasında, Türkiye Şeker Fabrikaları, Eti Maden İşletmeleri, Kastamonu Entegre, Enerjisa, Banvit, Akçansa, Limak Çimento gibi birçok kuruluşun olduğu bildirildi.

ADANA

Bu yıl Adana’dan 12 sanayi kuruluşu listede yer aldı. İlk 500’de 5 firma üst sıralara yükselirken, 6 firma geriledi, 2 firma liste dışı kaldı, bir firmanın ise listeye yeni dahil oldu. Listedeki firmalardan Sasa Polyester 78’inci, Temsa Ulaşım Araçları 124’üncü, Elita Gıda 277’nci, Akyem Adana Yem 322’nci, Abdioğulları Plastik 423’üncü sırada yer aldı.

SAKARYA  

Sakarya, İSO 500’ün üçüncü sırasındaki Toyota Otomotive ev sahipliği yaparken, Sakarya TSO kentlerinden toplam 29 firmanın listeye dahil olduğunu duyurdu. Odanın açıklamasına göre, merkezi Sakarya'da olup odaya kayıtlı 8 firma, şubesi Sakarya'da olup odaya kayıtlı 19 firma ve Akyazı Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı 2 firma olmak üzere 29 firma İSO listesine girmeyi başardı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.