MARMARA OSB İDDİALI GELİYOR

Türkiye’nin sanayisini omuzlayan Marmara Bölgesi, yeni bir OSB’ye daha ev sahipliği yapacak. Marmara OSB, metal ve metal ürünleri üretiminde bir üs olacak.

MARMARA OSB İDDİALI GELİYOR

Türkiye’nin sanayisini omuzlayan Marmara Bölgesi, yeni bir OSB’ye daha ev sahipliği yapacak. Marmara OSB, metal ve metal ürünleri üretiminde bir üs olacak.

10 Ocak 2019 Perşembe 12:48
MARMARA OSB İDDİALI GELİYOR

Haber: Ali ŞAHİN

51’İNCİ İHTİSAS OSB

Türkiye’nin istihdam ve ihracatının önemli bir bölümünü bünyesinde barındıran köklü sanayi kuruluşlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan Marmara Ana Metal ve Makine İhtisas OSB, Türkiye’nin 51’inci ihtisas OSB’si oldu. 2018 yılının son aylarında kuruluş sürecini tamamlayarak tüzel kişilik kazanan bölge, tamamlandığında demir-çelik ve yüksek katma değerli makine ve yedek parça sektörünün imalat ve ihracat merkezi olmayı hedefliyor. Balıkesir Bandırma’da metal ve makine sanayi kapsamında faaliyet yürütecek olan kısa adıyla Marmara OSB, İstanbul, Çanakkale, Bandırma, Kocaeli ve Edirne’nin yani Marmara Bölgesi’nin merkezini oluşturan bir noktada yer alıyor. Bölge, 2022 yılında arsa tahsisine başlamayı amaçlıyor.

STRATEJİK KONUM

Marmara OSB Başkanı Sadettin Çay, bir gurup sanayiciyle birlikte bölge hakkında bilgi vermek ve gelecek perspektiflerini paylaşmak amacıyla tanıtım toplantısı düzenledi. Çay, Marmara OSB’nin 2014 yılından bu yana yürütülen çalışmalar sonucu 1 Kasım 2018 tarihinde tüzel kişilik alarak Türkiye’nin son kurulan OSB’si olduğunu söyledi. Bölgelerinin önemli bir konumda yer aldığını anlatan Çay, “Marmara Bölgesi’nin neredeyse merkezini oluşturacak bir noktadayız. Yalova’dan Çanakkale’ye kadar olan bölge, devletin sanayi planlarını yaparken önümüzdeki 50 yıllık bir projeksiyon için belirlediği bir bölgedir. İstanbul ve Kocaeli’nin sanayi yoğunluğunun artması nedeniyle artık bu şehirlerde sanayi arsası bulmak mümkün değil. Bu nedenle de devletimizin yapmış olduğu uzun vadeli projeksiyonlardan planladığı şekliyle bu bölgede böyle bir organizasyon yapma noktasına gelindi” dedi.

ÇEKİM MERKEZİ OLACAK

Başkan Çay, çağın gerektirdiği inovatif yöntemlerle üretim gerçekleştirirken istihdam artışına ve insan yaşamına pozitif katkılar sağlayan, çevreye duyarlı ve örnek projeleriyle bölgesini ve ülkesini aşan, marka değeri yüksek bir bölge olmayı hedeflediklerini kaydetti. Sektörlerinde dünyayı odaklayacak bir çekim merkezi haline geleceklerini dile getiren Çay, “Türkiye’nin geleceğinin inşasında pay sahibi olacak bir OSB inşa etmek istiyoruz” diye konuştu.  OSB Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde kamulaştırma süreçlerinin adımlarını atmaya başlayacaklarını belirten Başkan, köylülerle temasa geçeceklerini ifade etti.

2022’DE TAHSİS

Çay, mevzuata göre sınırları çizilmiş bir takvimleri olduğunu belirterek “Bu takvime göre, 2021 yılı itibarıyla etaplandırma çalışmalarına başlayacağınız. Alt ve üstyapı faaliyetleri yürütülecek. 2022-2023’ten itibaren arazilerin altyapısı bitirilmiş olacak ve sanayicilerimize arsa tahsislerine başlayacağız. Aslında buradan bakınca çok uzun bir zaman gibi gelse de maalesef yıllar hızlı geçiyor. Zaman göz açıp kapayıncaya kadar geçecek ve diyeceğiz ki artık şu fabrikaları yapın.  Ümit ediyoruz ve diliyoruz ki, 2025 itibariyle yüzde 50’nin üzerinde bir dolulukla hem bölgeye hem ülkemize katkı sağlamaya başlarız” dedi.

GENİŞLEME ALANI 400 HEKTAR

OSB’nin tam doluluk oranına ulaşmasıyla genişleme alanları da olduğunun altını çizen Sadettin Çay, “Bölgemize tahsis edilen alan 221 hektar ancak Marmara OSB’nin genişleme alanı 400 hektar. Ayrıca sınırlarımıza paralel olarak geçen Çanakkale'den Bursa'ya, Balıkesir'e bağlanan bir tren yolu var. Bunun yanı sıra yeni planlanan tren yolu taşımacılığına yönelik proje var. Yakınlarda bir havaalanımız da bulunuyor” bilgisini verdi. Çay, bölgelerinin zeytinliklere de uzak olduğunu söyledi.

ÖNEMLİ HEDEF

Marmara OSB Başkanı Sadettin Çay, OSB tamamlandıktan sonra en önemli hedeflerinin, Türkiye’nin istihdam ve ihracat merkezi haline gelmek olduğunu vurgulayarak, “Türkiye'nin dördüncü büyük limanı olan Bandırma Limanı'na yakınız. Gelecek olan sanayi kuruluşlarımızın yatırımlarıyla, Türkiye’nin bölgesel olarak istihdam merkezi ve aynı zamanda da en önemli ihracat noktası olmayı hedefliyoruz. Bizimle beraber bölgede 30 bin kişilik bir istihdama sağlanacak” dedi. 2019 yılını nerdeyse tamamının kamulaştırma süreçleri ve ÇED raporları alınmasıyla geçeceğini kaydeden Çay, arsa fiyatlarıyla ilgili de bilgi verdi. Çay, “Bununla ilgili net bir şey söyleyemeyiz. Ama çevredeki araziler ve İstanbul'la kıyas edilemeyecek kadar ucuz” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.