MANİSA’YA SAVUNMA KÜMESİ KURULUYOR

Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak’ı kapsayan TR33 Bölgesi’nde Savunma Sanayi Kümesi Oluşturulması için düğmeye basıldı. Bölge, başta ASELSAN olmak üzere savunma sanayisi ana yüklenici firmalarına ürün ve hizmet sunacak.

MANİSA’YA SAVUNMA KÜMESİ KURULUYOR

Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak’ı kapsayan TR33 Bölgesi’nde Savunma Sanayi Kümesi Oluşturulması için düğmeye basıldı. Bölge, başta ASELSAN olmak üzere savunma sanayisi ana yüklenici firmalarına ürün ve hizmet sunacak.

08 Mart 2018 Perşembe 09:21
MANİSA’YA SAVUNMA KÜMESİ KURULUYOR

16,5 MİLYON LİRA BÜTÇELİ

Manisa başta olmak üzere Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak, savunma sanayinin yükselen yıldızı olacak. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (MCBÜ TTO) ve Zafer Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan “Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi (MASTEK) Güdümlü Projesi”, bölgeyi savunma sanayi için vazgeçilmez hale getirecek. Toplam bütçesi 16,5 milyon lira olan projede, Zafer Kalkınma Ajansı 14 milyon 850 bin lira destek sağlayacak. Manisa'da hayata geçecek projeyle savunma sanayisine yönelik özellikle kilit teknoloji içeren ürünler geliştirilecek.

SAVUNMADA YENİ MERKEZ

Manisa başta olmak üzere Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerini de içeren TR33 Bölgesi’nde savunma sanayisine yönelik ürün geliştirme konusunda kapasite oluşturulacak proje kapsamında, MCBÜ TTO liderliğinde “Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi (MASTEK)” kurulacak. Projenin ilk etabında savunma sanayinin başat aktörleri olan ASELSAN, TAI, ROKETSAN gibi firmalar için özellikle kilit teknoloji içeren ürünlerin geliştirilmesi sağlanacak ve bunlara alt yüklenicilik hizmeti verilecek.

TABTEM KURULACAK

Proje kurgusuna göre tasarım, kilit teknoloji ve kalite-kontrol süreçleri MCBÜ TTO bünyesinde kurulacak olan Manisa Tasarım ve Birleştirme Teknolojileri Merkezinde (TABTEM) olacak. Ara parçaların ve malzemelerin üretilmesi ise Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak’tan kümeye dâhil olacak firmalara yaptırılacak. Proje kapsamında ve ajans tarafından yapılacak diğer destekleyici faaliyetlerle birlikte, TR33 Bölgesi’nde savunma sanayisine yönelik hizmet sunabilecek firmaların tespit edilmesi ile vakum kaynak teknolojisi kullanma kabiliyetinin geliştirilmesi sağlanacak.

OSB’LER İŞTİRAKÇİ OLDU

Kamu kurum ve kuruluşları ile Manisa Celal Bayar Üniversitesinin ortak olarak yer aldığı projede, iştirakçi olarak Akhisar OSB, Salihli OSB, Soma OSB ve Turgutlu OSB; Manisa TSO, Afyonkarahisar TSO, Kütahya TSO ve Uşak TSO; Manisa Kalıp ve Makina İmalatçıları Birliği (MAKİM), Turgutlu Metal Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TURMESAD) ile 5 eksen CNC firması bulunuyor. Ayrıca Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile Zafer Kalkınma Ajansının yürüttüğü, aralık ayında başlangıç ve mutabakat toplantısının yapıldığı “Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi” (MCBÜ-AKÜM) projesi kapsamındaki çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor.

TALEPLER KARŞILANACAK

Proje kapsamında kısa vadede başta ASELSAN olmak üzere savunma sanayisi ana yüklenici firmalarına ürün ve hizmet sunabilir hale gelinecek. İlk etapta, faz dizili radar soğutma sistemleri, askeri standartlara uygun özel ısı değiştiriciler, elektronik ürün kasaları, savunma sanayi HVAC sistemleri üretimi, soğuk plaka (cold plate) tasarımı ve üretimi konularına yoğunlaşma olacak.

REKABET GÜCÜ ARTACAK

Oluşturulacak iş modeline uygun şekilde elde edilen gelirlerin, yine farklı kilit teknolojilerin temini için kullanılması ve bu sayede MASTEK kümesinin orta-uzun vadede daha farklı ürün ve hizmetlerle savunma sanayisi sektöründe önemli bir aktör haline gelebilmesi hedefleniyor. Ayrıca savunma sektöründeki teknoloji ve know-how kazanımının, diğer imalat sanayisi sektörlerine de olumlu olarak yansıması ve o sektörlerde kullanılan teknolojinin de gelişmesine ön ayak olması bekleniyor. Bu yönüyle MASTEK projesinin, sadece savunma sektörü açısından değil, özellikle imalat sanayisinde bölgesel rekabet gücünün de gelişmesine vesile olacağı tahmin ediliyor.

SAVUNMA VE UZAY ÜSSÜ

MASTEK Güdümlü Projesi için düzenlenen başlangıç ve mutabakat toplantısına, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda söz alan Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, Manisa olarak savunma sanayisi için önemli bir adım attıklarını söyledi. Aktaş, savunma ve uzay üssü sanayisi konusunda gelişmiş teknolojik ürünler geliştireceklerini dile getirdi.

SEFERBERLİĞE KATKI

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, proje kapsamında sektörün önemli temsilcileriyle görüştüklerini ifade ederek, üretilecek olan ürünler hakkında bilgi verdiklerini kaydetti. Bölgede Manisa merkezli sanayi kümesi oluşturmayı hedeflediklerini sözlerine ekleyen Oğuz, ülkede son zamanlarda yerli ve milli savunma teknoloji ürünlerinin üretilmesi için seferberlik başlatıldığını, projenin bu seferliğe destek olacağını vurguladı.

YERLİLİK ORANI ARTTI

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, devletin güçlü olmasının birinci şartının “ordu” olduğunu belirterek, savunma sanayindeki yerli ve millilik oranının arttığına dikkat çekti. 2002 yılında savunma sanayisine yönelik 60 projede yerli ve millilik oranının yüzde 20’lerde olduğunun altını çizen Çelebi, 2017’deki 600 projede ise bu oranın yüzde 65’lere yükseldiğini söyledi. Çelebi, “Ordumuzun, savunma araç ve gereçlerimizin tamamen yerli ve milli sanayiyle sağlanması gerekir. Afrin Harekatı'nda başarılı olmamızda kendi araç ve gereçlere sahip olmamızın etkisini gördük. Cumhurbaşkanımız insansız tank yapma hedefini ortaya koyuyor. Önce inanmak lazım. Önce hayal etmek lazım. Bu projemiz savunma sanayisindeki yerli ve milli çalışmalara destek olacak” dedi.

İNANSIZ KARA TAŞITI HEDEFİ

Toplantı sonrası BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk ise insansız kara aracıyla ilgili gazetecilere açıklamada bulundu. Öztürk, “İnsansız tanka gidebilmek için önce ufağını yapmanız lazım. Daha büyük yapmadan önce ufak yapıp, prototipi yapıp test etmeniz lazım. Biz de Manisa Celal Bayar Üniversitesinin elinde böyle bir imkân varsa onu değerlendirmek açısından yapmaya, ortaklaşa yapmaya talibiz. Kendileri de bunu uygun görürse zaten beraber bu işi yapar ve devam ederiz inşallah” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.