banner110

Makro ekonomik dengeleri büyük ölçüde oturttuk

Bakan Ergün, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kabulündeki konuşmasında, Türkiye'nin makro ekonomik reformlarını yaptığını ve makro ekonomik dengelerini büyük ölçüde oturttuğunu söyledi.

Makro ekonomik dengeleri büyük ölçüde oturttuk

Bakan Ergün, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kabulündeki konuşmasında, Türkiye'nin makro ekonomik reformlarını yaptığını ve makro ekonomik dengelerini büyük ölçüde oturttuğunu söyledi.

05 Ağustos 2011 Cuma 09:03
Makro ekonomik dengeleri büyük ölçüde oturttuk
Bakan Ergün, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kabulündeki konuşmasında, Türkiye'nin makro ekonomik reformlarını yaptığını ve makro ekonomik dengelerini büyük ölçüde oturttuğunu söyledi. “Onun için dünyadaki gelişmeler konusunda, kendi adımıza büyük bir endişe, büyük bir kaygı da taşımıyoruz, ama dikkatle takip ediyoruz” diyen Ergün, şöyle devam etti; “En önemlisi sizin evinizin içi nasıl, makro ekonomik dengeleriniz, finansal dengeleriniz nasıl? Finansal istikrarınız, makro ekonomik istikrarınız, siyasi istikrarınız yerli yerinde mi? Bunlar yerli yerindeyse, evinizin içi düzgünse, bu gelişmeler kuşkusuz bizi daha az etkileyecektir. Bugün evimizin içini büyük oranda toparladık. Dolayısıyla dünyada olumsuz gelişmeler olsa bile evimizin içinin düzgün olması bize başlı başına değer katıyor. Makro reformların yanına şimdi mikro reformlar ilave etmek durumundayız, firmalar düzeyinde, sektörler düzeyinde bazı reformlara ihtiyaç var. Sektör stratejilerini hazırladık.”  
 
Türkiye özel sektör eliyle büyüyecek
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve yönetim kurulu üyelerini kabulündeki konuşmasında, Türkiye'nin özel sektör eliyle büyüyeceğini ve güçleneceğini belirterek, dışa açık, teknolojiye yatkın, ihracat odaklı girişimcilerin sayısının artırılması ve önünün açılması gerektiğini ve kamu olarak bu çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Ergün, şöyle konuştu; “Türkiye nasıl güçlü ve zengin olabileceğine dair soruya şu cevabı vermiş bulunuyor: Türkiye, kendi insanına dayalı olarak zenginlik elde edebilir, Türkiye'nin zenginlik kaynakları yerin altında değil, yerin üstündedir. Dolayısıyla en önemli zenginlik kaynağımız, kendi insanımızdır. İnsanımızın aklını ve zekasını parlatmak, onun üreteceği ürünleri ortaya çıkarmak mecburiyetindeyiz. Bütün zenginliğimiz kafamızın içinde. Müthiş bir rezerv var, genç, dinamik nüfusumuz var, cesaretli, dışa açık, teknolojiye yatkın bir iş dünyamız var. Bütün bunlar bizi zengin etmeye yeten unsurlardır, yeter ki bunları iyi organize edelim.” Türkiye'yi orta ve ileri teknolojili, yüksek katma değerli ürünlerde, bölgesinin üretim ve ARGE merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Ergün,  “Önümüzdeki dönem, ARGE ve inovasyona daha çok önem vereceğimiz bir dönem olacaktır. Bizim de bunu yapacak gücümüz, potansiyelimiz var, çünkü genç bir nüfusumuz var. Bugün rekabet ettiğimiz ülkelerden daha avantajlı bir konumdayız, bir gelecek perspektifi ile düşündüğümüzde. Kesinlikle Avrupa'dan daha avantajlıyız. Çünkü bizim gelecek nesillerimiz, bugünkü genç kuşaklarımız onların kuşaklarından daha üretken olma imkanına fırsatına sahipler. Biz daha zengin olabiliriz, dünyaya daha çok şey katabiliriz. O açıdan kendi insanımıza önem vermeye değer vermeye devam edeceğiz. Zenginlik orada zenginlik kendi toplumumuzun derinliklerinde” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.