KÜMELENME ÇELİKLENECEK

Kümelenmede tüm Türkiye’ye örnek sanayi bölgelerinden OSTİM, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Çelik Kümelenmesi çalışmalarına kurumsal boyutta destek olacak. OSTİM Başkanı Orhan Aydın, Batı Karadeniz Bölgesi’nde devam eden çalışmaya destek sözü verdi.

KÜMELENME ÇELİKLENECEK

Kümelenmede tüm Türkiye’ye örnek sanayi bölgelerinden OSTİM, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Çelik Kümelenmesi çalışmalarına kurumsal boyutta destek olacak. OSTİM Başkanı Orhan Aydın, Batı Karadeniz Bölgesi’nde devam eden çalışmaya destek sözü verdi.

10 Nisan 2019 Çarşamba 12:16
KÜMELENME ÇELİKLENECEK

BAŞARILI ÖRNEK

6 bin 200 firması, 60 binin üzerinde istihdamıyla hem Ankara’nın hem de Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden OSTİM, kümelenme tecrübesini diğer kurumlara da aktarıyor. Zonguldak Valiliği öncülüğünde başlatılan, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından sürdürülen kümelenme projesinde Türkiye’deki başarılı modeller inceleniyor. Bünyesinde Erdemir ve Kardemir gibi stratejik sanayi tesisleri bulunduran Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Çelik Kümelenmesi’nin hayata geçirilmesi için yürütülen çalışmalar kapsamında OSTİM örnek oluşturacak.

AKADEMİSYEN HEYETİ

BAKKA, organizasyonunda küme çalışma grubu üyeleri bu kapsamda OSTİM’i ziyaret ederek, kümelenmeyle ilgili bilgiler aldı. Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinden kamu, özel sektör ve akademisyenlerden oluşan heyete; 17 ana sektör ve 139 farklı iş koluna sahip OSTİM’deki 7 başlıktaki sektörel kümelenmeler ile Ostim Teknopark A.Ş. hakkında ayrıntılı bilgiler aktarılarak, sorular yanıtlandı.

DİĞER KÜMELERLE YAKIN TEMAS

OSTİM Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’in Ankara’nın çok eski sanayi odağı olduğunu belirterek, “Küçük ve orta ölçekli işletmelerin oluşturduğu bir bölgeyiz. Küçük işletmelerin bir araya gelerek oluşturduğu kümelenme faaliyetlerini hayata geçirdik. Küçüklerin bir araya gelerek neler yapabildiğini de örneklerini de bölgemizde ve ülkemizde yapmaya çalışan bir grubuz. Biz sadece bu bölgeyle ilgili değil Türkiye’deki diğer kümelenmelerle de yakın temas içerisindeyiz. Anadolu Kümeleri İşbirliği Platformunun da aynı zamanda merkezi durumundayız” dedi.

“KÜMELENMEYE İNANIYORUZ”

Türkiye’deki kümelenme faaliyetlerinin hepsini ilgiyle takip ettiklerini vurgulayan Aydın, “Kümelenmeye çok inanıyoruz. Gelişmiş ülkelerde bunların nasıl hayata geçtiği ve yönetildiği konusunda da ciddi çalışmalar sarf ettik. Bizim bilgimiz, bölgemizdeki yapılar sizin işinize yarayacaksa bütün imkân ve kabiliyetlerimizle 24 saat emrinizde olduğumuzun altını çizerek belirtmek istiyorum. Her konuda; elimizden geleni yapma konusunda emrinize amadeyiz” diye konuştu.

KÜÇÜK FİRMA BÜYÜK İŞ

Toplantının ilk kısmında, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı bölgeyi tanıttı. OSTİM’in küçük işletmelerden oluşan bir bölgesel kalkınma modeli olduğunu kaydeden Arıcı, OSTİM’de küçük işletmelerin bir araya gelmesiyle büyük işlerin yapıldığına dikkat çekerek, bölge firmalarının pek çok sektörde uluslararası markalara üretim yaptıklarını belirtti. Arıcı, “Bölgesel kalkınma modeliyiz. Küçükten başlayan firmaların büyüğe doğru geliştiği ve yeni kurulan firmalar içinde kuluçka merkezi gibi çalışan bir bölgeyiz. Ankara’da ve Türkiye’de birçok büyük markanın işe başladığı, büyüdüğü ve işi öğrendiği yer OSTİM’dir” dedi.

7 SEKTÖRDE KÜMELENME

Bölgede yapılan rekabet analizi sonuçlarına göre 2007 yılında iş ve inşaat makineleri sektöründen başlamak üzere savunma ve havacılık, medikal, yenilenebilir enerji ve çevre teknolojileri sektörlerinde kümelenmeler oluşturduklarını anlatan Adem Arıcı, bugün kauçuk, raylı sistemler ve haberleşme teknolojileri de dahil olmak üzere 7 sektörde kümelenme çalışmalarını yürüttüklerini dile getirdi.

OSTİM’E TEŞEKKÜR

BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Ajans olarak başlattıkları kümelenme çalışması kapsamında daha iyi ve katma değerli pazarlara ulaşımı ve farkındalığın yaratılması, kümelenmenin faydalarından en üst seviyede yararlanmayı hedeflediklerini söyledi. Acar, “Türkiye’deki en iyi küme örneklerine sahip OSTİM’i ziyaret ederek tecrübelerinden faydalanmayı hedefledik. Destekleri için çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

YENİ SEKTÖRLERE KAPI AÇILIYOR

Zonguldak’ın bir kömür ve çelik memleketi olduğunu söyleyen Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, 1840’larda kömürle başlayan hikâyelerinin demir-çelik fabrikalarıyla devam ettiğini anımsattı. BAKKA, Zonguldak, Bartın ve Karabük’teki ticaret ve sanayi odalarıyla yeni hamle yapmanın arayışı içerisinde olduklarını ifade eden Başkan Demir, “Yeni hamle yaparken, bir yandan bizi var eden, halen ağırlığımızın olduğu sektörleri nasıl daha katma değerli, daha karlı, daha yüksek istihdam yaratan bir hale getirebiliriz? Bir yandan bunun arayışı içerisindeyiz. Diğer taraftan da belki de kömür ve çelik sebebiyle daha önce bakmadığımız farklı sektörlerde de gelişmek üzere ciddi çabalarımız var. Yeni sektörlerin kapılarını da aralamaya çalışıyoruz” diye konuştu.  

FİLYOS’TA HEDEF YAKIN

Demir, bölgedeki mevcut sanayilerle güçlenmenin yollarını aradıkları kümelenme çalışmalarına hız verdiklerini vurguladı. “Biz istiyoruz ki; Kardemir’in, Erdemir’in ve kömürün de bölgemizdeki varlığını kullanarak, bu alanda belki yeni ürünlerin ve birlikteliklerin kapısını aralayalım ve bu alanlarda tekrar bir büyüme hamlesi yapalım” diyen Demir, “Osmanlı döneminden beri gelen Filyos Endüstri Bölgesi projesi var. Uzun yıllar belki raflarda kalmış dosyalardı ama Filyos Endüstri Bölgesinin hayata geçmesi noktasında hiç olmadığı kadar hedefe yakın durumdayız. Bölgenin anahtarı konumunda olan liman inşaatı, altyapı işleri şu anda yüzde 50 seviyesini geçmiş durumda. 25 milyon tonluk Filyos Limanı Türkiye’nin en büyük limanlarından birisi olacak. Filyos Limanının hayata geçmesiyle birlikte biz Filyos Vadisinde ciddi hamleler olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

YATIRIM ÖNERİSİ

Programın katılımcıları arasında yer alan, bölgede faaliyet gösteren çelik firmalarında uzun yıllar görev yapan Prof. Dr. Sencer İmer, çelik ve kömür perspektifinden kalkınma konusundaki tecrübelerini ve önerilerini paylaştı. İmer, madencilik sektörünün ihtiyaçlarına dikkat çekerek, “Yeraltı madenciliğinde kıvılcımsız araçlara ihtiyaç var. Yer altı maden makinelerini kendimiz üretebiliriz. Hem de yabancı ortakları yanımıza çekerek Avrupa’ya da ihraç edebiliriz” açıklamasında bulundu. Önerilerini sıralayan İmer, “Bölgede imalat sanayine yatırım yapılmalıdır. Yeni bir sac üreten fabrika kurulabilir. Çünkü şu anda Türkiye’nin yassı sac üretimi 9 milyon ton civarındadır. Türkiye’nin bir yılda tükettiği ise 19 milyon ton civarındadır. Yani bizim Erdemir ve İsdemir’de yaptığımız üretimlerin bir katı daha üretime ihtiyaç var. Bu iki tane Erdemir demektir” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.