banner110

KOSGEB YÖNÜNÜ ÜRETİM VE AR-GE'YE ÇEVİRDİ

Prof. Dr. Cevahir Uzkurt yeni KOSGEB’i anlattı; endüstri ve Ar-Ge camiasının talep ve beklentilerini karşılayacak, özellikle yerli ve milli üretimi teşvik edecek özel desteklerin detaylarını Sanayi Gazetesi’ne açıkladı.

KOSGEB YÖNÜNÜ ÜRETİM VE AR-GE'YE ÇEVİRDİ

Prof. Dr. Cevahir Uzkurt yeni KOSGEB’i anlattı; endüstri ve Ar-Ge camiasının talep ve beklentilerini karşılayacak, özellikle yerli ve milli üretimi teşvik edecek özel desteklerin detaylarını Sanayi Gazetesi’ne açıkladı.

17 Temmuz 2017 Pazartesi 10:26
KOSGEB YÖNÜNÜ ÜRETİM VE AR-GE'YE ÇEVİRDİ

DİNAMİK BAŞKAN

Türkiye’nin en büyük teşvik - destek merkezi KOSGEB, imalat sanayinin, teknoloji firmalarının ve yatırım bölgelerinin beklenti, talep ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden yapılandırılıyor. KOSGEB’i yeni döneme hazırlayan endüstri camiasının yetkin, dinamik ve deneyimli isimlerinden Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Sanayi Gazetesi’ne konuştu; yerli ve milli üretimi arttıracak, katma değerli ürün üretiminin önünün açacak, Ar-Ge çıktılarının ticarileşmesini sağlayacak, planlı yatırım bölgelerini teşvik edecek yepyeni destek kalemlerinin oluşturulacağını söyledi.

 YENİ DESTEKLERE 3 AY VAR

Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a konuşan KOSGEB’in “Ar-Ge”ci Başkanı Cevahir Uzkurt, merkez ve taşradaki yapılanmanın tamamlandığını ifade ederek, endüstriye dinamizm katacak desteklerin oluşturulmasına yönelik çalışmalara başlandığını, 3 ay içinde yeni destek kalemlerinin kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı. Mevcut destek kalemlerinin gözden geçirildiğini kaydeden Uzkurt, faydalı çıktı sağlayan desteklerin sürdürüleceğini dile getirdi.

YATIRIM BÖLGELERİYLE İŞ BİRLİĞİ

Cevahir Uzkurt, yeni desteklerin detayları hakkında da bilgiler verdi. Uzkurt, imalat sanayindeki KOBİ’lere, yurt dışından ithal edilen ürünleri üretecek işletmelere, Ar-Ge çıktılarını ticarileştirmek isteyen teknoloji firmalarına, katma değeri yüksek ürün üretmek isteyen sanayi kuruluşlarına çok güçlü ve özel destekler verileceğini kaydetti. Planlı yatırım bölgeleriyle iş birliğinin de geliştirileceğini belirten Uzkurt, yeni desteklerin detaylarını şöyle anlattı:

İMALAT SANAYİNE ÖZEL DESTEK

 “İmalat sanayimizi çok önemsiyoruz. İhracatımızın yüzde 95’ini imalat sanayimizdeki KOBİ’lerimiz gerçekleştiriyor. İmalat yapan KOBİ’lerimize özel destekler vereceğiz. Vereceğimiz destekler KOBİ’lerimizin üretim kapasitelerini arttıracak, teknoloji seviyelerini yükseltecek, katma değeri ürün üretimine katlı sağlayacak.”

 YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM TEŞVİKİ

“Ülke olarak en çok ithal ettiğimiz, ara ürün listesini çıkarıyoruz. Bunların içerisinde stratejik olanları, birkaç yıl içerisinde ticari karşılığını kaybetmeyecek olanları tespit edip, endüstri ve Ar-Ge camiasıyla paylaşacağız. Bu ürünleri millileştirecek potansiyele sahip olan firmalarımızı tespit edip destekleyecek ve takip edeceğiz.”

 AR-GE’YE ÖN ÖDEMELİ HİBE

“Ar-Ge ve inovasyon camiasındaki girişimcilerimizin, firmalarımızın da taleplerinin farkındayız. Onlara ticarileşmeyle ilgili yaşadıklarını sıkıntıları ve beklentileri biliyoruz.

Ar-Ge çalışmasını tamamlamış, prototip ürününü veya yazılımını ortaya çıkarmış teknoloji firmalarını derliyoruz. Bunların içerisinde stratejik ve ticarileşme değeri olanları tespit edip ön ödemeli teşvikler vereceğiz.”

 TEKNOLOJİYE AYRICALIK

“Firmalarımızın katma değeri yüksek ürün üretmesini sağlamak için üretim altyapılarının güçlendirilmesine yönelik desteklerimizi olacak. Özellikle orta yüksek ve ileri teknoloji üretenleri ayrıcalıklı şekilde her daim destekleyeceğiz. Onlara ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede hibeler sunacağız.”

Son Güncelleme: 20.07.2017 17:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.