“Komple bir planlama şart”

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran sektörün durumunun ve geleceğinin masaya yatırıldığı toplantıda sektörün büyümesi için sektör ve paydaşlarının komple bir planlamaya gitmesinin şart olduğunu söyledi.

“Komple bir planlama şart”

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran sektörün durumunun ve geleceğinin masaya yatırıldığı toplantıda sektörün büyümesi için sektör ve paydaşlarının komple bir planlamaya gitmesinin şart olduğunu söyledi.

09 Ekim 2013 Çarşamba 09:28
“Komple bir planlama şart”
  

    Türk makine üreticileri sektörün gündemindeki konuları Kocaeli’ndeki toplantıda masaya yatırdı. Kocaeli Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri ve Makine İhracatçıları Birliği’nin birlikte düzenledikleri makine sektör toplantısında sektörün sorunları ve çözüm önerileri ele alındı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, sektörün büyümesi için sektör ve paydaşlarının komple bir planlamaya girmesinin şart olduğunu dile getirdi. Dalgakıran, Uzakdoğu pazarındaki ucuz işçilikle mücadele edemememiz ve sanayimizin yüksek katma değerli ürün üretip ihraç eder duruma gelemediği için ithalat ve ihracat oranlarında ciddi bir farkın olduğunu gördüklerini söyledi.

“Aynı ürünleri yaparak sektörü geliştiremeyiz”
Bizi bu durumdan alıp daha yüksek katma değerli üretim yapabilir hale gelmemizi sağlayacak sektörlerin başında makine endüstrisinin geldiğini anlatan Dalgakıran, şunları söyledi: "2023 planlamasında 100 milyar dolar ihracat hedefi koyulan bir sektörüz. Buraya nasıl gideceğiz ne şekilde gideceğiz, siyasetçisiyle, üreticisiyle, ticaretçisiyle komple bir değişime ve planlamaya ihtiyacımız var. Birbirimizle aynı ürünleri yaparak bunları pazarlamaya çalışarak sektörü geliştiremeyiz. Biran önce bir araya gelmeli ve sağlıklı bir strateji belirlemeliyiz.” Dünya makine üretiminin yüzde 51'inin Uzak Doğu'da gerçekleştiğini belirten Dalgakıran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Haksız rekabet var”
"Biz bu pazara makine satamıyoruz. Bunun en önemli sebeplerinden birisi haksız rekabet olarak değerlendirebileceğimiz, Çin'e ve Hindistan'a makine satmak istediğinizde yüzde 30'a kadar varan gümrük bedelleri. Ama Çin ve Hindistan'dan yüzde 3 gümrükle makineler girebiliyor. Bu çok büyük bir adaletsizlik. Dünya Ticaret Örgütü nezdinde de, AB nezdinde de bu konunun mutlaka irdelenip, bir çözüme kavuşturulması gerekir. Bu adaletsizlik dünyanın yüzde 51'ine yapacak olduğumuz ihracatın kapısını baştan kapatır."

Almanya önemli pazar
Türkiye’nin ihracatta en önemli pazarlarından birinin yıllık 200 milyar tutar dolayında ithalat yapan Almanya’nın olması gerektiğine dikkat çeken Dalgakıran, “Çin bu pazardan yüzde 13 pay alırken Türkiye yüzde 1 oranında bile pay alamıyor” dedi. Afrika pazarında gümrükler ile sorun yaşandığını, dünyada mücadelenin teknoloji üretimi üzerinden verildiğini dile getiren Dalgakıran bu ortamdan kurtulmadıkça Türkiye’nin düştüğü orta gelir tuzağından çıkışının da kolay olmayacağını söyledi.

“Kocaeli’nin önemi tartışılmaz”
Kocaeli'nin istihdam ve ülke üretimine katkısı bakımından tartışılmaz bir öneme sahip olduğunu anlatan Dalgakıran, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kentteki binlerce sanayi kuruluşu ve mevcut OSB’lerinin yanında sanayileri destekleyen yazılım sektöründe de önemli gelişmeler olduğunu görüyoruz. Bu makine sektörünün gelişimi için çok önemli bir nokta. Eğer biz makine üretiminde sadece metal kısmının üretiminde kalırsak sektörün büyümesinin zor olacağı ortadadır. Maalesef ülkemizde bu iki sektör yeteri kadar birbirini destekler halde değil. Türkiye’nin başarılı olması için makine sektörünün başarılı olması gerekiyor. Makine sektörünün başarılı olması için yüksek katma değerli ürün üreten sektörlerin özel bir stratejisi olması lazım.”

Açılış konuşmalarından sonra sektöre yönelik destek hakkında sunum düzenleyen Eximbank Pazarlama ve Ürün Geliştirme Müdürü Metin Çelik, Tübitak Bilimsel Programlar Başuzmanı Taylan Mete Aksoy, KOSGEB Kocaeli Hizmet Müdürü Ertuğrul Çetinkaya, Halkbank KOBİ Pazarlama Bölüm Müdür Tuba Tunç, makine üreticilerine verdikleri desteklerden bahsederek, üreticilerin sorularını yanıtladı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu;
“Her tür desteği vermeye hazırız”
Makine sektör toplantısında söz alan ve sektöre her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Makine imalat sanayi, ürün guruplarının çeşitliliği bakımından diğer sektörlere kıyasla oldukça zengin bir profile sahiptir. Sektörün en önemli özelliği ise oluşturduğu katma değerdir. Oda olarak makine üretimi yapan firmalarımıza bilgilendirme ve uygulamada karşılaşabilecekleri sorunlarla ilgili her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Makine imalat sektörünün emek yoğun bir sektör olduğuna dikkat çeken Zeytinoğlu, “Dolayısıyla işçilik maliyeti sektörün rekabet etmesinde oldukça önemli bir faktördür. Seri üretim şansı yoktur. İşçilik maliyetleri ve yüksek kalitede mühendislik hizmetleri açısından avantajlı bir konumda olduğunu düşünüyoruz. Verilen teşvikler de doğru değerlendirilirse, pek çok sektöre girdi sağlayan sektörün önünün çok açık olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik sektördeki pozitif yöndeki tüm gelişmeler etkileşimde bulunduğu birçok sektörün de pozitif yönde gelişimine katkı sağlamaktadır” diye konuştu. Zeytinoğlu, Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasının yolunun da katma değerli sektör payının artması ile mümkün olabileceğine işaret etti.

 

 

 

Son Güncelleme: 09.10.2013 09:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.